+ 29Images
+ 6Colours
Tata Tiago EV XE MR
Tiago EV XE MR overview
| Range | 250 km |
| Power | 60.34 bhp |
| Battery Capacity | 19.2 kWh |
| Charging Time DC | 58 Min-25 kW (10-80%) |
| Charging Time AC | 6.9H-3.3 kW (10-100%) |
| Boot Space | 240 Litres |
- Digital Instrument Cluster
- Automatic Climate Control
- Parking Sensors
- Power Windows
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Tata Tiago EV XE MR latest updates
Tata Tiago EV XE MR Prices: The price of the Tata Tiago EV XE MR in New Delhi is ₹7.99 Lakh (Ex-showroom).
Tata Tiago EV XE MR Colours: This variant is available in 6 colours: Chill Lime With Dual Tone, Pristine White, Supernova Coper, Teal Blue, Arizona Blue and Daytona Grey.
Tata Tiago EV XE MR vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Tata Punch EV Smart 30kWh, which is priced at Rs.9.69 Lakh. MG Comet EV Blackstorm Edition, which is priced at Rs.7.63 Lakh and Maruti Suzuki Dzire VXI AMT, which is priced at Rs.7.62 Lakh.
Tiago EV XE MR Specs & Features:Tata Tiago EV XE MR is a 5 seater Electric(Battery) car.Tiago EV XE MR has, Automatic Climate Control, Anti-lock Braking System (ABS), Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Tata Tiago EV XE MR price
| Ex-Showroom Price | Rs.7,99,000 |
| RTO | Rs.7,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.34,051 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.8,40,051 |
Tiago EV XE MR specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 19.2 kWh |
| Motor Power | 45 |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Max Power | 60.34bhp |
| Max Torque | 110Nm |
| Range | 250 km |
| Range - Tested | 214 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Charging Time (A.C) | 6.9H-3.3 kW (10-100%) |
| Charging Time (D.C) | 58 Min-25 kW (10-80%) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Regenerative Braking Levels | 4 |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Options | 3.3 kW AC Wall Box | 7.2 kW AC Wall Box | 25 kW DC Fast Charger |
| Charger Type | 3.3 kW AC Wall Box |
| Charging Time (15 A Plug Point) | 6.9H (10-100%) |
| Charging Time (7.2 kW AC Fast Charger) | 2.6H (10-100%) |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Acceleration 0-60kmph | 6.2 s |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 2.6H-AC-7.2 kW (10-100%) |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Shock Absorbers Type | Hydraulic |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 5.1 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Braking (100-0kmph) | 46.26 s |
| City driveability (20-80kmph) | 7.18 s |
| Braking (80-0 kmph) | 29.65 s |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3769 mm |
| Width | 1677 mm |
| Height | 1536 mm |
| Boot Space | 240 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2400 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 172 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| USB Charger | |
| Battery Saver | |
| Drive Modes | 2 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Drive Mode Types | City | Sport |
| Power Windows | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Fog Lights | |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Manual |
| Tyre Size | 175/65 R14 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 14 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Rear Camera | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Inbuilt Apps | ZConnect |
| Speakers | |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Oncoming Lane Mitigation | |
| Speed Assist System | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Lane Departure Prevention Assist | |
| Road Departure Mitigation System | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Immobiliser | |
| Unauthorised Vehicle entry | |
| Send POI to Vehicle From App | |
| Live Weather | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| SOS / Emergency Assistance | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Tata Tiago EV
Tata Tiago EV comparison with similar cars
Rs.9.69 - 12.59 Lakh*
Rs.7.50 - 9.56 Lakh*
Rs.12.49 - 13.75 Lakh*
Rs.12.90 - 13.41 Lakh*
Rs.14 - 18.50 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Tata Tiago EV in New Delhi
Tiago EV XE MR alternatives to consider
Rs.9.69 Lakh*
Rs.7.63 Lakh*
Rs.7.62 Lakh*
Rs.8.82 Lakh*
Rs.12.49 Lakh*
Rs.12.90 Lakh*
Rs.12.49 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Tata Tiago EV
Tiago EV XE MR images
Tata Tiago EV videos
18:01EV vs CNG | Which One Saves More Money? Feat. Tata Tiago1 year ago42.6K ViewsBy Harsh
18:14Tata Tiago EV Review: India’s Best Small EV?1 year ago20K ViewsBy Harsh
10:32Will the Tiago EV’s 200km Range Be Enough For You? | Review1 year ago3.6K ViewsBy Harsh
9:44Living With The Tata Tiago EV | 4500km Long Term Review | CarDekho2 years ago34.4K ViewsBy Harsh
15:19Tiago EV Or Citroen eC3? Review To Find The Better Electric Hatchback2 years ago32.2K ViewsBy Harsh
Tiago EV XE MR user reviews
- All (300)
- Space (26)
- Interior (37)
- Performance (49)
- Looks (55)
- Comfort (81)
- Mileage (30)
- Engine (18)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Performance Is Very GoodAll time best performance and stylish design Interior is looking very cool Ac is very fast and cool mai gadi ka second owner hu but gadi jb se li hai 5 month ho gya koi problem nhi hai gadi 60000 chal chuki hai but abhi bhi gadi bilkul smooth chalti hai jiska koi jawab nhi mere hisab se personal use ke liye gadi bohot best choice ho sakti haiRead More1
- Amezing ExelantOnly one thing hand rest nhi hai baki gadi bahut acchi hai. Tata Tiago mene chala kr dekhi hai mera kaam bhi driver ka hai bahut hi smooth gadi hai mere dost ne mere se baat ki bola kon si gadi le mene Tata Tiago ka hi suggestion diya tha vese tata ki gadi majboot hoti hai chalane me bahut achchi hai dam hai boss.Read More1 1
- Value For Money. Great PickupValue for money. Great pick-up and spacious as well. I have been driving this car for the last 5-6 months. Overall you can go for this for economical drives. Safety is a little concern but Tata name is enough for all, I will recommend for people who have low budget but want to explore new ev. Must buy the new taigo Ev.Read More
- Amar Sahu.Excellent service with timely delivered and good communication satisfied, service bohut acchi thi. Time par delivery or behaviour bhi accha tha 5 star rating service. Great experience delivery was fast behaviour was polite and service was smooth will give 5 star. Very good service polite and on time delivery. Highly recommended.Read More
- Regular Uses Is BestAmazing car i drive once, it's my unforgettable moment. Best in class in rates, mileage, pick up overall best choice in this budget. Electric power is too good and 250 range i feel awesome to drive in city. I have regular uses of 100-150 km everyday so thing it's perfect for me for my business. Best car of year from my sight Best to buy.Read More1
- View All Tiago EV Reviews
Tata Tiago EV news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Yes, the Tata Tiago EV XT MR and XT LR variants have wireless Android Auto and A...Read More
A ) Tata Tiago EV is available in 1 tyre sizes - 175/65 R14.
A ) The Tata Tiago EV has DC charging time of 58 Min on 25 kW (10-80%).
A ) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest au...Read More
A ) The Tata Tiago EV has boot space of 240 Litres.

Trending Tata cars
- Popular
- Upcoming
Tata TiagoRs.4.60 - 7.92 Lakh*
Tata AltrozRs.6.30 - 10.77 Lakh*
Tata Tiago NRGRs.6.74 - 8.20 Lakh*
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*

