+ 123Images
+ 5Colours
Citroen C3 Shine Dark Edition
C3 Shine Dark Edition overview
| Engine | 1198 cc |
| Power | 80.46 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 19.3 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 315 Litres |
- Engine Start/Stop Button
- Android Auto/Apple CarPlay
- Key Specifications
- Top Features
Citroen C3 Shine Dark Edition latest updates
Citroen C3 Shine Dark Edition Prices: The price of the Citroen C3 Shine Dark Edition in New Delhi is ₹8.38 Lakh (Ex-showroom).
Citroen C3 Shine Dark Edition mileage : It returns a certified mileage of 19.3 kmpl.
Citroen C3 Shine Dark Edition Colours: This variant is available in 5 colours: Polar White, Perla Nera Black, Steel Grey, Garnet Red and Cosmo Blue.
Citroen C3 Shine Dark Edition Engine and Transmission: It is powered by a 1198 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1198 cc engine puts out 80.46bhp@5750rpm of power and 115Nm@3750rpm of torque.
Citroen C3 Shine Dark Edition vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Tata Punch Accomplished, which is priced at Rs.8.35 Lakh. Nissan Magnite Tekna, which is priced at Rs.8.37 Lakh and Tata Tiago XZ Plus, which is priced at Rs.6.83 Lakh.
C3 Shine Dark Edition Specs & Features:Citroen C3 Shine Dark Edition is a 5 seater Petrol car.C3 Shine Dark Edition has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering, Air Conditioner.
Citroen C3 Shine Dark Edition price
| Ex-Showroom Price | Rs.8,38,300 |
| RTO | Rs.58,681 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.43,606 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.9,40,587 |
C3 Shine Dark Edition specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2L PureTech 82 |
| Displacement | 1198 cc |
| Max Power | 80.46bhp@5750rpm |
| Max Torque | 115Nm@3750rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 19.3 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 20.27 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 4.98 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| 0-100Kmph (Tested) | 14.32 s |
| Alloy Wheel Size Front | 15 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 15 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3981 mm |
| Width | 1733 mm |
| Height | 1604 mm |
| Boot Space | 315 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2540 mm |
| Kerb Weight | 987 kg |
| Gross Weight | 1387 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | Integrated |
| Adjustable Headrest | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Gear Shift Indicator | |
| Luggage Hook & Net | |
| Idle Start-Stop System | |
| Additional Features | Parcel Shelf |
| Power Windows | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 7 |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Projector Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Roof Antenna |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 195/65 R15 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | 15 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 4 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.24 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Rear Touchscreen | |
| Additional Features | Mirror Screen (Android Auto and Apple CarPlay ) |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Citroen C3
- Petrol
- CNG
Citroen C3 comparison with similar cars
Rs.5.65 - 10.60 Lakh*
Rs.5.65 - 10.96 Lakh*
Rs.4.60 - 7.82 Lakh*
Rs.5.99 - 9.10 Lakh*
Rs.5.35 - 7.55 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Citroen C3 in New Delhi
C3 Shine Dark Edition alternatives to consider
Rs.8.35 Lakh*
Rs.8.37 Lakh*
Rs.6.83 Lakh*
Rs.8.60 Lakh*
Rs.7.10 Lakh*
Rs.6.50 Lakh*
Rs.7.99 Lakh*
Rs.8.35 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Citroen C3
C3 Shine Dark Edition images
Citroen C3 videos
2:32Citroen C3 India Price Starts At Rs 5.7 Lakh | Full Price List, Features, and More! | #in2mins2 years ago68.4K ViewsBy Harsh
4:05Citroen C3 Review In Hindi | Pros and Cons Explained2 years ago7.4K ViewsBy Harsh
5:21Citroen C3 Variants Explained: Live And Feel | Which One To Buy?2 years ago3.1K ViewsBy Harsh
9:28Citroen C3 India 2022 Review In Hindi | दम तो है, पर... | Features, Drive Experience, Engines & More2 years ago21.1K ViewsBy Tarun
1:53Citroen C3 Prices Start @ ₹5.70 Lakh | WagonR, Celerio Rival With Turbo Option!3 years ago13.9K ViewsBy Rohit
C3 Shine Dark Edition user reviews
- All (326)
- Space (42)
- Interior (62)
- Performance (69)
- Looks (102)
- Comfort (138)
- Mileage (77)
- Engine (65)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- New Drivers Mast Try This CarCitroen C3 ek behtar choice hai, jo log ek nai shurwat karna chate hai mujhe gadi bohot pasand aai our gadi un logo ke liye hai, jo abhi gadi sikh chuke hai jo ab khud chalana chahte hai par secondhand car nahi lena chahte, thanks to change the Indian car market and I wish a great success and great year.Read More
- Within BudgetGood Nice family car. Comfort is ok. Budget is ok. Good for 5 member. Long route in this car is possible and comfortable. Engine sound is ok. Tyre doesn't make sound and it's good. Interior is cool. Moreover mileage is also good for middle class family. I suppose that in this budget this is a great car.Read More
- Service Cost Very High And Frequently Parts FailurVery high expenses in service good looking cars C3 by the very cheap parts fitted, in 50000 clutch plates, suspension and sockers replaced now over heating problems, I am fed up with the service cost in every service, I am paying more than triple of service cost due to some brake drum rap laced with bearing after abs light is coming. Cetroen is very good looking stylish but fitted with very cheap parts inside, recommend not to buy if you want the peace if mind. Spares availability is very difficult.Read More
- Jaipur Dealer Ship Very Helpfull ServiceVery good experience over all product are value for money and sales person behaviar is very good and back staff continuous support and all team are very good and citroen c3 is very comfotable vehicle and usp is very good handling best suspension and controling ant 1.2 l engine mileage and power bhp are best.Read More1
- Citroen GoodsVery nice car and good looking car for family well done citroen under budget. I will go to showroom and buy it today good car with display and 360 camera in this price is extremely good. I love it personally to much I will again say to citroen well done keep it up and shine like a star citroen a lot of Thanks.Read More2
- View All C3 Reviews
Citroen C3 news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Citroen C3 is a compact hatchback that combines style, comfort, and practica...Read More
A ) Yes, the Citroen C3 comes with Hill Hold Assist feature in PureTech 110 variants...Read More
A ) The Citroen C3 offers a spacious boot capacity of 315 litres, providing ample ro...Read More
A ) The Citroen C3 has ARAI claimed mileage of 19.3 kmpl. But the actual mileage may...Read More
A ) The Citroen C3 has 2 Petrol Engine on offer of 1198 cc and 1199 cc.

Trending Citroen cars
Citroen AircrossRs.8.89 - 14.57 Lakh*
Citroen BasaltRs.8.55 - 13.96 Lakh*
Citroen C5 AircrossRs.37.32 Lakh*
Top Hatchback Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*

