+ 24Images
+ 5Colours
Maruti Suzuki Jimny Zeta
Jimny Zeta overview
| Engine | 1462 cc |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Power | 103 bhp |
| Seating Capacity | 4 |
| Drive Type | 4WD |
| Mileage | 16.94 kmpl |
Maruti Suzuki Jimny Zeta latest updates
Maruti Suzuki Jimny Zeta Prices: The price of the Maruti Suzuki Jimny Zeta in New Delhi is ₹12.31 Lakh (Ex-showroom).
Maruti Suzuki Jimny Zeta mileage : It returns a certified mileage of 16.94 kmpl.
Maruti Suzuki Jimny Zeta Colours: This variant is available in 7 colours: Pearl Arctic White, Sizzling Red/ Bluish Black Roof, Granite Grey, Bluish Black, Sizzling Red, Nexa Blue and Kinetic Yellow/Bluish Black Roof.
Maruti Suzuki Jimny Zeta Engine and Transmission: It is powered by a 1462 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1462 cc engine puts out 103bhp@6000rpm of power and 134.2Nm@4000rpm of torque.
Maruti Suzuki Jimny Zeta vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mahindra Thar LXT 4WD, which is priced at Rs.15.27 Lakh. Mahindra Thar ROXX MX1 RWD, which is priced at Rs.12.39 Lakh and Force Gurkha 2.6 Diesel, which is priced at Rs.15.95 Lakh.
Jimny Zeta Specs & Features:Maruti Suzuki Jimny Zeta is a 4 seater Petrol car.Jimny Zeta has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Rear, Power Windows Front.
Maruti Suzuki Jimny Zeta price
| Ex-Showroom Price | Rs.12,31,500 |
| RTO | Rs.1,01,075 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.51,327 |
| Others Number Plate Charges:Rs.1,500TCS Charges:Rs.12,315FASTag:Rs.800 | Rs.14,615 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.33,500Accessories Charges:Rs.26,458Miscellaneous Charges:Rs.885 | Rs.60,843 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.14,59,360 |
Jimny Zeta specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | K15B |
| Displacement | 1462 cc |
| Max Power | 103bhp@6000rpm |
| Max Torque | 134.2Nm@4000rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | Multipoint Injection |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 16.94 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 40 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 155 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Multi-link, Solid Axle |
| Rear Suspension | Multi-link, Solid Axle |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 5.7 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3985 mm |
| Width | 1645 mm |
| Height | 1720 mm |
| Boot Space | 211 Litres |
| Seating Capacity | 4 |
| Ground Clearance Unladen | 210 mm |
| Wheel Base | 2590 mm |
| Front Tread | 1395 mm |
| Rear Tread | 1405 mm |
| Kerb Weight | 1200 kg |
| Gross Weight | 1545 kg |
| Approach Angle | 36° |
| Break-over Angle | 24° |
| Departure Angle | 46° |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Engine Start/Stop Button | |
| Luggage Hook & Net | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Headlamp Washers | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Integrated Antenna | |
| Halogen Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered,Powered & Folding |
| Tyre Size | 195/80 R15 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 15 Inch |
| LED Headlamps | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 7 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Maruti Suzuki Jimny
- 7-inch Touchscreen
- Wireless Android Auto
- Manual AC
- Jimny AlphaCurrently ViewingRs.13,23,200*EMI: Rs.29,79816.94 kmplManualPay ₹91,700 more to get
- 9-inch Touchscreen
- Automatic Climate Control
- Cruise Control
- Push Button Start/Stop
- Jimny Zeta ATCurrently ViewingRs.13,37,500*EMI: Rs.30,09416.39 kmplAutomaticPay ₹1,06,000 more to get
- 7-inch Touchscreen
- Wireless Android Auto
- Manual AC
- Jimny Alpha Dual ToneCurrently ViewingRs.13,38,600*EMI: Rs.30,12016.94 kmplManualPay ₹1,07,100 more to get
- 9-inch Touchscreen
- Automatic Climate Control
- Cruise Control
- Push Button Start/Stop
- 2 Dual-tone Colour Options
- Jimny Alpha ATCurrently ViewingRs.14,29,200*EMI: Rs.32,09516.39 kmplAutomaticPay ₹1,97,700 more to get
- 9-inch Touchscreen
- Automatic Climate Control
