+ 15Images
+ 9Colours
Mercedes-Benz AMG A 45 S 4MATIC Plus
AMG A 45 S 4MATIC Plus overview
| Engine | 1991 cc |
| Power | 415.71 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Top Speed | 270 kmph |
| Drive Type | AWD |
| Fuel | Petrol |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
- Heads Up Display
- 360 Degree Camera
- Massage Seats
- Memory Function For Seats
- Adjustable Headrest
- Key Specifications
- Top Features
Mercedes-Benz AMG A 45 S 4MATIC Plus latest updates
Mercedes-Benz AMG A 45 S 4MATIC Plus Prices: The price of the Mercedes-Benz AMG A 45 S 4MATIC Plus in New Delhi is ₹94.80 Lakh (Ex-showroom).
Mercedes-Benz AMG A 45 S 4MATIC Plus Colours: This variant is available in 9 colours: Mountain Grey, Iridium Silver, Night Black, Designo Patagonia Red Metallic, Sun Yellow, Polar White, Denim Blue, Cosmos Black and Designo Mountain Grey Magno.
Mercedes-Benz AMG A 45 S 4MATIC Plus Engine and Transmission: It is powered by a 1991 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1991 cc engine puts out 415.71bhp@6750rpm of power and 500Nm@5000-5250rpm of torque.
Mercedes-Benz AMG A 45 S 4MATIC Plus vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Defender 2.0 l Petrol 110 X-Dynamic HSE, which is priced at Rs.1.03 Cr. BMW M2 Coupe, which is priced at Rs.1.02 Cr and Mercedes-Benz AMG GLC 43 4Matic, which is priced at Rs.99.85 Lakh.
AMG A 45 S 4MATIC Plus Specs & Features:Mercedes-Benz AMG A 45 S 4MATIC Plus is a 5 seater Petrol car.AMG A 45 S 4MATIC Plus has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front.
Mercedes-Benz AMG A 45 S 4MATIC Plus price
| Ex-Showroom Price | Rs.94,80,000 |
| RTO | Rs.9,48,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.3,94,794 |
| Others TCS Charges:Rs.94,800 | Rs.94,800 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.1,09,17,594 |
AMG A 45 S 4MATIC Plus specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 2.0-litre in line engine |
| Displacement | 1991 cc |
| Max Power | 415.71bhp@6750rpm |
| Max Torque | 500Nm@5000-5250rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8-Speed DCT AMG |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 51 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 10 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 270 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Multi-link suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Adjustable |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | ventilated disc |
| Rear Brake Type | ventilated disc |
| Acceleration | 3.9 s |
| 0-100kmph | 3.9 s |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4445 mm |
| Width | 1992 mm |
| Height | 1412 mm |
| Boot Space | 370 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 2729 mm |
| Wheel Base | 2740 mm |
| Kerb Weight | 1680 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | |
| Lane Change Indicator | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | "AMG DRIVER'S PACKAGE, AMG TRACK PACE, AMG DYNAMIC SELECT, TOUCHPAD AND DOUBLE CUP HOLDER, STOWAGE COMPARTMENT IN CENTRE CONSOLE WITH RETRACTABLE COVER, TIREFIT, ENERGIZING PACKAGE(Refresh, Vitality, Training: video instructions, e.g. to loosen up the muscle, Hints: 3-minute audio information tips for sustained promotion of your health and day-to-day well-being, for the head, shoulders, torso, lower back and pelvic areas of the body), Left: control of the instrument cluster |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Lighting | Ambient light |
