+ 140Images
+ 6Colours
Tata Punch Adventure S
Punch Adventure S overview
| Engine | 1199 cc |
| Ground Clearance | 193 mm |
| Power | 87 bhp |
| Transmission | Manual |
| Drive Type | FWD |
| Fuel | Petrol |
- Automatic Climate Control
- Rear AC Vents
- Air Purifier
- Cruise Control
- 360 Degree Camera
- Sunroof
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Tata Punch Adventure S latest updates
Tata Punch Adventure S Prices: The price of the Tata Punch Adventure S in New Delhi is ₹8 Lakh (Ex-showroom).
Tata Punch Adventure S Colours: This variant is available in 6 colours: Coorg Clouds, Pristine White, Bengal Rouge, Cyantafic, Caramel and Daytona Grey.
Tata Punch Adventure S Engine and Transmission: It is powered by a 1199 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1199 cc engine puts out 87bhp@6000rpm of power and 115Nm@3250rpm of torque.
Tata Punch Adventure S vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Hyundai Exter HX6 DT, which is priced at Rs.8.09 Lakh. Maruti Suzuki FRONX Delta Plus Opt, which is priced at Rs.8.04 Lakh and Tata Tiago XZ Plus, which is priced at Rs.6.83 Lakh.
Punch Adventure S Specs & Features:Tata Punch Adventure S is a 5 seater Petrol car.Punch Adventure S has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Wheel Covers, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Tata Punch Adventure S price
| Ex-Showroom Price | Rs.7,99,990 |
| RTO | Rs.55,999 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.42,196 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.13,700Accessories Charges:Rs.14,100 | Rs.27,800 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.9,25,985 |
Punch Adventure S specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2 l Revotron |
| Displacement | 1199 cc |
| Max Power | 87bhp@6000rpm |
| Max Torque | 115Nm@3250rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 37 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3876 mm |
| Width | 1742 mm |
| Height | 1615 mm |
| Boot Space | 366 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 193 mm |
| Wheel Base | 2445 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | Integrated |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | |
| Drive Modes | 2 |
| Idle Start-Stop System | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Drive Mode Types | ECO | CITY |
| Power Windows | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Cornering Foglamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Puddle Lamps | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 185/70 R15 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 15 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 8 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple CarPlay |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Immobiliser | |
| Unauthorised Vehicle entry | |
| Engine Start Alarm | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| PUC Expiry | |
| Navigation with Live Traffic | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Crash Notification | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| In Car Remote Control App | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Remote Vehicle Ignition Start/Stop | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Tata Punch
- Petrol
- CNG
- Shark-fin antenna
- Single-pane sunroof
- Auto headlights
- Rain sensing wipers
- Height adjustable driver seat
- Punch PureCurrently ViewingRs.6,54,990*EMI: Rs.14,561ManualPay ₹1,45,000 less to get
- Dual airbags
- ABS with EBD
- Tilt steering wheel
- ISOFIX provision
- Punch AdventureCurrently ViewingRs.7,64,990*EMI: Rs.16,882ManualPay ₹35,000 less to get
- 3.5-inch infotainment system
- Steering-mounted controls
- 4 speakers
- All power windows
- Anti-glare IRVM
- Punch Adventure AMTCurrently ViewingRs.8,19,990*EMI: Rs.18,042AutomaticPay ₹20,000 more to get
- Audio system
- Steering mounted controls
- Anti-glare IRVM
- All power windows
- Full wheel covers
- Punch AccomplishedCurrently ViewingRs.8,34,990*EMI: Rs.18,372ManualPay ₹35,000 more to get
- 7-inch touchscreen
- Reverse parking camera
- Push-button start/stop
- Cruise control
- Front fog lamps
- Punch Accomplished AMTCurrently ViewingRs.8,89,990*EMI: Rs.19,512AutomaticPay ₹90,000 more to get
- Traction Pro mode
- Front fog lamps
- Push-button start/stop
- Reverse parking camera
- Punch Accomplished Plus SCurrently ViewingRs.9,04,990*EMI: Rs.19,842ManualPay ₹1,05,000 more to get
