+ 23Images
+ 5Colours
Volkswagen Polo 2015-2019 ALLSTAR 1.5 TDI
366 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.8.84 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Volkswagen Polo 2015-2019 ALLSTAR 1.5 TDI has been discontinued.
Polo 2015-2019 ALLSTAR 1.5 TDI overview
| Engine | 1498 cc |
| Power | 88.7 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 20.14 kmpl |
| Fuel | Diesel |
| Length | 3971mm |
- Automatic Climate Control
- Lane Change Indicator
- Key Specifications
- Top Features
Volkswagen Polo 2015-2019 ALLSTAR 1.5 TDI price
| Ex-Showroom Price | Rs.8,83,800 |
| RTO | Rs.77,332 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.45,281 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.10,06,413 |
EMI : Rs.19,148/month
Diesel
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Polo 2015-2019 ALLSTAR 1.5 TDI specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | TDI Diesel Engine |
| Displacement | 1498 cc |
| Max Power | 88.7bhp@4200rpm |
| Max Torque | 230Nm@1500-2500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | Direct Injection |
| Turbo Charger | Yes |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5 Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 20.14 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS IV |
| Top Speed | 163 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Semi Independent Trailing Arm |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 4.97 meters |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Acceleration | 16.1 Seconds |
| 0-100kmph | 16.1 Seconds |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3971 mm |
| Width | 1682 mm |
| Height | 1469 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 165 mm |
| Wheel Base | 2469 mm |
| Front Tread | 1460 mm |
| Rear Tread | 1456 mm |
| Kerb Weight | 1158 kg |
| Gross Weight | 1620 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 0 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | windows |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | High quality scratch-resistant dashboard
3 grab handles above doors, folding with coat hooks at the rear Sunglass holder inside glove box Brushed aluminium finish on front centre console Ambient lights with theatre dimming effect Driver side dead pedal Chrome interior accents Black and grey interior theme Seat fabric Splendor and leatherette bolster Sporty flat-bottom steering wheel Leather-wrapped steering wheel with chrome accents and piano black finish Leather-wrapped gearshift knob |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Sun Roof | |
| Alloy Wheel Size | 15 Inch |
| Tyre Size | 185/60 R15 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| Additional Features | Headlamps in black finish
Galvanised body with 6 years anti-corrosion warranty Body-coloured bumpers Reflectors on rear bumper Body-coloured outside door handles and mirrors Grey wedge at top section of windscreen Air dam detailing in chrome Front intermittent wipers - 4-step variable speed setting |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay, SD Card Reader, Mirror Link |
| Additional Features | i-POD connectivity,MirrorLink,SD card,Android AutoTM Apple CarPlayTM App Connect |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Volkswagen Polo 2015-2019
- Diesel
- Petrol
Polo 2015-2019 ALLSTAR 1.5 TDI
Currently ViewingRs.8,83,800*EMI: Rs.19,148
20.14 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.5 TDI TrendlineCurrently ViewingRs.7,23,500*EMI: Rs.15,71720.14 kmplManual
- Polo 2015-2019 Exquisite 1.5 TDI HighlineCurrently ViewingRs.8,08,438*EMI: Rs.17,54720.14 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.5 TDI ComfortlineCurrently ViewingRs.8,16,000*EMI: Rs.17,70520.14 kmplManual
- Polo 2015-2019 Select 1.5 TDI HighlineCurrently ViewingRs.8,60,000*EMI: Rs.18,64620.14 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.5 TDI HighlineCurrently ViewingRs.8,67,200*EMI: Rs.18,79620.14 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.5 TDI Highline PlusCurrently ViewingRs.9,15,500*EMI: Rs.19,83920.14 kmplManual
- Polo 2015-2019 GT 1.5 TDICurrently ViewingRs.9,72,000*EMI: Rs.21,03421.49 kmplManual
