+ 12Images
+ 1Colour
Tata Yodha Pickup 4x4
Yodha Pickup 4x4 overview
| Engine | 2956 cc |
| Power | 85 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 12 kmpl |
| Fuel | Diesel |
| Seating Capacity | 2, 4 |
Tata Yodha Pickup 4x4 latest updates
Tata Yodha Pickup 4x4 Prices: The price of the Tata Yodha Pickup 4x4 in New Delhi is ₹7.50 Lakh (Ex-showroom).
Tata Yodha Pickup 4x4 Colours: This variant is available in 1 colours: White.
Tata Yodha Pickup 4x4 Engine and Transmission: It is powered by a 2956 cc engine which is available with a Manual transmission. The 2956 cc engine puts out 85bhp@3000rpm of power and 250Nm@1000-2000rpm of torque.
Tata Yodha Pickup 4x4 vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Hyundai Aura SX, which is priced at Rs.7.64 Lakh. Tata Tigor XZ Plus, which is priced at Rs.7.38 Lakh and Tata Tiago XZ CNG, which is priced at Rs.7.40 Lakh.
Yodha Pickup 4x4 Specs & Features:Tata Yodha Pickup 4x4 is a 2 seater Diesel car.Yodha Pickup 4x4 has Wheel Covers, Power Steering.
Tata Yodha Pickup 4x4 price
| Ex-Showroom Price | Rs.7,49,548 |
| RTO | Rs.65,585 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.58,127 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.8,73,260 |
Yodha Pickup 4x4 specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | TATA 4SP CR TCIC |
| Displacement | 2956 cc |
| Max Power | 85bhp@3000rpm |
| Max Torque | 250Nm@1000-2000rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5 Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 14 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Type | Power |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 2825 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1810 mm |
| Seating Capacity | 2 |
| Ground Clearance Unladen | 190 mm |
| Wheel Base | 2825 mm |
| Front Tread | 1443 mm |
| Kerb Weight | 1830 kg |
| No. of Doors | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Accessory Power Outlet | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Wheel Covers | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Tyre Size | 195 R 15 LT |
| Tyre Type | Radial |
| Wheel Size | 15 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| No. of Airbags | 1 |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Tata Yodha Pickup
Tata Yodha Pickup comparison with similar cars
Rs.4.30 - 5.99 Lakh*
Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
Rs.5.21 - 6.36 Lakh*
Rs.4.50 - 5 Lakh*
Rs.6 - 8.54 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Tata Yodha Pickup in New Delhi
Yodha Pickup 4x4 alternatives to consider
Rs.7.64 Lakh*
Rs.7.38 Lakh*
Rs.7.40 Lakh*
Rs.5 Lakh*
Rs.7.44 Lakh*
Rs.6 Lakh*
Rs.6.50 Lakh*
Rs.5.58 Lakh*- Start a new Car Comparison
Yodha Pickup 4x4 images
Yodha Pickup 4x4 user reviews
- All (40)
- Space (2)
- Interior (2)
- Performance (9)
- Looks (6)
- Comfort (14)
- Mileage (11)
- Engine (5)
- More...
- Latest
- Helpful
- It Best To Very Best ,it's GoodIt's cheap and best from other vehicles, It's costing from other vehicles is very less, every body like tata yodha vehicle. Congratulations to tata yodha vehicle team it to goods, every body now, Tata vehicle is to good from other vehicles and its maintance is very low from other vehicles, it's manintance is friendly pocket,Read More1
- Review Of Tata Yodha PickupBahut acha gadi hai or comfortable bhi hai, style look acha hai drive krne mai bhi acha lagta hai. Maintainance kharcha bhi kam hai or loading hone ke baad drive krne mai thk lgta hai. Seat bhi comfortable hai or majboot hai. Mileage bhi acha hai or speed bhi thik hai, gadi ucha bhi hai or headlight bhi thik hai, Overall bahut acha gadi hai.Read More
- King Of HillsPerfect vehicle for all purposes, personal and business. For plains or mountains suitable for all terrains. I love this vehicle. I am using this both for family and business purpose. I can take it easily everywhere from uttrakhand to Himachal, with family friends and as much as possible luggage. It makes my day. Thank you Tata Motors for this.Read More
- Caravan Purpose Ke LiyeYadi aap off roding capmening karna chahte ho or caravan me conbort krna chahte ho to ye sabse best hai 4*4 me jabardast hai bhai kahin bhi le ja sakte ho budget me bhi sahi hai middle class ke liye to ladkkakh j&k ghumne ka plan ho or hotels nahi chahte to ye lo or nikal pado bhai sochana hi nahi padega kuchh.Read More
- Krishan YadavTata Yodha ki baat karo toh gadi bahut acchi hai bahut Behtar mileage, very comfortable bahut badhiya accessories looking bhi mast hai Gadi Ka. powerful bahut smooth chalne Mein Hai ye vehicle, engine refined Hain iske sath comfortable ke mamle mein bahut acchi gadi thanks.Read More
- View All Yodha Pickup Reviews
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) For this, Follow the link and select your desired city for [dealership@click...Read More
A ) In general, the down payment remains in between 20-30% of the on-road price of t...Read More
A ) The Tata Yodha Pickup is not equipped with airbags.
A ) Tata Yodha Pickup doesn't feature Air Conditioner.
A ) Yodha comes in single and crew cab options in 4x4 and 4x2 variants, with rated p...Read More

Trending Tata cars
- Popular
- Upcoming
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Tata NexonRs.7.32 - 14.15 Lakh*
Tata TiagoRs.4.60 - 7.82 Lakh*
Tata AltrozRs.6.30 - 10.62 Lakh*
Tata CurvvRs.9.70 - 19.10 Lakh*
Popular electric cars
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
MG CybersterRs.75 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*

