+ 41Images

Tata Tiago XZ Plus Option
1 ReviewRate & Win ₹1000
Rs.6.80 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
This Variant has expired. Check available variants here.
Tiago XZ Plus Option overview
| Engine | 1199 cc |
| Power | 84.48 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 20.09 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 242 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 4 Star |
- Automatic Climate Control
- Android Auto/Apple CarPlay
- Rear Camera
- Key Specifications
- Top Features
Tata Tiago XZ Plus Option price
| Ex-Showroom Price | Rs.6,79,900 |
| RTO | Rs.47,593 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.37,777 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.7,65,270 |
EMI : Rs.14,556/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Tiago XZ Plus Option specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2L Revotron |
| Displacement | 1199 cc |
| Max Power | 84.48bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113Nm@3300rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 20.09 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 35 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 150 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3765 mm |
| Width | 1677 mm |
| Height | 1535 mm |
| Boot Space | 242 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 170 mm |
| Wheel Base | 2400 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Adjustable Headrest | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| Cooled Glovebox | |
| USB Charger | Front |
| Gear Shift Indicator | |
| Luggage Hook & Net | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Collapsible Grab Handles,Premium Black & Beige Interiors,Tablet Storage Space in Glove Box,Interior Lamps with Theatre Dimming,Premium Piano Black Finish on Steering Wheel,Magazine Pockets,Digital clock,Distance to Empty & Door Open & Key in Reminder,Trip meter (2 nos.) & Trip average fuel efficiency,Gear shift display, |
| Digital Cluster | Semi |
| Digital Cluster Size | 2.5 |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Projector Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Boot Opening | Manual |
| Puddle Lamps | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 175/60 R15 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Wheel Size | 15 Inch |
| LED DRLs | |
| Additional Features | Stylish Body Colored Bumper,Door Handle Design Chrome Lined,Piano Black ORVM,Stylized Black Finish on B-pillar,Chrome Garnish on Tailgate,Front Grille with Chrome Tri Arrow Motif, |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Global NCAP Safety Rating | 4 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 4 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 7 Inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 4 |
| Additional Features | USB Connectivity,Speed Dependent Volume Control,Phone Book Access & Audio Streaming,Call Rejected with SMS Feature,Incoming SMS Notifications and Read-Outs,\Image and Video Playback, |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Tata Tiago
- Petrol
- CNG
Tiago XECurrently Viewing
Rs.4,59,990*EMI: Rs.10,073
19.01 kmplManual
Pay ₹2,19,910 less to get
- Dual front airbags
- Rear parking sensor
- Tilt Adjustable Steering
- Tiago XTCurrently ViewingRs.5,85,990*EMI: Rs.12,68219.01 kmplManualPay ₹93,910 less to get
- Height adjustable driver seat
- 3.5-inch infotainment
- Steering mounted audio controls
- Tiago XTA AMTCurrently ViewingRs.6,37,990*EMI: Rs.14,13319 kmplAutomaticPay ₹41,910 less to get
- Height adjustable driver seat
- 3.5-inch infotainment
- Steering mounted audio controls
- Tiago XZ PlusCurrently ViewingRs.6,82,990*EMI: Rs.15,13219.01 kmplManualPay ₹3,090 more to get
- Projector headlights
- LED DRLs
- Tyre pressure monitoring system
- Automatic AC
- Tiago XE CNGCurrently ViewingRs.5,53,990*EMI: Rs.12,01426.49 km/kgManualPay ₹1,25,910 less to get
- Dual front airbags
- Rear parking sensor
- Tilt Adjustable Steering
- Tiago XM CNGCurrently ViewingRs.6,29,990*EMI: Rs.13,98826.49 km/kgManualPay ₹49,910 less to get
- 3.5-inch infotainment
- Day and night IRVM
- All four power windows
- Tiago XT CNGCurrently ViewingRs.6,79,990*EMI: Rs.15,07426.49 km/kgManualPay ₹90 more to get
- Steering mounted audio controls
- Electrically adjustable ORVMs
- Height adjustable driver seat
Tata Tiago comparison with similar cars
Rs.5.65 - 10.60 Lakh*
Rs.6.30 - 10.77 Lakh*
Rs.5.79 - 8.80 Lakh*
Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
Rs.4.99 - 6.95 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Tata Tiago cars in New Delhi
Must read articles before buying Tata Tiago
Tiago XZ Plus Option images
Tata Tiago is featured in
Tata Tiago videos
18:01EV vs CNG | Which One Saves More Money? Feat. Tata Tiago1 year ago42.6K ViewsBy Harsh
7:19CNG Battle! Hyundai Grand i10 Nios vs Tata Tiago: सस्ती अच्छी और Feature Loaded!3 years ago222.5K ViewsBy Ujjawall
