
Renault Kaptur Specifications
The Renault Kaptur has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 1461 cc . It is available with the Manual transmission.
Be the first oneShare your Views
Shortlist
Rs.13 Lakh*
Key specifications of Renault Kaptur
| ARAI Mileage | 19.6 kmpl |
| City Mileage | 15.6 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 1461 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 108.45bhp@4000rpm |
| Max Torque | 245Nm@1750rpm |
| Transmission Type | Manual |
| Body Type | SUV |
| Ground Clearance Unladen | 205 mm |
Renault Kaptur specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | dCi THP Diesel Engine |
| Displacement | 1461 cc |
| Max Power | 108.45bhp@4000rpm |
| Max Torque | 245Nm@1750rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | CRDi |
| Turbo Charger | Yes |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 19.6 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4315 mm |
| Width | 1822 mm |
| Height | 1695 mm |
| Ground Clearance Unladen | 205 mm |
| Wheel Base | 2673 mm |
| Front Tread | 1560 mm |
| Rear Tread | 1567 mm |
| Gross Weight | 1813 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Top Suv cars
FAQs on Renault Kaptur
Q ) What is the estimated launch date of Renault Kaptur?
A ) The estimated launch date of Renault Kaptur is Not Yet Announced.
Q ) What are the expected key specifications of Renault Kaptur?
A ) Renault Kaptur will be a suv available in Manual transmission & Diesel options.
Q ) What are the alternatives/competitors of Renault Kaptur?
A ) Renault Kaptur will be competed with Mahindra Bolero, Tata Nexon, Toyota Glanza, Hyundai Creta and Tata Nexon EV.
Q ) Does the Renault Kaptur have a sunroof?
A ) Yes, Pure S, SX variant(s) of Renault Kaptur are having sunroof.
Did you find this information helpful?
Trending Renault cars
- Popular
- Upcoming
Renault DusterRs.10.49 - 18.69 Lakh*
Renault KigerRs.5.81 - 10.34 Lakh*
Renault TriberRs.5.81 - 8.69 Lakh*
Renault KWIDRs.4.30 - 5.99 Lakh*
Popular SUV cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Tata NexonRs.7.37 - 14.22 Lakh*
Maruti Suzuki FRONXRs.6.85 - 11.98 Lakh*
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
- New Variant
Tata HarrierRs.12.89 - 25.85 Lakh* - New Variant
Tata SafariRs.13.29 - 26.40 Lakh* - New Variant
Kia SyrosRs.8.40 - 15.80 Lakh* - New Variant
Hyundai VenueRs.8 - 15.82 Lakh*
Volkswagen TaigunRs.11 - 19.30 Lakh*
Latest SUV Cars
Other upcoming cars
×
We need your city to customize your experience