+ 33Images
+ 6Colours
Honda City V
City V overview
| Engine | 1498 cc |
| Power | 119.35 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 17.8 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 506 Litres |
- Height Adjustable Driver Seat
- Wireless Android Auto/Apple CarPlay
- Tyre Pressure Monitor
- Automatic Climate Control
- Voice Commands
- Air Purifier
- Advanced Internet Features
- ADAS
- Key Specifications
- Top Features
Honda City V latest updates
Honda City V Prices: The price of the Honda City V in New Delhi is ₹13 Lakh (Ex-showroom).
Honda City V mileage : It returns a certified mileage of 17.8 kmpl.
Honda City V Colours: This variant is available in 6 colours: Platinum White Pearl, Lunar Silver Metallic, Golden Brown Metallic, Obsidian Blue Pearl, Meteoroid Grey Metallic and Radiant Red Metallic.
Honda City V Engine and Transmission: It is powered by a 1498 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1498 cc engine puts out 119.35bhp@6600rpm of power and 145Nm@4300rpm of torque.
Honda City V vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Hyundai Verna HX6, which is priced at Rs.13.19 Lakh. Skoda Slavia 1.0L Signature, which is priced at Rs.13.28 Lakh and Volkswagen Virtus Highline, which is priced at Rs.13.46 Lakh.
City V Specs & Features:Honda City V is a 5 seater Petrol car.City V has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front.
Honda City V price
| Ex-Showroom Price | Rs.12,99,900 |
| RTO | Rs.1,29,990 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.60,594 |
| Others TCS Charges:Rs.12,999 | Rs.12,999 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.19,100Accessories Charges:Rs.14,700 | Rs.33,800 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.15,37,283 |
City V specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | i-VTEC |
| Displacement | 1498 cc |
| Max Power | 119.35bhp@6600rpm |
| Max Torque | 145Nm@4300rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 17.8 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Shock Absorbers Type | Telescopic Hydraulic Nitrogen Gas-filled |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 5.3 m |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | R15 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4574 mm |
| Width | 1748 mm |
| Height | 1489 mm |
| Boot Space | 506 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2600 mm |
| Front Tread | 1534 mm |
| Kerb Weight | 1107 kg |
| Gross Weight | 1482 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Lane Change Indicator | |
| Rear Window Sunblind | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Digital Cluster | Semi |
| Digital Cluster Size | 4.2 inch |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | |
| Boot Opening | Electronic |
| Tyre Size | 185/60 R15 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Blind Spot Camera | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 8 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 2 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | Wireless Smartphone Connectivity (Android Auto, Apple CarPlay) |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Google / Alexa Connectivity | |
| Smartwatch App | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Honda City
Honda City comparison with similar cars
Rs.10.98 - 18.40 Lakh*
Rs.10 - 17.99 Lakh*
Rs.10.50 - 19 Lakh*
Rs.9.09 - 11.88 Lakh*
Rs.11.60 - 16.67 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Honda City cars in New Delhi
City V alternatives to consider
Rs.13.19 Lakh*
Rs.13.28 Lakh*
Rs.13.46 Lakh*
Rs.10.82 Lakh*
Rs.13.75 Lakh*
Rs.11.59 Lakh*
Rs.12.99 Lakh*
Rs.13.07 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Honda City
City V images
Honda City videos
15:06Honda City Vs Honda Elevate: Which Is Better? | Detailed Comparison2 years ago53.5K ViewsBy Harsh
28:17Hyundai Verna vs Honda City vs Skoda Slavia vs VW Virtus: Detailed Comparison2 years ago162.4K ViewsBy Harsh
10:26Volkswagen Virtus vs Honda City vs Skoda Slavia Comparison Review | Space, Features & Comfort !3 years ago80.7K ViewsBy Sonny
11:11Maruti Suzuki Ciaz 1.5 Vs Honda City Vs Hyundai Verna: Diesel Comparison Review in Hindi | CarDekho5 years ago121.1K ViewsBy CarDekho Team
10:39City in a New Light : Hyderabad : PowerDrift8 years ago796.9K ViewsBy CarDekho Team
City V user reviews
- All (210)
- Space (26)
- Interior (63)
- Performance (59)
- Looks (53)
- Comfort (136)
- Mileage (58)
- Engine (68)
- More...
- Latest
- Helpful
- Great ExperienceI had great experience with Honda City. It is value for money car. Our first car and honda city made it more special. Totally worth it the money that we spent. would highly recommend if someone has budget between 14-18 lakhs. We bought the city sport model pearl white. You can go for red as well it looks more sporty.Read More
- Very Comfortable And Premium SedanHonda city is a beast in a sedan. Top of the line power, smoothness and in the automatic transmission the gear shifts are almost unnoticed, car feels top of the line all the models offers automatic transmission and everything from engine to interior to boot space, very sufficient for a sedan. Honda is a proven brand and a very reliable brand.Read More
- Upportunity Honda Company Honda CityHonda feedback and honda city my personal advice 1.insulation no noise interior 2.front headrest ultra comfort back seet all same 5 headrest 3.ground clearance 172. It will become the number 1 sedan, if these 3 upgrades are done.My advice is for Honda and its customers and for India. My personal fabulous car Honda city.Read More
- Balanced SedanIt's such a Lovely car. Great for comfort and style. The cabin space is good. Accomodates 3 people easily. The rear passenger comfort is awesome. The rideability of the vehicle is pretty nice and decent. The length of the car could be a worry for new drivers in a sedan. I am happy with the car....Read More
- ComfortableIt is a very comfortable sedan, it's features are very excellent and smart. It's mileage also very good. It buying experience in also good but it's suspension are ok only but for long rides it's experience in very elegant and comfortable, features also very smart, what I tell about this car in all directions, this car is excellent in my review.Read More
- View All City Reviews
Honda City news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Honda City features Honda SENSING, an advanced ADAS suite offering Collision...Read More
A ) The Honda City comes equipped with a 20.3 cm advanced touchscreen display audio ...Read More
A ) Yes, the Honda City offers Adaptive Cruise Control with visual displays for CMBS...Read More
A ) The Honda City has 1.5 litre i-VTEC Petrol Engine on offer of 1498 cc.
A ) The boot space of Honda City is 506 litre.

Trending Honda cars
- Popular
- Upcoming
Honda AmazeRs.7.51 - 10 Lakh*
Honda City HybridRs.20 Lakh*
Honda Amaze 2nd GenRs.6.98 - 7.80 Lakh*
Honda ElevateRs.11.60 - 16.67 Lakh*
Top Sedan Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*