3:24Tata Tiago Facelift Launched | Features and Design | Walkaround Review | CarDekho.com4 years ago261.9K ViewsBy Rohit
11:47Santro vs WagonR vs Tiago: Comparison Review | CarDekho.com4 years ago182.2K ViewsBy CarDekho Team
6:58Tata Tiago : Review : PowerDrift9 years ago830.8K ViewsBy CarDekho Team
Tiago XZ Plus Option user reviews
Based on928 User reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (930)
- Space (79)
- Interior (108)
- Performance (192)
- Looks (179)
- Comfort (308)
- Mileage (308)
- Engine (151)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- Car Like ChocolateBest car in segment to much comfortable best of mileage if you are looking for a family car then this is best choice for middle class family good pickup, in performance 10 out of 10 their is no any point where you disappointed with this amanzing feature full car in first look every one love the look very clasical look.Read More
- Car Running And Looking Soo GoodTotally awesome car in affordable price also more smooth to run, and the body is unbelievable 5 star rating so we can freely run with our family my suggestion is don't buy alto buy tiago, low maintenance low cost to buy, also mileage is very good and the sound quality ohh my god just unbelievable... I love this car.Read More
- Tata Cars Has Been Coming To Safety And ComfortabI drove my friend's car this car is very comfortable and safety is good, all the models has safety, reliability and comfort. It has coming updated technology in the cars so i'm interested to buy a car of tata motors, my dream has not completed. One day I will prove my self and full fill my dream.Read More
- 2 Years Of ExperienceI've been driving the tata tiago from more than a year now, mostly to get to and from college in mumbai from thane everyday i needed a car that was small enough to fit in tight campus spots but strong enough to carry event gears and banners beacuse i was a student who was heavily involed in event planning like our recent event called innovatex tata tiago has never let me down whether im driving in busy trafic on LBS marg or going out for weekends with friends It does not feel like a cheap car it feels like tank and that makes my family feels safe.Read More
- The Tata Tiago Is AThe Tata Tiago is a highly recommended, value-for-money hatchback recognized for its solid build quality (4-star GNCAP rating), premium Harman sound system, and comfortable ride quality. It is an excellent choice for city driving, featuring a smooth petrol engine, available CNG/EV options, and good stability, though rear legroom is tight.Read More
- View All Tiago Reviews
Tata Tiago news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What are the specifications of Tata Tiago XZ Plus Option?
A ) The specifications of Tata Tiago XZ Plus Option are 20.09 kmpl ARAI Mileage,Petrol Fuel Type,1199 cc Engine Displacement,3 No. of Cylinders,84.48bhp@6000rpm Max Power.
Q ) Which model of Tata Tiago is best?
A ) Tata Tiago XT is a best selling variant of Tata Tiago.
Q ) What is the mileage of Tata Tiago XZ Plus Option?
A ) The mileage of Tata Tiago XZ Plus Option is 20.09 kmpl. Check mileage of Tata Tiago on CarDekho.
Q ) What is the price of Tata Tiago XZ Plus Option?
A ) The Tata Tiago XZ Plus Option is a variant of Tata Tiago. The on-road price of Tata Tiago XZ Plus Option is ₹7,65,270 (exshowroomprice, rto, insurance).
Q ) What is the cheapest car of Tata
By CarDekho Experts on 22 Jan 2026
A ) Tata offers a wide range of models to choose from. You can click on the link, se...Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q ) Tiago cng automatic on road price
By CarDekho Experts on 27 Oct 2025
A ) Tata Tiago CNG is available in two automatic variants: Tiago XTA AMT CNG, priced...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) Does the Tata Tiago come with alloy wheels?
By CarDekho Experts on 12 Jan 2025
A ) Yes, the Tata Tiago comes with alloy wheels in its higher variants, enhancing it...Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q ) Does Tata Tiago have a digital instrument cluster?
By CarDekho Experts on 11 Jan 2025
A ) Yes, the Tata Tiago has a digital instrument cluster in its top-spec manual and ...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) Does the Tata Tiago have Apple CarPlay and Android Auto?
By CarDekho Experts on 10 Jan 2025
A ) Yes, the Tata Tiago has Apple CarPlay and Android Auto connectivity
Reply on this answerView all Answer
Tata Tiago brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Tata cars
- Popular
- Upcoming
Tata AltrozRs.6.30 - 10.77 Lakh*
Tata Tiago NRGRs.6.74 - 8.20 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Tata NexonRs.7.37 - 14.22 Lakh*
Tata CurvvRs.9.70 - 19.10 Lakh*
Top Hatchback Cars
Popular electric cars
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

