+ 30Images
+ 3Colours
Tata Tigor EV XZ Plus LUX
Tigor EV XZ Plus LUX overview
| Range | 315 km |
| Power | 73.75 bhp |
| Battery Capacity | 26 kWh |
| Charging Time DC | 59 min | 18kWh (10-80%) |
| Charging Time AC | 9H 24min | 3.3 kW (0-100%) |
| Boot Space | 316 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 4 Star |
- Digital Instrument Cluster
- Rear Camera
- KeyLess Entry
- Automatic Climate Control
- Cruise Control
- Parking Sensors
- Power Windows
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Tata Tigor EV XZ Plus LUX latest updates
Tata Tigor EV XZ Plus LUX Prices: The price of the Tata Tigor EV XZ Plus LUX in New Delhi is ₹13.75 Lakh (Ex-showroom).
Tata Tigor EV XZ Plus LUX Colours: This variant is available in 3 colours: Signature Teal Blue With Dual Tone, Magnetic Red and Daytona Grey Dual Tone.
Tata Tigor EV XZ Plus LUX vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Tata Nexon EV Fearless Plus MR, which is priced at Rs.13.79 Lakh. Tata Punch EV Empowered Plus S 40kWh, which is priced at Rs.12.59 Lakh and Tata Sierra Pure DCA, which is priced at Rs.14.49 Lakh.
Tigor EV XZ Plus LUX Specs & Features:Tata Tigor EV XZ Plus LUX is a 5 seater Electric(Battery) car.Tigor EV XZ Plus LUX has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Rear, Power Windows Front, Wheel Covers, Passenger Airbag.
Tata Tigor EV XZ Plus LUX price
| Ex-Showroom Price | Rs.13,75,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.53,583 |
| Others TCS Charges:Rs.13,750 | Rs.13,750 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.27,000Accessories Charges:Rs.15,000 | Rs.42,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.14,84,333 |
Tigor EV XZ Plus LUX specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 26 kWh |
| Motor Power | 55 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous |
| Max Power | 73.75bhp |
| Max Torque | 170Nm |
| Range | 315 km |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time (A.C) | 9H 24min | 3.3 kW (0-100%) |
| Charging Time (D.C) | 59 min | 18kWh (10-80%) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Regenerative Braking Levels | 4 |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Options | 3.3 kW AC | 7.2 kW AC | 18 kW DC |
| Charging Time (15 A Plug Point) | 9 H 24 min (10 -100%) |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Acceleration 0-60kmph | 5.7 s |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 59 min| DC-18 kW(10-80%) |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 5.1 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3993 mm |
| Width | 1677 mm |
| Height | 1532 mm |
| Boot Space | 316 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2450 mm |
| Front Tread | 1520 mm |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| USB Charger | Front |
| Luggage Hook & Net | |
| Drive Modes | 2 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Drive Mode Types | Multi-drive Modes (Drive | Sport) |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Digital Odometer | |
| Digital Cluster | Digital Instrument Cluster with EV Blue Accents |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Projector Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 175/65 R14 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Wheel Size | 14 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Global NCAP Safety Rating | 4 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 4 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 7 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Driver Attention Warning | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Immobiliser | |
| Unauthorised Vehicle entry | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| SOS Button | |
| Over Speeding Alert | |
| Valet Mode | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| SOS / Emergency Assistance | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Tata Tigor EV
Tata Tigor EV comparison with similar cars
Rs.7.99 - 11.14 Lakh*
Rs.12.49 - 17.49 Lakh*
Rs.7.50 - 9.56 Lakh*
Rs.9.69 - 12.59 Lakh*
Rs.4.99 - 10.21 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Tata Tigor EV in New Delhi
Tigor EV XZ Plus LUX alternatives to consider
Rs.13.79 Lakh*
Rs.12.59 Lakh*
Rs.14.49 Lakh*
Rs.14.49 Lakh*
Rs.14.49 Lakh*
Rs.17.02 Lakh*
Rs.14.49 Lakh*- Start a new Car Comparison
Tigor EV XZ Plus LUX images
Tata Tigor EV videos
5:469 Upcoming Sedan Cars in India 2019 with Prices & Launch Dates - Camry, Civic & More! | CarDekho.com4 years ago77.9K ViewsBy CarDekho Team
5:56Tata Tigor i-CNG vs EV: Ride, Handling & Performance Compared3 years ago53.3K ViewsBy Ujjawall
Tigor EV XZ Plus LUX user reviews
- All (98)
- Space (18)
- Interior (27)
- Performance (22)
- Looks (22)
- Comfort (47)
- Mileage (6)
- Engine (9)
- More...
- Latest
- Helpful
- 2023 Model Tigor OwnerLove this car, very good for small family. Best performance on highway long journey, only cons is power when ac is on full and car is fully loaded. After sales and service is same is for all tata cars avergae. Finishing work of tata cars is also an average. Safety and comfort is best. Boot space is too good. Price in this segment and feature wise is best.Read More
- About Car MileageThis car does not provide mileage mileage during summer . Tata is claiming 300 km mileage for full charge and reality on only 120km for full charge during summer... And the next one is car break sometimes break is not working of you will press settled break then the break will we false Or car interior is also very old typeRead More1 3
- Tata Tigor The Beast...Its a very good car, If you are searching for a electric vehicle you must try this Tata Tigor EV, Its Very Comfortable and I am very happy to have this car...Read More1
- Ev Nice CarNice electric car just save money and nice looking forward buy another car for my family and friends now can run anywhere with out worries and no more doubtRead More
- Great Car But Driving Range Could Be BetterPurchased from the Tata store in Chennai, the Tata Tigor EV has been a great choice. The comfy inside of the Tigor EV and silent, smooth drive are fantastic. Its simple, contemporary style is really appealing. Impressive are the sophisticated capabilities including regenerative braking, automated climate control, and touchscreen infotainment system. Two airbags and ABS with EBD among the safety elements give piece of mind. The range is one area that might need work. I wish it was a little longer. Still, the Tigor EV has made my everyday trips pleasant and environmentally friendly.Read More
- View All Tigor EV Reviews
Tata Tigor EV news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) For waiting period, we would suggest you to please connect with the nearest auth...Read More
A ) The Tata Tigor EV offers a boot space of 316 liters.
A ) Tata Tigor EV is available in 3 different colours - Signature Teal Blue, Magneti...Read More
A ) The Tata Tigor EV has an ARAI-claimed range of 315 km.
A ) The ground clearance of Tigor EV is 172 mm.

Trending Tata cars
- Popular
- Upcoming
Tata TigorRs.5.55 - 8.84 Lakh*
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Tata NexonRs.7.32 - 14.15 Lakh*
Tata TiagoRs.4.60 - 7.82 Lakh*