- Cruise Control
- Jimny Alpha Dual Tone ATCurrently ViewingRs.14,44,600*EMI: Rs.32,43816.39 kmplAutomaticPay ₹2,13,100 more to get
- 9-inch Touchscreen
- Automatic Climate Control
- Cruise Control
- 2 Dual-tone Colour Options
Maruti Suzuki Jimny comparison with similar cars
Rs.9.99 - 17.62 Lakh*
Rs.12.39 - 22.82 Lakh*
Rs.15.95 Lakh*
Rs.13 - 17 Lakh*
Rs.8.80 - 12.94 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Maruti Suzuki Jimny in New Delhi
Jimny Zeta alternatives to consider
Rs.15.27 Lakh*
Rs.12.39 Lakh*
Rs.15.95 Lakh*
Rs.13 Lakh*
Rs.11.59 Lakh*
Rs.12.10 Lakh*
Rs.12 Lakh*
Rs.12.06 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Maruti Suzuki Jimny
Jimny Zeta images
Maruti Suzuki Jimny videos
24:16Defend Your Car: Full Drama, Zero Logic?4 months ago23K ViewsBy Harsh
15:37Mahindra Thar Roxx vs Maruti Jimny: Sabu vs Chacha Chaudhary!1 year ago298.7K ViewsBy Harsh
11:29Maruti Jimny Vs Mahindra Thar: Vidhayak Ji Approved!2 years ago154K ViewsBy Harsh
13:59Maruti Jimny In The City! A Detailed Review | Equally good on and off-road?2 years ago51.8K ViewsBy Harsh
4:45Upcoming Cars In India: May 2023 | Maruti Jimny, Hyundai Exter, New Kia Seltos | CarDekho.com2 years ago260.5K ViewsBy Harsh
Jimny Zeta user reviews
- All (408)
- Space (45)
- Interior (55)
- Performance (79)
- Looks (120)
- Comfort (99)
- Mileage (75)
- Engine (68)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Jimny Overall ReviewJimny is a good car. I have base automatic model. The mileage is around 10kmpl. The car is good. Its my first car, never had to worry about going anywhere. I have driven 12000km plus, this include hilly area also as well as in traffic and highway as I am from Uttarakhand and yes the rumours are true this car is highly capable.Read More
- Overall Awesome Car And Pricing.Nice car and it's performance is awesome. Colours are also different. Interiors are also eye pleasing. 4x4 gives tough competition to Mahindra Thar. The best part of this vehicle is pricing. This car comes under a budget by which every one can buy for themselves. Driving this car is very very comfortable on roads and off-roads.Read More
- Super5/5 super weight ratio with good look no over tech simple and solid 👍 suggest to everyone also in this budget this the good to go option especially for 4WD lovers it's a great deal. I also love about the mileage 16km/l absolutely good 💯💯 and talk about the chassis love the suspension distribution amazing 😍Read More
- Killer GurkhaGreat car ever I seen beautiful look like a king. When we drive this car in the road peoples eyes are attracted to this car because of its look. And when you go to a off-roading this car gave a great vibe when we drive its look like a game which we play in real life it's performance is great which can not express and the comfort of this car is very good and the interior is good looking. The best thing is the mileage of this car is very good.Read More
- PERFORMANCE BOOSTERNeed a powerful engine, maruti should get its 1.4 l turbocharged engine will give a run for money to thar for offroading and to extract the max out of the supple 4x4 the car should certainly have a powerful engine, diesel is certainly not the way ahead but the jimny overseas model 1.4 l turbo will be just apt is maruti listening.Read More
- View All Jimny Reviews
Maruti Suzuki Jimny news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Maruti Suzuki Jimny is priced from ₹ 12.74 - 15.05 Lakh (Ex-showroom Price i...Read More
A ) The Maruti Suzuki Jimny offers only a petrol engine.
A ) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service centr...Read More
A ) Exchange of a vehicle would depend on certain factors such as kilometres driven,...Read More
A ) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary de...Read More

Trending Maruti Suzuki cars
- Popular
- Upcoming
Maruti Suzuki FRONXRs.6.85 - 11.98 Lakh*
Maruti Suzuki BrezzaRs.8.26 - 13.01 Lakh*
Maruti Suzuki Grand VitaraRs.10.77 - 19.72 Lakh*
Maruti Suzuki VictorisRs.10.50 - 19.99 Lakh*
Maruti Suzuki ErtigaRs.8.80 - 12.94 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*