- Polo 2015-2019 GT TDI Sport EditionCurrently ViewingRs.9,81,000*EMI: Rs.21,22721.49 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.2 MPI TrendlineCurrently ViewingRs.5,46,198*EMI: Rs.11,43918.78 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.0 MPI TrendlineCurrently ViewingRs.5,71,500*EMI: Rs.11,84918.78 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.2 MPI Anniversary EditionCurrently ViewingRs.5,99,000*EMI: Rs.12,51516.2 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.2 MPI ComfortlineCurrently ViewingRs.6,00,798*EMI: Rs.12,89516.2 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.0 MPI ComfortlineCurrently ViewingRs.6,41,500*EMI: Rs.13,63618.78 kmplManual
- Polo 2015-2019 Cup Edition ComfortlineCurrently ViewingRs.6,49,000*EMI: Rs.13,79118.78 kmplManual
- Polo 2015-2019 Exquisite 1.2 MPI HighlineCurrently ViewingRs.6,73,338*EMI: Rs.14,42416.47 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.2 MPI HighlineCurrently ViewingRs.7,10,000*EMI: Rs.15,19716.2 kmplManual
- Polo 2015-2019 Select 1.2 MPI HighlineCurrently ViewingRs.7,10,000*EMI: Rs.15,19716.47 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.0 MPI HighlineCurrently ViewingRs.7,14,500*EMI: Rs.15,17318.78 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.2 MPI Highline PlusCurrently ViewingRs.7,24,400*EMI: Rs.15,51316.2 kmplManual
- Polo 2015-2019 ALLSTAR 1.2 MPICurrently ViewingRs.7,33,200*EMI: Rs.15,69816.47 kmplManual
- Polo 2015-2019 1.0 MPI Highline PlusCurrently ViewingRs.7,60,500*EMI: Rs.16,14318.78 kmplManual
- Polo 2015-2019 GT TSICurrently ViewingRs.9,59,500*EMI: Rs.20,46617.21 kmplAutomatic
- Polo 2015-2019 GT TSI Sport EditionCurrently ViewingRs.9,71,000*EMI: Rs.20,69317.21 kmplAutomatic
Recommended used Volkswagen Polo 2015-2019 cars in New Delhi
Must read articles before buying Volkswagen Polo 2015-2019
Polo 2015-2019 ALLSTAR 1.5 TDI images
Volkswagen Polo 2015-2019 videos
6:52Honda Jazz Vs Volkswagen Polo | Comparison Video | CarDekho.com10 years ago13.1K ViewsBy CarDekho Team
7:18Volkswagen Polo vs Maruti Swift | Video Comparison | CarDekho.com10 years ago6.9K ViewsBy CarDekho Team
7:06VW Polo Vs Hyundai Elite i20 | Comparison Story | CarDekho.com10 years ago2.4K ViewsBy CarDekho Team
3:56Comparison Story- Elite i20 Vs Swift Vs Polo | CarDekho.com10 years ago2.2K ViewsBy CarDekho Team
12:42Driving 10 Years Of Racing Evolution | Volkswagen Motorsports | ZigWheels.com7 years ago145 ViewsBy CarDekho Team
Polo 2015-2019 ALLSTAR 1.5 TDI user reviews
Popular Mentions
- All (366)
- Space (61)
- Interior (57)
- Performance (79)
- Looks (118)
- Comfort (113)
- Mileage (89)
- Engine (126)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- My Best CarVery nice and good performance vehicle to use for day to day usaga, good millage and we low maintenance vehicle, good build quality and safety for life VW done the best.Read More3 1
- Car ExperienceBest caar in hatchback vwokeswagen polo build guality awesome in hatchback segment legendary caar allRead More1
- Best for tuning and performanceBest for tuning and performance . Handling is perfect....and looks wise it has an aggressive look and is perfect for cruiseRead More
- Nice carThe polo is still the best hatchback available in India. The only negative part is the rear seat is little crampy for tall persons of height more than 6ft. The one litre Na petrol engine is lacking little power Especially in climbing some hilly areas Rest the car is perfect The feature-wise it is missing reverse cameraRead More1
- Do Not Buy;I own a Volkswagen Polo Diesel DSG Highline model. I bought this car in Dec 2015. Since it has been giving me lots of issues. First Steering stud failure for which I had to visit 3 times to dealer. Now there is a brake noise issue and it's been 5 times car went to showroom but no solution. VW employees do not talk to you even after your request.Read More15 10
- View All Polo 2015-2019 Reviews
Volkswagen Polo 2015-2019 news
Trending Volkswagen cars
- Popular
- Upcoming
Volkswagen VirtusRs.10.50 - 19 Lakh*
Volkswagen TaigunRs.11 - 19.30 Lakh*
Volkswagen Tiguan R-LineRs.47.11 Lakh*
Volkswagen Tayron R-LineRs.46.99 Lakh*
Volkswagen Golf GTIRs.50.91 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

-90.jpg?imwidth=420&impolicy=resize)