- 10.25-inch touchscreen
- Sunroof
- Auto headlights
- Rain sensing wipers
- Roof rails
- Punch Accomplished Plus S AMTCurrently ViewingRs.9,59,990*EMI: Rs.21,000AutomaticPay ₹1,60,000 more to get
- 5-speed AMT
- 10.25-inch touchscreen
- Sunroof
- Auto headlights
- Rain sensing wipers
- Punch Pure CNGCurrently ViewingRs.7,54,990*EMI: Rs.16,751ManualPay ₹45,000 less to get
- Dual front airbags
- Rear parking sensor
- Front power windows
- Tilt steering
- Punch Adventure CNGCurrently ViewingRs.8,64,990*EMI: Rs.19,073ManualPay ₹65,000 more to get
- 3.5-inch infotainment
- 4-speaker sound system
- Anti-glare IRVM
- All power windows
- Punch Adventure S CNGCurrently ViewingRs.8,99,990*EMI: Rs.19,805ManualPay ₹1,00,000 more to get
- Sunroof
- Auto headlights
- Rain sensing wipers
- Rear AC vents
- Height adjustable driver seat
- Punch Accomplished CNGCurrently ViewingRs.9,34,990*EMI: Rs.20,542ManualPay ₹1,35,000 more to get
- 7-inch touchscreen
- Front fog lamps
- Push-button engine start/stop
- Rear parking camera
Tata Punch comparison with similar cars
Rs.7.32 - 14.15 Lakh*
Rs.5.80 - 9.57 Lakh*
Rs.6.85 - 11.98 Lakh*
Rs.4.60 - 7.82 Lakh*
Rs.6.30 - 10.62 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Tata Punch cars in New Delhi
Punch Adventure S alternatives to consider
Rs.8.09 Lakh*
Rs.8.04 Lakh*
Rs.6.83 Lakh*
Rs.8.02 Lakh*
Rs.8.20 Lakh*
Rs.7.70 Lakh*
Rs.7.75 Lakh*
Rs.6.50 Lakh*- Start a new Car Comparison
Punch Adventure S images
Tata Punch videos
2026 Tata Punch Variants Explained: Galat Variant Lene Se Bachein!1 month ago34K ViewsBy Harsh
2026 Tata Punch Review: Choti Gadi, Bada Kaam2 months ago65.1K ViewsBy Harsh
Punch Adventure S user reviews
- All (114)
- Performance (19)
- Looks (38)
- Mileage (22)
- Engine (15)
- Price (41)
- Seat (16)
- Service (11)
- More...
- Latest
- Helpful
- Best Car Tata PunchBest build quality comfortness good mileage and best color Option are availabe. Over all Good Experience with tata punch. Most selling Car Value for money Seating are also confortable sound quality is also best sound and driving experience is also good with a long Drive. Thank you tata punch value for money.Read More
- You Can See All In One Comfort, Safety, MileageSuch a nice family car and when it comes to safety and maintenance. This choice is amazing one. This is all in one having great safety, comfortable driving, good mileage, and good for 4 to 5 people car. Wheather it comes to long driving or urban driving it's gives a best performance for the driving comfort.Read More
- This Is Best Car In This SegmentYe jo gaadi hai na isme baithne ka matlab hai ki aap ka yamraj bhi kuch nahi kar sakte is gaadi me baith k itna safe feel karta hu mai aur iski rate bhi theek thak hi hai is price me itni features koi bhi car me nahi milta hai aur iski power ka to kya hi kahana apne desh ka brand hai tata aakh band kar ke le lo.Read More3
- Punch IsTata punch car very safe and very good model. That is exclusive and very low expensive. Middle class families afford in this price. Many colours are available in punch. This is twin fuel model. Both we can use. 1st model is in CNG and petrol automatic. I have purchased new punch launched in 2026.Read More
- Nice Quality And Nice DrawingTata punch ka look bhut acha hai jo ki road par chale to dekhne mai bahut acha lagta hai village mai city meai bhi chlana asan hai aor eske average ki baat kre to eska average bhut achha hai tata punch bhut hi shandar va jandar car hai esko mai jrur lena chuga jb bhi avser milega to mai esko khreedugaRead More
- View All Punch Reviews
Tata Punch news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The vehicle has already been launched. For purchase and availability details, we...Read More
A ) The Tata Punch and Tata Tiago are two impressive models from Tata Motors, each o...Read More
A ) As the vehicle is yet to be launched, we recommend waiting for the official anno...Read More
A ) Tata Punch 2025 is estimated to be priced at ₹6 lakh (ex-showroom) in India. Sin...Read More
A ) The Tata Punch Pure CNG model comes with both Petrol and CNG fuel options, offer...Read More

Trending Tata cars
- Popular
- Upcoming
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata NexonRs.7.32 - 14.15 Lakh*
Tata HarrierRs.12.89 - 25.35 Lakh*
Tata SafariRs.13.29 - 25.96 Lakh*
Tata CurvvRs.9.70 - 19.10 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*

