+ 12Images
+ 6Colours
BMW X5 xDrive40i M Sport
X5 xDrive40i M Sport overview
| Engine | 2998 cc |
| Power | 375.48 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Top Speed | 243 kmph |
| Drive Type | 4WD |
| Fuel | Petrol |
- Heads Up Display
- 360 Degree Camera
- Memory Function For Seats
- Adjustable Headrest
- Panoramic Sunroof
- Key Specifications
- Top Features
BMW X5 xDrive40i M Sport latest updates
BMW X5 xDrive40i M Sport Prices: The price of the BMW X5 xDrive40i M Sport in New Delhi is ₹1.03 Cr (Ex-showroom).
BMW X5 xDrive40i M Sport mileage : It returns a certified mileage of 12 kmpl.
BMW X5 xDrive40i M Sport Colours: This variant is available in 6 colours: Skyscraper Grey Metallic, Individual Tanzanite Blue, Mineral White Metallic, M Carbon Black Metallic, M Brooklyn Grey Metallic and Black Sapphire Metallic.
BMW X5 xDrive40i M Sport Engine and Transmission: It is powered by a 2998 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 2998 cc engine puts out 375.48bhp@5200-6250rpm of power and 520Nm@1850-5000rpm of torque.
BMW X5 xDrive40i M Sport vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Audi Q7 Technology, which is priced at Rs.96.15 Lakh. Mercedes-Benz GLE 450 4Matic, which is priced at Rs.1.07 Cr and Range Rover Velar Land Rover 2.0 l Petrol Autobiography, which is priced at Rs.85.90 Lakh.
X5 xDrive40i M Sport Specs & Features:BMW X5 xDrive40i M Sport is a 5 seater Petrol car.X5 xDrive40i M Sport has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Fog Lights - Front, Fog Lights - Rear, Power Windows Rear.
BMW X5 xDrive40i M Sport price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,03,20,000 |
| RTO | Rs.10,32,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.4,27,187 |
| Others TCS Charges:Rs.1,03,200 | Rs.1,03,200 |
| Optional Accessories Charges:Rs.56,800 | Rs.56,800 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.1,19,39,187 |
X5 xDrive40i M Sport specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | TwinPower Turbo 6-cylinder engine |
| Displacement | 2998 cc |
| Motor Type | 48V Electric Motor |
| Max Power | 375.48bhp@5200-6250rpm |
| Max Torque | 520Nm@1850-5000rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Twin |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8-Speed Steptronic |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 12 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 83 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 243 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Air suspension |
| Rear Suspension | Air suspension |
| Steering Type | Electric |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 5.4 s |
| 0-100kmph | 5.4 s |
| Alloy Wheel Size Front | 21 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 21 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4922 mm |
| Width | 2004 mm |
| Height | 1745 mm |
| Boot Space | 645 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2975 mm |
| Rear Tread | 1686 mm |
| Kerb Weight | 2220 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Boot | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | 40:20:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 4 |
| Automatic Headlamps | |
| Additional Features | Servotronic Steering Assist, Cruise Control with braking function, M Sport(M Aerodynamics package with front apron, side skirts and wheel arch trims in body colour, BMW individual High-Gloss Shadow line, M designation on the sides, M sport brake with blue painted brake callipers with M designation, Rear apron with diffuser insert, Tailpipe finishers in M Sport package-specific geometry, M door sill finishers, illuminated and M-specific pedals, BMW individual headliner anthracite, M Sport package-specific car key), Active Seat Ventilation, BMW Gesture Control |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Black, Sensatec Black |
| Digital Cluster | Widescreen Curved Display, Fully Digital 12.3 Instrument Display |
| Digital Cluster Size | 12.3 |
| Ambient Light Colour (numbers) | 6 |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Halogen Headlamps | |
| Cornering Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Trunk Opener | Smart |
| Heated Wing Mirror | |
| Sunroof | Panoramic |
| Heated Outside Rear View Mirror | |
| Tyre Size | 21 |
