+ 17Images
+ 1Colour
Maruti Suzuki Celerio VXI
Celerio VXI overview
| Engine | 998 cc |
| Power | 67.77 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 25.24 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 313 Litres |
- Central Locking
- Air Conditioner
- Power Windows
- Key Specifications
- Top Features
Maruti Suzuki Celerio VXI latest updates
Maruti Suzuki Celerio VXI Prices: The price of the Maruti Suzuki Celerio VXI in New Delhi is ₹5.16 Lakh (Ex-showroom).
Maruti Suzuki Celerio VXI mileage : It returns a certified mileage of 25.24 kmpl.
Maruti Suzuki Celerio VXI Colours: This variant is available in 7 colours: Metallic Glistening Grey, Solid Fire Red, Pearl Arctic White, Pearl Caffeine Brown, Metallic Silky Silver, Pearl Bluish Black and Metallic Speedy Blue.
Maruti Suzuki Celerio VXI Engine and Transmission: It is powered by a 998 cc engine which is available with a Manual transmission. The 998 cc engine puts out 67.77bhp@5600rpm of power and 91.1Nm@3400rpm of torque.
Maruti Suzuki Celerio VXI vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Maruti Suzuki Wagon R LXI, which is priced at Rs.4.99 Lakh. Maruti Suzuki Alto K10 VXI Plus, which is priced at Rs.5 Lakh and Tata Tiago XM, which is priced at Rs.5.36 Lakh.
Celerio VXI Specs & Features:Maruti Suzuki Celerio VXI is a 5 seater Petrol car.Celerio VXI has, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Rear, Power Windows Front, Wheel Covers, Passenger Airbag.
Maruti Suzuki Celerio VXI price
| Ex-Showroom Price | Rs.5,15,900 |
| RTO | Rs.22,436 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.27,926 |
| Others MCD Charges:Rs.4,000Smart Card Charges:Rs.885Other Charges:Rs.1,500FASTag:Rs.600 | Rs.6,985 |
| Optional Accessories Charges:Rs.7,000 | Rs.7,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.5,80,247 |
Celerio VXI specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | K10C |
| Displacement | 998 cc |
| Max Power | 67.77bhp@5600rpm |
| Max Torque | 91.1Nm@3400rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 25.24 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 32 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 26 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3695 mm |
| Width | 1655 mm |
| Height | 1555 mm |
| Boot Space | 313 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2435 mm |
| Kerb Weight | 810 kg |
| Gross Weight | 1260 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Gear Shift Indicator | |
| Luggage Hook & Net | |
| Idle Start-Stop System | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Additional Features | Rear Parcel Shelf |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Halogen Headlamps | |
| Fog Lights | |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Manual,Powered |
| Tyre Size | 165/70 R14 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Wheel Size | 14 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Speakers | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Maruti Suzuki Celerio
- Petrol
- CNG
- Power Windows
- Rear Seat (60:40 split)
- Central Locking
- Celerio LXICurrently ViewingRs.4,69,900*EMI: Rs.10,12925.24 kmplManualPay ₹46,000 less to get
- Air Conditioner With Heater
- Immobilizer
- Power steering
- Celerio ZXICurrently ViewingRs.5,70,900*EMI: Rs.12,15925.24 kmplManualPay ₹55,000 more to get
- Audio System With 4-Speakers
- Driver Airbag
- Multifunction Steering Wheel
Maruti Suzuki Celerio comparison with similar cars
Rs.4.99 - 6.95 Lakh*
Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
Rs.4.60 - 7.82 Lakh*
Rs.5.79 - 8.80 Lakh*
Rs.5.35 - 7.55 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Maruti Suzuki Celerio cars in New Delhi
Celerio VXI alternatives to consider
Rs.4.99 Lakh*
Rs.5 Lakh*
Rs.5.36 Lakh*
Rs.5.79 Lakh*
Rs.5.35 Lakh*
Rs.4.80 Lakh*
Rs.5.99 Lakh*
Rs.5.65 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Maruti Suzuki Celerio
Celerio VXI images
Maruti Suzuki Celerio videos
8:24Maruti Suzuki Celerio | First Drive Review | PowerDrift4 years ago114.3K ViewsBy Rohit
11:132021 Maruti Celerio First Drive Review I Ideal First Car But… | ZigWheels.com4 years ago98.9K ViewsBy Rohit
Celerio VXI user reviews
- All (390)
- Space (68)
- Interior (72)
- Performance (71)
- Looks (83)
- Comfort (140)
- Mileage (140)
- Engine (82)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- This Car Is Very Good & Best PrizeYah bahut acchi car hai aur chalne mein bahut acchi hai, mileage bhi iska bahut pyara hai, normal family ke liye bahut best price per acchi car hai, Main toh yahi bolna chahunga ki iski average aur iski jo safety mein jo 5 year back diye gaye hain voh bahut ahcha hai, ek function hai ismein aur main is car ko bahut jyada like karta hun, yeah CNG mein bhi uplabdh hai aur iski jo body material hain vah bahut hi achcha hai aur yah car dekhne mein bhi bahut sundar lagti hai.Read More
- Most Affordable Car In IndiaIf your salary is less than Celerio is the best car because of its mileage. It give more than 35KM Mileage in CNG which is similar as bike and its maintenance cost is also very low. If anybody want to purchase for his daily use than this car is most affordable car in India. Suzuki is doing well on his R&D. I purchased it around Dec 2022, till now almost 3.5 year passed not a single money I invested on the car. Everything working fine. Thanks To Maruti Suzuki.Read More1
- Celerio 2026 Review As I'm One Of The UserThis car helps in low maintenance and have good decent mileage helps in smooth driving in city rides, it is very budget friendly and spacious car. This car will definitely suits for middle class family. It claims good mileage in CNG and Petrol varient. Suspensions is really good enough on bumps.Read More
- Benefits Of Purchase Maruti Suzuki CelerioA Maruti Suzuki celerio car is the bestest car of the family in india. It's really good and valuable cars in the india. This car is make sure comfortablelity and smart infotenment system. This car is really wonderful look and comfort provided. It's really amazing car of the india. The India is fully country of cars and this celerio car is including them of the best car.Read More
- Best Budget CarOverall is a best car for a first time car user and it's a fuel efficiency and low maintenance car so you can definitely purchase it. Its very easy to drive for the first time user best choice always and you have 3 best resale value so far if you want sell the car also it's easy for you however It's a best choice.Read More1
- View All Celerio Reviews
Maruti Suzuki Celerio news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Discounts for government servants are not fixed and may vary based on the vehicl...Read More
A ) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest au...Read More
A ) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary de...Read More
A ) The Maruti Suzuki Celerio competes with the Tata Tiago, Maruti Suzuki Wagon R an...Read More
A ) Maruti Suzuki Celerio is available in 7 different colours - Arctic White, Silky ...Read More

Trending Maruti Suzuki cars
- Popular
- Upcoming
Maruti Suzuki SwiftRs.5.79 - 8.80 Lakh*
Maruti Suzuki BalenoRs.5.99 - 9.10 Lakh*
Maruti Suzuki Wagon RRs.4.99 - 6.95 Lakh*
Maruti Suzuki Alto K10Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
Maruti Suzuki IgnisRs.5.35 - 7.55 Lakh*
Top Hatchback Cars
Popular electric cars
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
MG CybersterRs.75 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*

