+ 149Images
+ 31Colours
Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition
337 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.1.33 Cr*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
This Variant has expired. Check available variants here.
Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition overview
| Engine | 2997 cc |
| Power | 296 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Top Speed | 191 kmph |
| Drive Type | AWD |
| Fuel | Diesel |
- 360 Degree Camera
- Memory Function For Seats
- Adjustable Headrest
- Rear Touchscreen
- Panoramic Sunroof
- Key Specifications
- Top Features
Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,32,53,000 |
| RTO | Rs.16,56,625 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.5,40,290 |
| Others TCS Charges:Rs.1,32,530 | Rs.1,32,530 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.3,44,600Accessories Charges:Rs.5,50,000 | Rs.8,94,600 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.1,64,77,045 |
EMI : Rs.3,13,616/month
Diesel
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 3.0L Twin-Turbocharged I6 MHEV |
| Displacement | 2997 cc |
| Max Power | 296bhp@4000rpm |
| Max Torque | 650Nm@1500rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Twin |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8-Speed AT |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 11.5 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 90 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 191 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 6.42 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Acceleration | 7 s |
| 0-100kmph | 7 s |
| Alloy Wheel Size Front | 20 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 20 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5018 mm |
| Width | 2105 mm |
| Height | 1967 mm |
| Seating Capacity | 6 |
| Ground Clearance Unladen | 228 mm |
| Wheel Base | 3022 mm |
| Kerb Weight | 2340 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Boot Space | 499 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 40:20:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Glove Box light | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Fog Lights | Front |
| Sunroof | Panoramic |
| Puddle Lamps | |
| Tyre Size | 255/60 R20 |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Rear Touchscreen | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| Navigation with Live Traffic | |
| Live Weather | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| SOS / Emergency Assistance | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Defender
- Diesel
- Petrol
Defender 3.0 l Diesel 110 X-Dynamic HSECurrently Viewing
Rs.1,28,90,000*EMI: Rs.3,05,909
11.5 kmplAutomatic
- Defender 3.0 l Diesel 130 X-Dynamic HSECurrently ViewingRs.1,41,90,000*EMI: Rs.3,34,90111.4 kmplAutomatic
- Defender 5.0 l V8 Petrol 110 X-Dynamic HSECurrently ViewingRs.1,40,90,000*EMI: Rs.3,25,8286.8 kmplAutomatic
- Defender 5.0 l V8 Petrol 130 X-Dynamic HSECurrently ViewingRs.1,55,90,000*EMI: Rs.3,59,8596.8 kmplAutomatic
- Defender 4.4 l V8 Petrol 110 OCTA Edition OneCurrently ViewingRs.2,61,90,000*EMI: Rs.5,94,305Automatic
Defender comparison with similar cars
Rs.1.26 - 1.32 Cr*
Rs.1.38 - 2.75 Cr*
Rs.1.25 - 1.37 Cr*
Rs.2.18 - 2.25 Cr*
Rs.85.90 Lakh*- Start a new Car Comparison
Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition images
Defender videos
6:27The Defender Octa is everything you need. And MORE.7 months ago33.1K ViewsBy Harsh
8:53Land Rover Defender Takes Us To The Skies | Giveaway Alert! | PowerDrift4 years ago691.2K ViewsBy Rohit
4:32🚙 2020 Land Rover Defender Launched In India | The Real Deal! | ZigFF5 years ago147.4K ViewsBy Rohit
Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition user reviews
Based on337 User reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (337)
- Space (16)
- Interior (70)
- Performance (68)
- Looks (74)
- Comfort (128)
- Mileage (37)
- Engine (56)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Mileage Is Good Not BestMileage is good not best but overall experience is best the looks the performance best car by my perspective as this is so powerful features are also very good and effective when in use there are more cars in this price bmw range rover mercedes but for offeroading this is the beast of all cars it is very comfortable car for long drive.Read More
- Defender Amezing CarWow kya nice mileage nice sefety amazing... Good quality and speed rocket price to amazing hai Kya gadi hai aisi gadi to koi aur company bana hi nahi sakti hai aur to aur esi quality dena koi baccho ka khel nahi hai kya gadi rahi hai marketing me market jamm kar diya bmw bhi aisi car nahi bana sakti.Read More
- Defender Is One Of The Best CarThis is my one of the best cars I have ever seen i love it. My first choice top of the list It's comfort is mind-blowing it's feature and design is amazing. Premium and luxury car and powerful vehicle and defender is considered life changing this is best this is the giant beast vehicle premium and powerful every young person 1 st choice i love this giant Name LAND ROVER DEFENDER.Read More1
- The Beast Of AllI have been a fan of defender from the age of 10 cause thats a beast not just a car its a status on road with a lot of power twin turbo v8 generates 635hp like beast and with 0 to 100 in 4 second with a lot of features 22 inch wheels, big music system, spacious seats, all driving mode and proper for off roading.Read More
- Performance Is Good For Off Roading.I love to drive defender only for off roading. Performance is good. Its sound drive me crazy. Not only interior of this car is good, also the AI interface. Leather seat is absolutely gorgeous and screen, remote control, music system, dashboard everything is just lovely. Amazing features are super loaded with this car.Read More
- View All Defender Reviews
Defender news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What are the specifications of Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition?
A ) The specifications of Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition are 11.5 kmpl ARAI Mileage,Diesel Fuel Type,2997 cc Engine Displacement,6 No. of Cylinders,296bhp@4000rpm Max Power.
Q ) Which model of Defender is best?
A ) Land Rover Defender 2.0 l Petrol 110 X-Dynamic HSE is a best selling variant of Defender.
Q ) What is the mileage of Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition?
A ) The mileage of Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition is 11.5 kmpl. Check mileage of Defender on CarDekho.
Q ) What is the price of Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition?
A ) The Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition is a variant of Defender. The on-road price of Defender 3.0 l Diesel 110 Sedona Edition is ₹1,55,82,445 (exshowroomprice, rto, insurance, other charges).
Q ) Does the Land Rover Defender come with a built-in navigation system?
By CarDekho Experts on 8 Jan 2025
A ) Yes, the Land Rover Defender comes with a built-in navigation system.
Reply on this answerView all Answer
Q ) Does the Land Rover Defender have a 360-degree camera system?
By CarDekho Experts on 7 Jan 2025
A ) Yes, the Land Rover Defender offers an available 360-degree camera system. It pr...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) Defender registration price in bareilly
By CarDekho Experts on 25 Dec 2024
A ) The on-road price of a Land Rover Defender in Bareilly is between Rs 1.20 crore ...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) Does the Defender come in both 3-door and 5-door variants?
By CarDekho Experts on 18 Dec 2024
A ) The next-gen Defender is offered in both 3-door and 5-door body styles in India.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the max torque of Land Rover Defender?
By CarDekho Experts on 24 Jun 2024
A ) The Land Rover Defender has max torque of 625Nm@2500-5500rpm
Reply on this answerView all Answer
Defender brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Land Rover cars
Range RoverRs.2.31 - 4.25 Cr*
Range Rover VelarRs.85.90 Lakh*
Range Rover SportRs.1.38 - 2.75 Cr*
Land Rover DiscoveryRs.1.25 - 1.37 Cr*
Range Rover EvoqueRs.64.86 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
MG CybersterRs.75 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*
Tata Tiago EVRs.7.99 - 11.14 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

