
Toyota Glanza Specifications
The Toyota Glanza has 1 Petrol Engine and 1 CNG Engine on offer. The Petrol engine is 1197 cc while the CNG engine is 1197 cc . It is available with Manual & Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the Glanza has a mileage of 22.35 to 22.94 kmpl. The Glanza is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 3990 mm, width of 1745 mm and a wheelbase of 2520 mm.
Key specifications of Toyota Glanza
| ARAI Mileage | 22.94 kmpl |
| City Mileage | 16.94 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 1197 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 88.50bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113Nm@4400rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Fuel Tank Capacity | 37 Litres |
| Body Type | Hatchback |
| Service Cost | Rs.3,393 Avg. of 5 years |
Key features of Toyota Glanza
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
Toyota Glanza specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2 L Petrol Engine |
| Displacement | 1197 cc |
| Max Power | 88.50bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113Nm@4400rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 5-Speed AMT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 22.94 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 37 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 20.31 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 4.85 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 16 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 16 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3990 mm |
| Width | 1745 mm |
| Height | 1500 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2520 mm |
| Kerb Weight | 935-960 kg |
| Gross Weight | 1410 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Boot Space | 318 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Gear Shift Indicator | |
| Glove Box light | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 4.2 |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Boot Opening | Manual |
| Tyre Size | 195/55 R16 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 9 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | Smart Playcast Pro S |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Unauthorised Vehicle entry | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Tow Away Alert | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Toyota Glanza
- Petrol
- CNG
Must read articles before buying Toyota Glanza
Toyota Glanza videos
12:09Toyota Glanza 2022: Variants Explained | E vs S vs G vs V — More Value For Money Than Baleno?2 years ago125.7K ViewsBy Sonny
12:11Toyota Glanza 2023 Top Model: Detailed Review | Better Than Maruti Baleno?2 years ago43.7K ViewsBy Harsh
12:11Toyota Glanza 2023 Top Model: Detailed Review | Better Than Maruti Baleno?2 years ago64K ViewsBy Harsh
9:23Maruti Fronx vs Baleno/Glanza | ऊपर के 2 लाख बचाये?2 years ago139.7K ViewsBy Harsh
11:40Toyota Glanza vs Tata Altroz vs Hyundai i20 N-Line: Space, Features, Comfort & Practicality Compared2 years ago146.4K ViewsBy Ujjawall
Compare specs of Glanza alternatives
Comfort user reviews of Toyota Glanza
- All (284)
- Comfort (139)
- Mileage (102)
- Engine (63)
- Space (45)
- Power (33)
- Performance (67)
- Seat (39)
- More...
- Latest
- Helpful
- Very Comfortable CarNice car comfort is so good, average is great, I will give 5 star for a car mileage, car design and car colour is also good, its control is very nice, this car is stereo is good, its music system is awsome, i went for a long drive and i am not tired i'ts very cool and its boot space is very good, tyre grip is soo cool no slipery.Read More1
- Best In PriceThis is best toyota model cheap and comfortable. I many time took test drive and my manager by same car. We many time travel on long drives in rough and tough places and overall found this car is best in the segment there is very low Maintainance cost of this car and very comfortable for long drives with family and friends.Read More1
- Good Car For Middle Class FamilyGood looking best of travel features are good and comfortable, fuel efficient and economy for family, maintenance cost is also low interior is also nice and seats siting is also comfortable to seat front and back side. Overall car is good for middle class family, I recommend purchase this car.Read More2
- Overall Good Experience In Driving And Smooth RideSeat very comfortable and this car totally control in budget and smooth driving and safety ka bhut ache se dhyan rkha gya hai, km budget me jyda fayde hai isme or family car and maintenance cost nhi high nhi hai , everything in budget, sensor, parking camera, satey lock sbhi ache se kaam krte hai or good experience for this car.Read More
- Very Very Good CarThis car have so many features and this car have comfortable for other cars and so many safety features and steering control and 6 airbags. I buy this and I am very satisfied with this car and less rate to other cars. Very big space in back side also drive very comfortable and so many features in this car thanks.Read More
- Excellent HatchbackI am extremely happy with my Toyota glanza V AMT. This car offers very smooth and comfortable driving experience, especially in the city traffic this amt gearbox working seamlessly. Making daily commutes comfortable and easy. interior looks modern and awesome, premium also. With good touch screen and steering controls.Read More
- Nice Car And ComfortableThat is a such a nice car It have a lot of boot space Very comfortable But back seat are not comfortable with my opinion And power was late delivery But I love it car was amazing. For long ride seven hundred to eleven hundred it was very comfortable, car safety very 3 star type Which can improve.Read More1
- Budget CarExcellent car in low budget. Excellent featured, best exchange offer, quality cars of toyota with low maintainance, comfortable seating, big boot space. Chhota budget Bada dhamaka, best music system with combination of bass & terrible in music. Good clearance from ground, Overall amazing.Read More1
- View All Glanza Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Toyota Glanza has max power of 88.50bhp@6000rpm.
A ) The Toyota Glanza is available in 2 transmission option, Manual and Automatic (A...Read More
A ) The Toyota Glanza is available in 2 Manual and Automatic (AMT) transmission opti...Read More
A ) The Glanza mileage is 22.35 kmpl to 30.61 km/kg. The Automatic Petrol variant ha...Read More
A ) The Glanza is offered in 9 variants namely E, G, G AMT, G CNG, S, S AMT, S CNG, ...Read More

Trending Toyota cars
- Popular
- Upcoming
Toyota Urban Cruiser HyryderRs.10.99 - 19.99 Lakh*
Toyota RumionRs.9.55 - 13.86 Lakh*
Toyota TaisorRs.7.25 - 12.63 Lakh*
Toyota FortunerRs.34.76 - 50.46 Lakh*
Toyota Innova CrystaRs.18.99 - 25.98 Lakh*
Popular Hatchback cars
- Trending
- Latest
Maruti Suzuki SwiftRs.5.79 - 8.80 Lakh*
Maruti Suzuki BalenoRs.5.99 - 9.10 Lakh*
Hyundai i20Rs.5.99 - 10.44 Lakh*
Tata TiagoRs.4.60 - 7.82 Lakh*
Maruti Suzuki Wagon RRs.4.99 - 6.95 Lakh*
- New Variant
Hyundai Grand i10 NiosRs.5.55 - 8.03 Lakh*
Hyundai ExterRs.5.80 - 9.57 Lakh*
Blinq RYDERs.4.50 - 5 Lakh*
Hyundai Prime HBRs.6 Lakh*- New Variant
Renault KWIDRs.4.30 - 5.99 Lakh*
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*