| Tyre Type | Tubeless, Runflat |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | Illuminated Kidney (Iconic Glow) Grille, BMW Adaptive LED Headlights with(BMW Selective Beam, High-beam assistant,Blue Design Element, Accent lighting with turn indicators), Sun Protection Glazing, Exterior mirrors(anti-dazzle function (driver's side) and parking function for passenger side exterior mirror), Two-part tailgate, BMW Individual roof rails High-Gloss Shadow Line |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Xenon Headlamps | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Internal Storage | |
| No. of Speakers | 16 |
| Rear Entertainment System | |
| Usb Ports | |
| Additional Features | 464 W Harman Kardon Surround Sound system, BMW Connected Package Professional(Teleservices, Intelligent E-call, Remote software upgrade, MyBMW App with Remote Services, Intelligent Personal Assistant), Digital Key Plus |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of BMW X5
- Petrol
- Diesel
BMW X5 comparison with similar cars
Rs.87.17 - 96.15 Lakh*
Rs.96.14 Lakh - 1.12 Cr*
Rs.85.90 Lakh*
Rs.65.55 - 70.73 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used BMW X5 cars in New Delhi
X5 xDrive40i M Sport alternatives to consider
Rs.96.15 Lakh*
Rs.1.07 Cr*
Rs.85.90 Lakh*
Rs.70.73 Lakh*
Rs.73.97 Lakh*
Rs.74.50 Lakh*
Rs.97.80 Lakh*
Rs.1.03 Cr*- Start a new Car Comparison
X5 xDrive40i M Sport images
BMW X5 videos
5:56Upcoming Cars In India | July 2023 | Kia Seltos Facelift, Maruti Invicto, Hyundai Exter And More!1 year ago198.8K ViewsBy Harsh
X5 xDrive40i M Sport user reviews
- All (57)
- Space (8)
- Interior (17)
- Performance (26)
- Looks (20)
- Comfort (32)
- Mileage (8)
- Engine (24)
- More...
- Latest
- Helpful
- BMW X5 The Performance Oriented CarGreat performance and awesome ground clearance. I like the features it's allow wheels and it's futuristic design that makes it a best sports car and suv. Minimal fuel consumption and high performance. The best thing I like of BMW that its looks and its road presence and its attractive design that makes people look at it.Read More
- Cars FreakIt has luxurious interior best infotainment screen along with advance tech strong performance premium looks and comfortable driving fuel economy is decent for this segment. Overall a perfect piece of art for car lover who loves their family to out for fun. It is pretty decent and more relaible car.Read More
- Best Car..I take test drive and its perfect it is number one company right now in india which gives speed with safety performance little comfort but i'll say back siders not little bit comfortable thats a weak posin but over all it is a trending and i'll suggest every one to go for bmw, mercedes, rangerover or audi and pourche that only the options to take cars fromRead More
- Finally I Got My Dream Car!!!After driving the Bmw x5 for a weeks, I can confirm hype. The smooth, powerful acceleration makes every merge and overtake feel effortless. The cabin is a quite, comfortable sanctuary with incredibly supportive seats. You feel connected to the road, not isolated from it. But it's a premium experience with high running costs. Fuel stops are frequent, and you're always aware that future maintainance won't be cheap.Read More1
- MY PERSONAL EXPERIENCELet's me share my experience with this car. this car is moving beast and totally emotionally connected with the specifications and luxury of the car .best model ever i experienced and it's totally automatic and good engineering totally satisfied with the function and speed of working and i have many cars like defender but this model is bestRead More1
- View All X5 Reviews
BMW X5 news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The BMW X5 comes under the category of Sport Utility Vehicle (SUV) body type.
A ) The BMW X5 has a towing capacity of up to 3,500 kgs when properly equipped, maki...Read More
A ) The BMW X5 has ARAI claimed mileage of 12 kmpl. The Automatic Petrol variant has...Read More
A ) The top speed of BMW X5 is 243 kmph.
A ) The Transmission Type of BMW X5 is Automatic.

Trending BMW cars
BMW X7Rs.1.26 - 1.32 Cr*
BMW X3Rs.72.50 - 74.50 Lakh*
BMW Z4Rs.90.50 - 95.20 Lakh*
BMW 5 SeriesRs.74.80 Lakh*
BMW 3 SeriesRs.72.85 - 75.40 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
MG CybersterRs.75 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*
Tata Tiago EVRs.7.99 - 11.14 Lakh*

