+ 24Images

Renault KWID Techno AMT
KWID Techno AMT overview
| Engine | 999 cc |
| Power | 67.06 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 22.3 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 279 Litres |
- Keyless Entry
- Rear Camera
- Central Locking
- Air Conditioner
- Bluetooth Connectivity
- Touchscreen
- Steering Mounted Controls
- Power Windows
- Key Specifications
- Top Features
Renault KWID Techno AMT latest updates
Renault KWID Techno AMT Prices: The price of the Renault KWID Techno AMT in New Delhi is ₹5.49 Lakh (Ex-showroom).
Renault KWID Techno AMT mileage : It returns a certified mileage of 22.3 kmpl.
Renault KWID Techno AMT Engine and Transmission: It is powered by a 999 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 999 cc engine puts out 67.06bhp@5500rpm of power and 91Nm@4250rpm of torque.
Renault KWID Techno AMT vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Maruti Suzuki Alto K10 VXI Plus AT, which is priced at Rs.5.45 Lakh. Maruti Suzuki S-Presso VXi Plus Opt AT, which is priced at Rs.5.25 Lakh and Maruti Suzuki Celerio VXI AMT, which is priced at Rs.5.61 Lakh.
KWID Techno AMT Specs & Features:Renault KWID Techno AMT is a 5 seater Petrol car.KWID Techno AMT has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Rear, Power Windows Front, Wheel Covers, Passenger Airbag, Driver Airbag.
Renault KWID Techno AMT price
| Ex-Showroom Price | Rs.5,48,800 |
| RTO | Rs.21,952 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.27,132 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.5,97,884 |
KWID Techno AMT specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.0 SCe |
| Displacement | 999 cc |
| Max Power | 67.06bhp@5500rpm |
| Max Torque | 91Nm@4250rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 5-Speed AMT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 22.3 kmpl |
| Petrol Highway Mileage | 21 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3731 mm |
| Width | 1579 mm |
| Height | 1474 mm |
| Boot Space | 279 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 184 mm |
| Wheel Base | 2500 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| USB Charger | Front |
| Lane Change Indicator | |
| Additional Features | Rear Parcel Shelf |
| Power Windows | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | Sami |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Projector Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered |
| Tyre Size | 165/70 |
| Tyre Type | Radial, Tubeless |
| Wheel Size | 14 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 8 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 2 |
| Rear Touchscreen | |
| Speakers | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Over Speeding Alert | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Renault KWID
Renault KWID comparison with similar cars
Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
Rs.3.50 - 5.25 Lakh*
Rs.4.70 - 6.73 Lakh*
Rs.5.81 - 10.34 Lakh*
Rs.5.65 - 10.60 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Renault KWID cars in New Delhi
KWID Techno AMT alternatives to consider
Rs.5.45 Lakh*
Rs.5.25 Lakh*
Rs.5.61 Lakh*
Rs.7 Lakh*
Rs.7.60 Lakh*
Rs.5.97 Lakh*
Rs.7.04 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Renault KWID
KWID Techno AMT images
Renault KWID is featured in
Renault KWID videos
11:172024 Renault Kwid Review: The Perfect Budget Car?1 year ago137.1K ViewsBy Harsh
6:25Renault KWID AMT | 5000km Long-Term Review1 year ago531.1K ViewsBy CarDekho Team
1:47Renault Kwid 2019 Spied On Test | Specs, New Features and More! #In2Mins2 years ago128.5K ViewsBy CarDekho Team
5:09Renault Kwid AMT : First Impressions : PowerDrift9 years ago138.4K ViewsBy CarDekho Team
7:452016 Renault Kwid 1.0 : First Impressions : PowerDrift9 years ago207.3K ViewsBy CarDekho Team
KWID Techno AMT user reviews
- All (944)
- Space (105)
- Interior (108)
- Performance (163)
- Looks (283)
- Comfort (290)
- Mileage (300)
- Engine (150)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- Kwid Climber Best CarBest in rupees 600000/- Should be considered the climber version instead of others because it looks awesome. I love to ride, colour, comfort and the facilities provided by renault. The service cost also very low. The staff of Renault is also very best and helpful in everything. Treat you good l'm overall good.Read More
- Kwid Honest Car Review As A OwnerI think i like the car its design and its interior space compare to its competitor alto i find it has more power as compare to alto We travelled with heavy 5 person in this car especially hilly areas like warwan valley as margan top is one of the heighest hill station, Gulmarg in snow using chains best car in this price range I like the drl, it looks quite impressive.Read More
- Wow , GreatExcellent enjoyable experience, good comfort, easy drive, wonderful. If you wish to have a nice car with a sporty look and feel, in a budget friendly option with an much affordable mileage, comfortable for city rides as well as longer journeys and enjoy your ride, you should go for it. Go for it and feel the joy of driving a little monster 😇Read More1
- Good And Budget Friendly CarNice car and also budget friendly, if you buy it best for you I hope you wil be understand my words, nice to buy and easy to use, handle all the things be carefully because everyone got jealous from you after seeing your high speed and good looking car, I hope agency will be also not disappointed to you.Read More1
- Power Is GoodSuspension is good and the speed is fast and low. Maintainance cost and space is good. Control is very smooth and look like a big monster. but, comfort rate 3.5 because seats are minor uncomfortable. but all is good and many colours varient is available. This car is very good and comfortable and all over rating is 4.Read More
- View All KWID Reviews
Renault KWID news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Yes, you can technically upsize the front seats of a Renault Kwid, but it's ...Read More
A ) The transmission type of Renault KWID is manual and automatic.
A ) For safety features Renault Kwid gets Anti-Lock Braking System, Brake Assist, 2 ...Read More
A ) The Renault KWID has 1 Petrol Engine on offer of 999 cc.
A ) The Renault Kwid comes with 3 cylinder, 1.0 SCe, petrol engine of 999cc.

Trending Renault cars
- Popular
- Upcoming
Renault TriberRs.5.81 - 8.69 Lakh*
Renault KigerRs.5.81 - 10.34 Lakh*
Renault DusterRs.10.49 - 18.69 Lakh*
Top Hatchback Cars
Popular electric cars
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*
Tata Curvv EVRs.16.99 - 19.49 Lakh*
MG CybersterRs.75 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*

-90.jpg?imwidth=420&impolicy=resize)