+ 11Images
+ 2Colours
Maruti Suzuki Eeco Cargo STD AC CNG
Eeco Cargo STD AC CNG overview
| Engine | 1197 cc |
| Power | 70.67 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 27.05 km/kg |
| Fuel | CNG |
| Seating Capacity | 2 |
| Global NCAP Safety Rating | 2 Star |
Maruti Suzuki Eeco Cargo STD AC CNG latest updates
Maruti Suzuki Eeco Cargo STD AC CNG Prices: The price of the Maruti Suzuki Eeco Cargo STD AC CNG in New Delhi is ₹6.61 Lakh (Ex-showroom).
Maruti Suzuki Eeco Cargo STD AC CNG mileage : It returns a certified mileage of 27.05 km/kg.
Maruti Suzuki Eeco Cargo STD AC CNG Colours: This variant is available in 2 colours: Silky Silver and Solid White.
Maruti Suzuki Eeco Cargo STD AC CNG Engine and Transmission: It is powered by a 1197 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1197 cc engine puts out 70.67bhp@6000rpm of power and 95Nm@3000rpm of torque.
Maruti Suzuki Eeco Cargo STD AC CNG vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Renault KWID 1.0 CLIMBER DT, which is priced at Rs.5.58 Lakh. Maruti Suzuki Alto K10 VXI S-CNG, which is priced at Rs.5.32 Lakh and Maruti Suzuki Eeco 5 Seater AC CNG, which is priced at Rs.6.36 Lakh.
Eeco Cargo STD AC CNG Specs & Features:Maruti Suzuki Eeco Cargo STD AC CNG is a 2 seater CNG car.Eeco Cargo STD AC CNG has Wheel Covers, Air Conditioner.
Maruti Suzuki Eeco Cargo STD AC CNG price
| Ex-Showroom Price | Rs.6,60,500 |
| RTO | Rs.46,235 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.37,063 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.16,500Accessories Charges:Rs.5,000 | Rs.21,500 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.7,65,298 |
Eeco Cargo STD AC CNG specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | K12N |
| Displacement | 1197 cc |
| Max Power | 70.67bhp@6000rpm |
| Max Torque | 95Nm@3000rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | CNG |
| CNG Mileage ARAI | 27.05 km/kg |
| CNG Fuel Tank Capacity | 65 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 146 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Turning Radius | 4.5 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3675 mm |
| Width | 1475 mm |
| Height | 1825 mm |
| Boot Space | 540 Litres |
| Seating Capacity | 2 |
| Wheel Base | 2740 mm |
| Front Tread | 1520 mm |
| Rear Tread | 1290 mm |
| Kerb Weight | 1030 kg |
| Gross Weight | 1540 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Accessory Power Outlet | |
| Parking Sensors | Rear |
| Additional Features | Integrated Headrests - Front Row, Reclining Front Seat, Two Speed Windshield Wipers,Sliding Driver Seat |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Fabric Upholstery | |
| Glove Box | |
| Additional Features | Amber Speedometer illumination Color,Digital Meter Cluster, Audio 1 Din Box + Cover, Both Side Sunvisor, Co-Driver Assist Grip, Molded Roof Lining, New Interior Color, New Color Seats Matching Interior Color, Front Cabin Lamp,Rear Cabin Lamp, Flat Cargo Bed, Floor Carpet(Front) |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Wheel Covers | |
| Halogen Headlamps | |
| Tyre Size | 155 R13 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | 13 Inch |
| Additional Features | Wheel Centre Cap, Front Mud Flaps, Decal Badging, Covered Cargo Cabin, Door Lock(Driver and Back Door), Lockable Fuel Cap(Petrol), |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 1 |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Seat Belt Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Global NCAP Safety Rating | 2 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Maruti Suzuki Eeco Cargo
- CNG
- Petrol
Maruti Suzuki Eeco Cargo comparison with similar cars
Rs.4.30 - 5.99 Lakh*
Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
Rs.5.21 - 6.36 Lakh*
Rs.4.50 - 5 Lakh*
Rs.6 - 8.54 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Maruti Suzuki Eeco Cargo in New Delhi
Eeco Cargo STD AC CNG alternatives to consider
Rs.5.58 Lakh*
Rs.5.32 Lakh*
Rs.6.36 Lakh*
Rs.5 Lakh*
Rs.6.90 Lakh*
Rs.5.12 Lakh*
Rs.5.98 Lakh*
Rs.5.73 Lakh*- Start a new Car Comparison
Eeco Cargo STD AC CNG images
Eeco Cargo STD AC CNG user reviews
- All (13)
- Space (3)
- Interior (2)
- Performance (2)
- Looks (4)
- Comfort (5)
- Mileage (4)
- Engine (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Best For Long Root Travelling.Best for long root travelling. Large space for luggage use also or any other kind of purpose. Comfortable for personal and business use also. If you want to pursue car with pocket friendly you can surely go for it.Read More3
- Eeco Cargo ReviewBest for long root travelling. Large space for luggage use also or any other kind of purpose. Comfortable for personal and business use also. If you want to pursue car with pocket friendly you can surely go for it.Read More
- About EECO CarIt is Very nice Car 🚗🚗 it has best safety features and it have good mileage and it have large space for luggage. It's cost is very efficient and it's looks good 👍👍Read More
- My Experience Is GoodMy experience is better and I bought this car after lunch This is very good experience to this car I want every middle class family is bought this car 🚗Read More
- Good Productek modern aur stylish design ke saath aati hai jo comfortable aur spacious interiors offer karti hai. Fuel efficiency aur performance ka balance achha hai, aur advanced safety features bhi hain. Family car ke roop mein ye value-for-money choice hai.Read More
- View All Eeco Cargo Reviews
Questions & answers

Trending Maruti Suzuki cars
- Popular
- Upcoming
Maruti Suzuki EecoRs.5.21 - 6.36 Lakh*
Maruti Suzuki Eeco Tour VRs.5.18 - 6.33 Lakh*
Maruti Suzuki FRONXRs.6.85 - 11.98 Lakh*
Maruti Suzuki SwiftRs.5.79 - 8.80 Lakh*
Maruti Suzuki ErtigaRs.8.80 - 12.94 Lakh*
Top Minivan Cars
Popular electric cars
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*
Tata Tiago EVRs.7.99 - 11.14 Lakh*
Kia EV6Rs.65.97 Lakh*

