+ 42Images
+ 4Colours
BMW X7 xDrive40d M Sport
X7 xDrive40d M Sport overview
| Engine | 2993 cc |
| Power | 335.25 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Top Speed | 245 kmph |
| Drive Type | 4WD |
| Fuel | Diesel |
- Heads Up Display
- 360 Degree Camera
- Memory Function For Seats
- Adjustable Headrest
- Key Specifications
- Top Features
BMW X7 xDrive40d M Sport latest updates
BMW X7 xDrive40d M Sport Prices: The price of the BMW X7 xDrive40d M Sport in New Delhi is ₹1.32 Cr (Ex-showroom).
BMW X7 xDrive40d M Sport mileage : It returns a certified mileage of 14.31 kmpl.
BMW X7 xDrive40d M Sport Colours: This variant is available in 8 colours: Mineral White Metallic, Tanzanite Blue Metallic, Mineral White, Carbon Black Metallic, Dravit Grey Metallic, Sparkling Copper Grey Metallic, Dravite Grey Metallic and Black Sapphire.
BMW X7 xDrive40d M Sport Engine and Transmission: It is powered by a 2993 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 2993 cc engine puts out 335.25bhp@4400rpm of power and 700Nm@1750-2250rpm of torque.
BMW X7 xDrive40d M Sport vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Defender 3.0 l Diesel 110 X-Dynamic HSE, which is priced at Rs.1.29 Cr. Mercedes-Benz GLS 450d 4MATIC AMG Line, which is priced at Rs.1.34 Cr and Porsche Macan Standard, which is priced at Rs.89.65 Lakh.
X7 xDrive40d M Sport Specs & Features:BMW X7 xDrive40d M Sport is a 6 seater Diesel car.X7 xDrive40d M Sport has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Fog Lights - Front, Fog Lights - Rear, Passenger Airbag.
BMW X7 xDrive40d M Sport price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,31,70,000 |
| RTO | Rs.16,46,250 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.5,37,090 |
| Others TCS Charges:Rs.1,31,700 | Rs.1,31,700 |
| Optional Accessories Charges:Rs.68,500 | Rs.68,500 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.1,55,53,540 |
X7 xDrive40d M Sport specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 3.0 L 6-cylinder diesel |
| Displacement | 2993 cc |
| Max Power | 335.25bhp@4400rpm |
| Max Torque | 700Nm@1750-2250rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8-Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 14.31 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 80 Litres |
| Secondary Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 245 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt &Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 5.9 |
| 0-100kmph | 5.9 |
| Alloy Wheel Size Front | 21 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 21 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5181 mm |
| Width | 2000 mm |
| Height | 1835 mm |
| Seating Capacity | 6 |
| Wheel Base | 3105 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Heater | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Drive Modes | 5 |
| Rear Window Sunblind | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Drive Mode Types | ECO PRO, COMFORT, SPORT and ADAPTIVE |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front Only |
| Heated Seats | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Leather Seats | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Additional Features | "Door sill finishers with M designation,Individual Extended Leather Trim Merino,BMW Individual Headliner Alcantara Anthracite,Vehicle key with exclusive M lettering,BMW Individual High-Gloss Shadow Line,Instrument panel in Sensatec,Floor mats in Velour,Glass application CraftedClarity for interior elements,3rd Row seats fully foldable into floor of luggage compartment and dividable by 50:50,M Leather steering wheel including multifunction buttons, an M badge, steering wheel rim in leather ‘Walknappa’ Black with black stitching and contoured thumb rests,Power socket (12 V) 1x centre console front, centre console rear, luggage compartment on righ,Effective reduction of noise level in the interior,Less noise in the interior created by wind and engine,A comfortably peaceful ambience,Widescreen Curved Display,Fully Digital 12.3” Instrument Display,Navigation Function with 3D maps, Touch Functionality,iDrive Controller,Augmented View in touch display, 15 pre-defined selectable light designs, X7 illuminated trim element on dashboard, customizable with ambient light setting, Welcome Light Carpet |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Heated Wing Mirror | |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | 285/45 R21 |
