
Maruti Suzuki Ciaz Specifications
The Maruti Suzuki Ciaz has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 1462 cc . It is available with Manual & Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the Ciaz has a mileage of 20.04 to 20.65 kmpl. The Ciaz is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 4490 mm, width of 1730 mm and a wheelbase of 2650 mm.
Standout features of Maruti Suzuki Ciaz

LED projector headlamps not only look good but also function well

SHVS mild-hybrid tech will keep the fuel bills low. Start-stop goes the extra mile in saving fuel

4.2-inch colour MID (multi-info display) is funky and functional at the same time
Key specifications of Maruti Suzuki Ciaz
| ARAI Mileage | 20.04 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 1462 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 103.25bhp@6000rpm |
| Max Torque | 138Nm@4400rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Boot Space | 510 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 43 Litres |
| Body Type | Sedan |
Key features of Maruti Suzuki Ciaz
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
Maruti Suzuki Ciaz specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | K15 Smart Hybrid Petrol Engine |
| Displacement | 1462 cc |
| Max Power | 103.25bhp@6000rpm |
| Max Torque | 138Nm@4400rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 4 Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 20.04 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 43 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 5.4 m |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 16 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 16 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4490 mm |
| Width | 1730 mm |
| Height | 1485 mm |
| Boot Space | 510 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2650 mm |
| Gross Weight | 1530 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 170 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Gear Shift Indicator | |
| Luggage Hook & Net | |
| Idle Start-Stop System | |
| Rear Windscreen Sunblind | |
| Automatic Headlamps | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | Semi |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Projector Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Glass |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 195/55 R16 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 7 Inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Maruti Suzuki Ciaz
Must read articles before buying Maruti Suzuki Ciaz
Maruti Suzuki Ciaz videos
11:11Maruti Suzuki Ciaz 1.5 Vs Honda City Vs Hyundai Verna: Diesel Comparison Review in Hindi | CarDekho5 years ago121.1K ViewsBy CarDekho Team
2:15BS6 Effect: NO Maruti Diesel Cars From April 2020 | #In2Mins | CarDekho.com5 years ago1.1M ViewsBy CarDekho Team
2:11Maruti Ciaz 1.5 Diesel Mileage, Specs, Features, Launch Date & More! #In2Mins7 years ago25K ViewsBy CarDekho Team
9:122018 Ciaz Facelift | Variants Explained7 years ago19.4K ViewsBy CarDekho Team
8:522018 Maruti Suzuki Ciaz First Drive Review ( In Hindi ) | CarDekho.com7 years ago13.6K ViewsBy CarDekho Team
Compare specs of Ciaz alternatives
Comfort user reviews of Maruti Suzuki Ciaz
- All (744)
- Comfort (307)
- Mileage (246)
- Engine (135)
- Space (171)
- Power (91)
- Performance (118)
- Seat (97)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- AffordableBohot hi shandar mileage ke sath comfortable car hai,ek good and comfort car for family. Agar aap apni family ke liye koi luxury type aur comfortable aur affordable price me sedan car lena chahte hai to Marutii ki Ciaz Best hai, Yeh car apko mileage ke sath sath ek alag hi level ka look deti hai aur achha feel karwati hai.Read More2
- Best Budget SedanMaruti suzuki ciaz is best sedan with good milage and comfort. In maruti suzuki ciaz has no lot features it has less features comparing to its compatible cars but in this price its worth a comfortable sedan. Also the service and maintenance cost is very low for this car a common man can simply handle thisRead More
- Smooth And EfficientNexa ciaz petrol at : smooth, spacious, and fuel efficient - perfect for relaxed driving or being chauffeured in but not for thrills. if that's what you want - get one. if you want rear seat comfort and tension free owning experience of a spacious sedan with every possible useful feature not gimmicky sunroof and heads up display - get one.Read More
- Just The Right BlendJust needs a bit new touch in the interior, still has a great road presence and the comfort is unmatched. Tho the diesal is gone but the petrol engine still provides decent enough mileage on the highway. I'd say the ground clearance is a bit less and because of the length it easily bottoms out so one needs to be careful over nad roads and bumps.Read More
- Good First Car To Buy.Good car. Love the mileage and overall comfort. But lacks safety. Starts loosing tracking at about 140KMPH. Would love better interiors for this car. Seems like can easily go up a notch with better quality interiors. Overall a good car, will use it for long time due to easy to maintain and mileage. That's allRead More1 1
- It Is Very Comfortable InIt is very comfortable in ciaz it hives around 28 milage is fuel saving car it is good car compare to other car and it's having maintained cost it should be having some more features in car it is no 1 car I think wonderful highly foldable it lacks only in features and looks other thinks are very goodRead More
- Ciaz Is A Very Practical CarIts a very good car i really like the comfort but the thing is it?s kinda basic for it?s segment it lacks some features like adas bigger screen and sunroof it should have something like that overall its a good car.Read More
- Perfect Sedan With A Premium FeelAlright, so I got a chance to check out the Maruti Ciaz, it's pretty solid sedan for someone who wants a mix of style, space, and comfort without burning a hole in the pocket.Read More
- View All Ciaz Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service centr...Read More
A ) Yes, Maruti Suzuki Ciaz features a rear camera. However, it doesn't feature ...Read More
A ) Maruti Suzuki Ciaz is priced from ₹ 8.99 - 11.98 Lakh (Ex-showroom Price in Kuch...Read More
A ) Honda city's space, premiumness and strong dynamics are still impressive, bu...Read More
A ) Maruti Suzuki Ciaz features a FWD drive type.
Trending Maruti Suzuki cars
- Popular
- Upcoming
Maruti Suzuki DzireRs.6.26 - 9.31 Lakh*
Maruti Suzuki Dzire Tour SRs.6.24 - 7.10 Lakh*
Maruti Suzuki BrezzaRs.8.26 - 13.01 Lakh*
Maruti Suzuki FRONXRs.6.85 - 11.98 Lakh*
Maruti Suzuki ErtigaRs.8.80 - 12.94 Lakh*
Popular Sedan cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Hyundai AuraRs.6 - 8.54 Lakh*
Hyundai VernaRs.10.98 - 18.40 Lakh*
Volkswagen VirtusRs.10.50 - 19 Lakh*
Honda CityRs.12 - 16.07 Lakh*
Skoda SlaviaRs.10 - 17.99 Lakh*
Tata XpresRs.5.59 - 6.49 Lakh*
Tata Xpres T EVRs.13.04 Lakh*
Hyundai Prime SDRs.6.90 Lakh*- New Variant
Tata TigorRs.5.55 - 8.84 Lakh*
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*