| Additional Features | 10.25-inch digital instrument display, AMG COCKPIT, AMG PERFORMANCE STEERING WHEEL IN NAPPA LEATHER / DINAMICA MICROFIBRE(Sporty 3-spoke design with flattened bottom section, Combined version in nappa leather with microfibre in the grip area, 12-o'clock marking and stitching in black, Steering wheel spokes and trim in silver chrome with "AMG" lettering, Galvanised steering wheel shift paddles: allow manual gear shifts and support a sporty driving style, Touch Control buttons, AMBIENT LIGHTING IN 64 COLORS, AMG FLOOR MATS, ILLUMINATED AMG DOOR SILL PANELS WITH “AMG” LETTERING, AMG PERFORMANCE SEAT PACKAGE ADVANCED(AMG Performance seats (555), Multicontour Seat package (409) without massage function, Seat heating for driver and front passenger (873), Electrically adjustable driver's seat with memory function (275), Electrically adjustable front passenger seat with memory function (242), Upholstery in two-tone ARTICO man-made leather or ARTICO man-made leather / DINAMICA AMG microfibre (depending on the model)) |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Projector Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Sun Roof | |
| Tyre Type | Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Additional Features | "adaptive MULTIBEAM LED headlamps with individually controllable LEDs react to the traffic situation, AMG FRONT APRON AND POWER DOMES , DYNAMIC REAR VIEW, 19-inch cross-spoke forged wheels and red-painted brake callipers round off the powerful package, wide front track with flared wings, painted in matt black with high-sheen rim flange, EXTERIOR SILVER CHROME, Light longitudinal-grain aluminium trim |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Compass | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.25 |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Internal Storage | |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Burmester sound. The high-performance speakers develop a first-class surround sound, AMG REAL PERFORMANCE SOUND |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mercedes-Benz AMG A 45 S
- Recently LaunchedAMG A 45 S Aero Track EditionCurrently ViewingRs.87,00,000*EMI: Rs.1,90,756Automatic
Mercedes-Benz AMG A 45 S comparison with similar cars
Rs.1.03 - 2.62 Cr*
Rs.1.02 - 1.66 Cr*
Rs.99.85 Lakh*
Rs.1.13 Cr*
Rs.1.15 - 1.27 Cr*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Mercedes-Benz AMG A 45 S in New Delhi
AMG A 45 S 4MATIC Plus alternatives to consider
Rs.1.03 Cr*
Rs.1.02 Cr*
Rs.99.85 Lakh*
Rs.1.13 Cr*
Rs.1.15 Cr*
Rs.97.80 Lakh*
Rs.1.07 Cr*- Start a new Car Comparison
AMG A 45 S 4MATIC Plus images
AMG A 45 S 4MATIC Plus user reviews
- All (8)
- Interior (1)
- Performance (4)
- Looks (2)
- Comfort (2)
- Mileage (1)
- Engine (3)
- Price (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Best Budget Car Under 1CRThis car is worthy buying. I thought why this car is looks good and at a little low price. People doubt on these type of cars but you get to know until you test it. Best car in budget. You must go ahead with this car. It has a premium + Luxury experience and on a construction type roads you don't even get to know that you're driving on a rough road.Read More
- Best Car For EthusiastsExcellet car with a little too hard suspension but its managable, it needs 95 octane for optimal performance and mileage, it gives around 8kmpl in city which is ok for a fast and heavy car, it gives around 14 kmpl on highway when cruising and lowest u can get in rash driving is 5 kmpl, fabulous tbh.Read More
- Review For This BeastValue for money the style comfort reliability of mercedes at this price awesome 👍🏻 power of this engine is also a beast if you buy you will love this car 🎉Read More
- My AMG Is BestMost loved car in my car collection because it has segments best look and best performance and best class interior and best jn term of feature and with the brand name of Mercedes BenzRead More
- Performance BoastI enjoy driving a fantastic and fun car, especially one with a sporty feel that turns heads and attracts attention. It's the best collection for me.Read More1
- View All AMG A 45 S Reviews
Questions & answers

Trending Mercedes-Benz cars
- Popular
- Upcoming
Mercedes-Benz E-ClassRs.78.51 - 91.66 Lakh*
Mercedes-Benz C-ClassRs.58.65 - 64.32 Lakh*
Mercedes-Benz GLERs.96.14 Lakh - 1.12 Cr*
Mercedes-Benz GLCRs.73.97 Lakh*
Mercedes-Benz AMG GLC 43Rs.99.85 Lakh*
Top Hatchback Cars
Popular electric cars
MG CybersterRs.75 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*
Tata Tiago EVRs.7.99 - 11.14 Lakh*

