+ 122Images
+ 5Colours
Tata Altroz Pure S
Altroz Pure S overview
| Engine | 1199 cc |
| Power | 86.79 bhp |
| Transmission | Manual |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 345 Litres |
| No. of Airbags | 6 |
- Automatic Climate Control
- Android Auto/Apple CarPlay
- Sunroof
- Rear Camera
- Key Specifications
- Top Features
Tata Altroz Pure S latest updates
Tata Altroz Pure S Prices: The price of the Tata Altroz Pure S in New Delhi is ₹7.42 Lakh (Ex-showroom).
Tata Altroz Pure S Colours: This variant is available in 5 colours: Ember Glow, Pristine White, Pure Grey, Dune GLow and Royal Blue.
Tata Altroz Pure S Engine and Transmission: It is powered by a 1199 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1199 cc engine puts out 86.79bhp@6000rpm of power and 115Nm@3250rpm of torque.
Tata Altroz Pure S vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Tata Punch Pure Plus S, which is priced at Rs.7.40 Lakh. Tata Tiago XZ Plus, which is priced at Rs.6.83 Lakh and Maruti Suzuki Baleno Zeta, which is priced at Rs.7.70 Lakh.
Altroz Pure S Specs & Features:Tata Altroz Pure S is a 5 seater Petrol car.Altroz Pure S has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Anti-lock Braking System (ABS), Wheel Covers, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Tata Altroz Pure S price
| Ex-Showroom Price | Rs.7,41,990 |
| RTO | Rs.51,939 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.40,062 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.13,100Accessories Charges:Rs.15,200 | Rs.28,300 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.8,62,291 |
Altroz Pure S specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2L Revotron |
| Displacement | 1199 cc |
| Max Power | 86.79bhp@6000rpm |
| Max Torque | 115Nm@3250rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5 Speed MT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 37 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electrical |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3990 mm |
| Width | 1755 mm |
| Height | 1523 mm |
| Boot Space | 345 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 165 mm |
| Wheel Base | 2501 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Seat Headrest | Integrated |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Paddle Shifters | |
| Central Console Armrest | |
| Drive Modes | 2 |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Drive Mode Types | Eco | Sport |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Additional Features | Smart Digital Steering Wheel |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | R16: 185/60 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | Flush door handles |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Descent Control | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 7 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Tata Altroz
- Petrol
- Diesel
- CNG
Tata Altroz comparison with similar cars
Rs.5.65 - 10.60 Lakh*
Rs.4.60 - 7.82 Lakh*
Rs.5.99 - 9.10 Lakh*
Rs.7.37 - 14.22 Lakh*
Rs.5.99 - 10.44 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Tata Altroz cars in New Delhi
Altroz Pure S alternatives to consider
Rs.7.40 Lakh*
Rs.6.83 Lakh*
Rs.7.70 Lakh*
Rs.7.37 Lakh*
Rs.7.75 Lakh*
Rs.7.65 Lakh*
Rs.7.53 Lakh*
Rs.7.38 Lakh*- Start a new Car Comparison
Altroz Pure S images
Tata Altroz videos
9:36Tata Altroz Facelift Variants Explained In Hindi | Most Value For Money Variant10 months ago87.8K ViewsBy Harsh
17:44Tata Altroz Facelift First Drive Review: Meets All Expectations11 months ago15.9K ViewsBy Harsh
4:45Upcoming Cars In India: May 2023 | Maruti Jimny, Hyundai Exter, New Kia Seltos | CarDekho.com2 years ago260.5K ViewsBy Harsh
11:40Toyota Glanza vs Tata Altroz vs Hyundai i20 N-Line: Space, Features, Comfort & Practicality Compared2 years ago146.4K ViewsBy Ujjawall
7:27Toyota Glanza 2019 India vs Baleno, Elite i20, Jazz, Polo & Tata Altroz | CarDekho.com | #BuyOrHold5 years ago159.4K ViewsBy CarDekho Team
Altroz Pure S user reviews
- All (110)
- Space (11)
- Interior (21)
- Performance (21)
- Looks (48)
- Comfort (43)
- Mileage (26)
- Engine (22)
- More...
- Latest
- Helpful
- Smart Altroz With Good Effect***Overall good experience with good looks and better dynamics, extraordinary handling and great performance with extra ordinary road presence. Best family car in budget price. Everyone can afford. Best hatchback in segment which provides 5 star safety and all required features in segment. Preferred to all car enthusiasts to buy this product to fulfil dreams of roadRead More
- Altroz ReviewCompact yet very safe and powerful car comfort for family and is very spacious. It has a decent road presence due to its front looks and has a lot of features which is good 😊, i personally recommend buying this car because it's my personal favourite, has sunroof, android auto and apple car play.Read More
- Thanks For Tata Companys And Also Strong Like TanTata Altroz is safest hatchback car in india with 5 star rating when we drive this car i will feel like I drive a tank which gives much better felling and fully loaded with modern features like sunroof, also amazing strip light. Thank you, Ratan Tata sir for giving us car like Tata altroz to give his best hatchback car in best price.Read More
- Great Car.Superb car i really like its acceleration and performance. Its design looks like a sports car and its really like a sports car. Yesterday i drive my friend's car and from there i addicted to its acceleration also i really likes its sound quality and screen which was really smooth. But i don't like petrol version.Read More1
- Driving ExperienceAmazing this car is very good in drive I love the experience of driving this car comfort is excellent pick up of this car is excellent no one can beat this car in this segment handling is too good overall my experience with this car is too good spacious car back seat is comfortable and all we know the built quality is mind blowing.Read More
- View All Altroz Reviews
Tata Altroz news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Regarding your query, we suggest that you connect with the RTO or your nearest a...Read More
A ) The new Tata Altroz 2025 facelift offers a comfortable driving experience even f...Read More
A ) The Tata Altroz offers a ground clearance of 165 mm (unladen), which ensures a c...Read More

Trending Tata cars
- Popular
- Upcoming
Tata TiagoRs.4.60 - 7.82 Lakh*
Tata Tiago NRGRs.6.74 - 8.20 Lakh*
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Tata NexonRs.7.37 - 14.22 Lakh*
Top Hatchback Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

