+ 123Images
+ 5Colours
Citroen C3 Feel
C3 Feel overview
| Engine | 1198 cc |
| Power | 80.46 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 19.3 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 315 Litres |
- Air Conditioner
- Power Windows
- Key Specifications
- Top Features
Citroen C3 Feel latest updates
Citroen C3 Feel Prices: The price of the Citroen C3 Feel in New Delhi is ₹6 Lakh (Ex-showroom).
Citroen C3 Feel mileage : It returns a certified mileage of 19.3 kmpl.
Citroen C3 Feel Colours: This variant is available in 5 colours: Polar White, Perla Nera Black, Steel Grey, Garnet Red and Cosmo Blue.
Citroen C3 Feel Engine and Transmission: It is powered by a 1198 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1198 cc engine puts out 80.46bhp@5750rpm of power and 115Nm@3750rpm of torque.
Citroen C3 Feel vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Tata Punch Smart, which is priced at Rs.5.65 Lakh. Tata Tiago XT, which is priced at Rs.5.86 Lakh and Maruti Suzuki Wagon R ZXI, which is priced at Rs.5.96 Lakh.
C3 Feel Specs & Features:Citroen C3 Feel is a 5 seater Petrol car.C3 Feel has, Anti-lock Braking System (ABS), Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering, Air Conditioner.
Citroen C3 Feel price
| Ex-Showroom Price | Rs.5,99,900 |
| RTO | Rs.23,996 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.34,832 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.15,200Accessories Charges:Rs.7,100 | Rs.22,300 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.6,81,028 |
C3 Feel specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2L PureTech 82 |
| Displacement | 1198 cc |
| Max Power | 80.46bhp@5750rpm |
| Max Torque | 115Nm@3750rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 19.3 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 20.27 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Turning Radius | 4.98 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| 0-100Kmph (Tested) | 14.32 s |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3981 mm |
| Width | 1733 mm |
| Height | 1604 mm |
| Boot Space | 315 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2540 mm |
| Kerb Weight | 982 kg |
| Gross Weight | 1382 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 180 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | Integrated |
| Adjustable Headrest | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| USB Charger | Front |
| Gear Shift Indicator | |
| Luggage Hook & Net | |
| Idle Start-Stop System | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Projector Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Fog Lights | |
| Antenna | Roof Antenna |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered |
| Tyre Size | 195/65 R15 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | 15 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 4 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Rear Touchscreen | |
| Speakers | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Citroen C3
- Petrol
- CNG
Citroen C3 comparison with similar cars
Rs.5.65 - 10.60 Lakh*
Rs.4.60 - 7.92 Lakh*
Rs.4.99 - 6.95 Lakh*
Rs.5.79 - 8.80 Lakh*
Rs.6.85 - 11.98 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Citroen C3 in New Delhi
C3 Feel alternatives to consider
Rs.5.65 Lakh*
Rs.5.86 Lakh*
Rs.5.96 Lakh*
Rs.5.79 Lakh*
Rs.6.85 Lakh*
Rs.7.99 Lakh*
Rs.5.99 Lakh*
Rs.10.79 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Citroen C3
C3 Feel images
Citroen C3 videos
2:32Citroen C3 India Price Starts At Rs 5.7 Lakh | Full Price List, Features, and More! | #in2mins2 years ago68.6K ViewsBy Harsh
4:05Citroen C3 Review In Hindi | Pros and Cons Explained2 years ago7.4K ViewsBy Harsh
5:21Citroen C3 Variants Explained: Live And Feel | Which One To Buy?2 years ago3.1K ViewsBy Harsh