| Tyre Type | Radial & Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | M Aerodynamics package with front apron, side skirts and wheel arch trims in body color, M designation on the sides, M Sport brake with blue painted brake callipers with M designation, Specific design elements in Black Chrome and Dark Shadow metallic, Tailpipe trim strip in M Sport package specific geometry, Fully Adaptive LED Headlights, Aluminium Running Board, Two part tailgate, Panorama 3part glass roof, Panorama glass roof Sky Lounge, with a light graphic composed of over 15,000 lighting elements, BMW Individual roof rails High Gloss Shadow Line, Fine wood trim Fineline Black with metal effect High Gloss |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 9 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Blind Spot Camera | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 14.9 |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 16 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | BMW Gesture Control, Teleservices, Intelligent E-call, Remote software upgrade, MyBMW App with Remote Services, Intelligent Personal Assistant, BMW Operating System 8.0 with variable configurable widgets, Harman Kardon Surround Sound system, Drive Recorder, Anti-Theft Recorder, Surround view cameras with 360 degree view including top view, panorama view and 3D view |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of BMW X7
- Diesel
- Petrol
- X7 xDrive40d Design Pure ExcellenceCurrently ViewingRs.1,28,00,000*EMI: Rs.2,90,81114.31 kmplAutomatic
BMW X7 comparison with similar cars
Rs.1.03 - 2.62 Cr*
Rs.1.32 - 1.34 Cr*
Rs.89.65 Lakh*
Rs.87.17 - 96.15 Lakh*
Rs.1.38 - 2.75 Cr*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for BMW X7 in New Delhi
X7 xDrive40d M Sport alternatives to consider
Rs.1.29 Cr*
Rs.1.34 Cr*
Rs.89.65 Lakh*
Rs.96.15 Lakh*
Rs.1.38 Cr*
Rs.97.80 Lakh*
Rs.1.13 Cr*
Rs.1.30 Cr*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying BMW X7
X7 xDrive40d M Sport images
X7 xDrive40d M Sport user reviews
- All (114)
- Space (26)
- Interior (35)
- Performance (39)
- Looks (22)
- Comfort (57)
- Mileage (14)
- Engine (38)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Once Come &Car is specious in that top model is next level road clearance, safety, bootspace top notch, mileage is good in petrol variant. Must take test drive Sports steering comparing to others in XUV is this the best car I have seen many XUV car but this one is different from other my dream car for others just take a drive u will love it.Read More
- All RounderBest luxurious car ever I have seen in my life. I love the design, style, performance, power. The look is killer and the engine's of BMW are just fabulous and powerful. The best comfortable and luxurious seats and interior. The color are very good.We can call it All Rounder and every thing is just outstanding.Read More1
- BMW X7 ReviewFirst of all I'll talk about its look, I must say BMW has made a best luxury type SUV with extra features also primarily BMW focus on performance and it's all about the driver only but now it's totally different now the comfort is on the next level. Tell me which is the feature that isn't available in it..Read More
- BMW X7 Full ReviewThis car is mostly preferred for families with 5 or 6 members.The comfort is amazing top noch,the feel of the car is luxurious and at the same time sporty also. The BMW engine performance and quality is very good. The best car for those who are seeking to buy a car with a budget for 2Cr. The comfor is 10/10,Performance 10/10,mileage 9/10.Read More1
- Beast Of BMWThis beast gives you a comfortable as well as smooth ride if you really want to enjoy the luxury and driving then you can definitely choose this one and choose the top model of bmw x7 so that you get all of your necessary features this bmw x7 m sport d definetly gives you that power that if you want to drag with some another car in this range then definitely x7 gonna win.Read More
- View All X7 Reviews
BMW X7 news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The BMW X7 is powered by a 3.0 L 6-cylinder engine, available in petrol and dies...Read More
A ) The BMW X7 has seating capacity of 7 passengers.
A ) BMW X7 is available in 7 different colours - Mineral White Metallic, Tanzanite B...Read More
A ) The BMW X7 has max torque of 700Nm@1750-2250rpm.
A ) The BMW X7 has 1 Diesel Engine and 1 Petrol Engine on offer. The Diesel engine i...Read More

Trending BMW cars
BMW X5Rs.93.70 Lakh - 1.05 Cr*
BMW Z4Rs.90.50 - 95.20 Lakh*
BMW M2Rs.1.02 - 1.66 Cr*
BMW M4 CompetitionRs.1.55 Cr*
BMW 7 SeriesRs.1.83 Cr*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Mercedes-Benz EQSRs.1.30 - 1.63 Cr*
Tata Tigor EVRs.12.49 - 13.75 Lakh*
Mercedes-Benz EQS SUVRs.1.33 - 1.48 Cr*
Lexus ESRs.89.99 Lakh*
Tesla Model YRs.59.89 - 73.89 Lakh*

