+ 24Images
+ 5Colours
Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES
Virtus GT Plus DSG ES overview
| Engine | 1498 cc |
| Power | 147.51 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 19.62 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 521 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
- Ventilated Seats
- Height Adjustable Driver Seat
- Wireless Android Auto/Apple CarPlay
- Wireless Charger
- Tyre Pressure Monitor
- Sunroof
- Automatic Climate Control
- Voice Commands
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES latest updates
Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES Prices: The price of the Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES in New Delhi is ₹18.80 Lakh (Ex-showroom).
Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES mileage : It returns a certified mileage of 19.62 kmpl.
Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES Colours: This variant is available in 8 colours: Lava Blue, Carbon Steel Grey Matte, Rising Blue Metallic, Carbon Steel Grey, Deep Black Pearl, Reflex Silver, Candy White and Wild Cherry Red.
Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES Engine and Transmission: It is powered by a 1498 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1498 cc engine puts out 147.51bhp@5000-6000rpm of power and 250Nm@1600-3500rpm of torque.
Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Skoda Slavia 1.5L Monte Carlo DSG, which is priced at Rs.17.99 Lakh. Hyundai Verna HX10 Turbo DCT DT, which is priced at Rs.18.40 Lakh and Honda City ZX CVT, which is priced at Rs.16.07 Lakh.
Virtus GT Plus DSG ES Specs & Features:Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES is a 5 seater Petrol car.Virtus GT Plus DSG ES has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Volkswagen Virtus GT Plus DSG ES price
| Ex-Showroom Price | Rs.18,79,900 |
| RTO | Rs.1,87,990 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.81,940 |
| Others TCS Charges:Rs.18,799 | Rs.18,799 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.18,800Accessories Charges:Rs.14,700 | Rs.33,500 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.22,02,129 |
Virtus GT Plus DSG ES specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.5L TSI EVO with ACT |
| Displacement | 1498 cc |
| Max Power | 147.51bhp@5000-6000rpm |
| Max Torque | 250Nm@1600-3500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7-Speed DSG |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 19.62 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 5.05 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 16 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 16 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4561 mm |
| Width | 1752 mm |
| Height | 1507 mm |
| Boot Space | 521 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance (Laden) | 145 mm |
| Ground Clearance Unladen | 179 mm |
| Wheel Base | 2651 mm |
| Front Tread | 1511 mm |
| Rear Tread | 1496 mm |
| Kerb Weight | 1269 kg |
| Gross Weight | 1685 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Lane Change Indicator | |
| Idle Start-Stop System | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Lighting | Ambient light, Footwell Lamp |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 8 |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Garnish | |
| Cornering Foglamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front & Rear |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 205/55 R16 |
| Tyre Type | Radial & Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.09 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 8 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Wireless Connect with Android Auto |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| E-Call & I-Call | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Valet Mode | |
| Geo-fence Alert | |
| Inbuilt APPs | Apps Store |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Volkswagen Virtus
Volkswagen Virtus comparison with similar cars

Rs.10 - 17.99 Lakh*
Rs.12 - 16.07 Lakh*
Rs.11.42 - 19.19 Lakh*
Rs.11.60 - 16.67 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Volkswagen Virtus cars in New Delhi
Virtus GT Plus DSG ES alternatives to consider
Rs.17.99 Lakh*
Rs.18.40 Lakh*
Rs.16.07 Lakh*
Rs.18.95 Lakh*
Rs.16.67 Lakh*
Rs.18.82 Lakh*
Rs.13.96 Lakh*
Rs.17.99 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Volkswagen Virtus
Virtus GT Plus DSG ES images
Volkswagen Virtus videos
15:49Volkswagen Virtus GT Review: The Best Rs 20 Lakh sedan?1 year ago104.7K ViewsBy Harsh
28:17Hyundai Verna vs Honda City vs Skoda Slavia vs VW Virtus: Detailed Comparison2 years ago162.2K ViewsBy Harsh
2:12Volkswagen Virtus Awarded 5-Stars In Safety | #In2Mins2 years ago37.4K ViewsBy Harsh
10:26Volkswagen Virtus vs Honda City vs Skoda Slavia Comparison Review | Space, Features & Comfort !3 years ago80.7K ViewsBy Sonny
3:31Volkswagen Virtus Vs Skoda Slavia: Performance Comparison | What You Should Know3 years ago36.5K ViewsBy Ujjawall
Virtus GT Plus DSG ES user reviews
- All (453)
- Space (51)
- Interior (101)
- Performance (151)
- Looks (139)
- Comfort (194)
- Mileage (88)
- Engine (125)
- More...
- Latest
- Helpful
- Please Come Dibrugarh AssamVolkswagen Virtus ek premium sedan hai jo stylish design, strong performance aur comfort ka perfect combo deta hai. Isme turbo charged engine milta hai jo smooth aur powerful drive deta hai. Interior spacious hai, features modern hain, aur safety bhi kaafi achhi hai daily use aur long drives dono ke liye best choice.Read More
- I Love VirtusThe best car of the year and best car in sedan segment value for money car i just love volkswagen virtus its was only a dream of buying a volkswagen but now the dream come true and my wish fullfil best in average super in safety and best to best in comfort all im saying we will buy only volksagen virtus.Read More1
- Smart City Smart CarFeaturistic car and have rolla.. look of this car goes very different and if u buy black color in this varient.. what a loom of this car.. have charging point, sounded system is also very osam and android of this car is very smooth and when we talk about mileage of this car is good not excellent but theek hai jitna v hai.Read More
- It Is Very Fun To DriveIt is very fun to drive and gives very much power while driving especially in highway you don't feel any lag and especially for youngster like me it's a best option. I don't feel any other sedan can beat this sedan in this price segment. I know the interior of verna is better but in power virtue is the king.Read More
- Nice Interior And Safety FeaturesNice interior and safety features are top notch and the engine is nice give the thrill and confidence. Best car to buy in this price range and most recommended. Looks and road presence is also a one of the best feature, best car for car enthusiast people. Boot space is also big and best. Similarly car is so comfortable.Read More
- View All Virtus Reviews
Volkswagen Virtus news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) To ensure a smooth and convenient selling experience, we offer two listing optio...Read More
A ) The boot space of Volkswagen Virtus is 521 Liters.
A ) The Volkswagen Virtus has 2 Petrol Engine on offer. The Petrol engine of 999 cc ...Read More
A ) The Volkswagen Virtus has seating capacity of 5.
A ) The VolksWagen Virtus competes against Skoda Slavia, Honda City, Hyundai Verna a...Read More

Trending Volkswagen cars
- Popular
- Upcoming
Volkswagen TaigunRs.11.42 - 19.19 Lakh*
Volkswagen Tiguan R-LineRs.45.73 Lakh*
Volkswagen Tayron R-LineRs.46.99 Lakh*
Volkswagen Golf GTIRs.50.91 Lakh*
Top Sedan Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*

