+ 103Images
+ 6Colours
MG Windsor EV Exclusive
MG Windsor EV Exclusive overview
| Range | 332 km |
| Power | 134 bhp |
| Battery Capacity | 38 kWh |
| Charging Time DC | 45 Min-45kW (0-80%) |
| Charging Time AC | 6.5 H-7.4kW (0-100%) |
| Boot Space | 604 Litres |
- Digital Instrument Cluster
- Wireless Charging
- Auto Dimming IRVM
- Rear Camera
- KeyLess Entry
- Automatic Climate Control
- Rear AC Vents
- Voice Commands
- Cruise Control
- Parking Sensors
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
MG Windsor EV Exclusive latest updates
MG Windsor EV Exclusive Prices: The price of the MG Windsor EV Exclusive in New Delhi is ₹15.53 Lakh (Ex-showroom).
MG Windsor EV Exclusive Colours: This variant is available in 6 colours: Pearl White, Starry Black, Turquoise Green, Aurora Silver, Glaze Red and Celadon Blue.
MG Windsor EV Exclusive vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Tata Nexon EV Empowered LR, which is priced at Rs.15.99 Lakh. Maruti Suzuki e Vitara Alpha Dual Tone, which is priced at Rs.20.01 Lakh and MG ZS EV Executive, which is priced at Rs.17.99 Lakh.
MG Windsor EV Exclusive Specs & Features:MG Windsor EV Exclusive is a 5 seater Electric(Battery) car.MG Windsor EV Exclusive has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering, Air Conditioner.
MG Windsor EV Exclusive price
| Ex-Showroom Price | Rs.15,52,900 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.66,420 |
| Others TCS Charges:Rs.15,529 | Rs.15,529 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.22,800Accessories Charges:Rs.31,800 | Rs.54,600 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.16,89,449 |
MG Windsor EV Exclusive specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 38 kWh |
| Motor Power | 100 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous |
| Max Power | 134bhp |
| Max Torque | 200Nm |
| Range | 332 km |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time (A.C) | 6.5 H-7.4kW (0-100%) |
| Charging Time (D.C) | 45 Min-45kW (0-80%) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Options | 3.3 kW AC Wall Box | 7.4 kW AC Wall Box | 55 kW DC Fast Charger |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 55 Min-DC-50kW (0-80%) |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4295 mm |
| Width | 2126 mm |
| Height | 1677 mm |
| Boot Space | 604 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 186 mm |
| Wheel Base | 2700 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Hands-Free Tailgate | |
| Battery Saver | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Additional Features | Inside Rear View Mirror-Auto Dimming |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 8.8 |
| Upholstery | Leatherette |
| Ambient Light Colour (numbers) | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Rear |
| Sunroof | |
| Boot Opening | Electronic |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 215/55 R18 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | Smart Flush Door Handles |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 15.6 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Inbuilt Apps | JioSaavn |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple Carplay |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Engine Start Alarm | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| Digital Car Key | |
| Hinglish Voice Commands | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of MG Windsor EV
- 18-inch alloy wheels
- 15.6-inch touchscreen
- 8.8-inch driver display
- Wireless phone charger
- 360-degree camera
- MG Windsor EV ExciteCurrently ViewingRs.13,99,800*EMI: Rs.29,083AutomaticPay ₹1,53,100 less to get
- All LED Lighting
- 10.1-inch touchscreen
- 7-inch driver display
- 135 °Recline For Rear Seats
- 6-speaker music system
- MG Windsor EV EssenceCurrently ViewingRs.16,52,900*EMI: Rs.34,221AutomaticPay ₹1,00,000 more to get
- Panoramic glass roof
- Ventilated front seats
- PM 2.5 air filter
- 256-color ambient lighting
- 9-speaker music system
MG Windsor EV comparison with similar cars
Rs.12.49 - 17.49 Lakh*
Rs.9.69 - 12.59 Lakh*
Rs.15.99 - 20.01 Lakh*
Rs.17.99 - 20.50 Lakh*
Rs.18.02 - 24.70 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for MG Windsor EV in New Delhi
MG Windsor EV Exclusive alternatives to consider
Rs.15.99 Lakh*
Rs.20.01 Lakh*
Rs.17.99 Lakh*
Rs.18.02 Lakh*
Rs.17.49 Lakh*
Rs.17.99 Lakh*
Rs.18.90 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying MG Windsor EV
MG Windsor EV Exclusive images
MG Windsor EV videos
MG Windsor EV Long-Term Review | Real-World Range, Running Costs & Ownership Experience!1 month ago27.3K ViewsBy Harsh
12:07MG Windsor EV Pro: Review | Best Family EV For India?10 months ago19.2K ViewsBy Harsh
21:32MG Windsor Review: Sirf Range Ka Compromise?1 year ago30.8K ViewsBy Harsh
24:08Tata Nexon EV vs MG Windsor EV | Which One Should You Pick? | Detailed Comparison Review1 year ago25.2K ViewsBy Harsh
10:29MG Windsor EV Variants Explained: Base Model vs Mid Model vs Top Model1 year ago16.9K ViewsBy Harsh
MG Windsor EV Exclusive user reviews
- All (114)
- Space (16)
- Interior (30)
- Performance (23)
- Looks (43)
- Comfort (37)
- Mileage (7)
- Price (31)
- More...
- Latest
- Helpful
- MG Windsor Ev ReviewI will say that it is very good car for overall daily life purpose. This is a very good car in perspective of battery life and its range. No other evs give this intially and overall the car is fascinating and very innovative. I will complain about the looks from exterior which is not so good but in performance and range is overall make it good. Very good price range for such a good car.Read More
- Windsor Ev ReviewMG Windsor is a practical and feature which electric vehicle that focuses on comfort, space and every day usability than outright performance. Making it a strong choice for city and family use. It stands out with its spacious interior, especially the recliner, rear seats and Premier cabin loaded tech giving it relaxed, comfortable drive experience power is smooth, quiet and easy to drive with a real world range of 300 km which is efficient for communicating, isn't without flow. Quality can feel bad roads.Read More
- Windsor CarNice and smooth and ride quality is good and smooth let you be your self staff is cooperative and service cost is negligible and good for city ride and spacious with a big boot space and second seats are spacious and very much comfortable abd gives boss feeling however the company should increase its reach to customers in rural areas as well.Read More1
- Best Car For The PriceOne feature missing. Extent of mileage deduction when Ac is on. Its creating confusion in distances while driving. Otherwise too good a vehicle. And in my opinion may be back suspension to be improved a bit, in the sense smoother. A very good vehicle and very comfortable for driving.Read More2
- Yes I Suggested This Car To EveryoneThe mg Windsor ev is the best ev for all uses like nhai road or all others roads. The price is also ok and its also come with 2 battery pack. This is also good for ev lovers and also the maintenance cost also low. Its a pocket friendly car like just plug and play so I love this car and recommend this car to buy.Read More
- View All MG Windsor EV Reviews
MG Windsor EV news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The MG Windsor EV is expected to offer exceptional comfort with its first-in-seg...Read More
A ) Yes, the MG Windsor supports advanced V2V (Vehicle-to-Vehicle) charging technolo...Read More
A ) The MG Windsor EV offers an unladen ground clearance of 186 mm, providing ample ...Read More
A ) The MG Windsor’s V2L feature allows you to power devices during outdoor trips or...Read More
A ) Yes, the MG Windsor EV is equipped with ventilated front row seats, enhancing co...Read More

Trending MG Motor cars
- Popular
- Upcoming
MG HectorRs.11.99 - 19.19 Lakh*
MG AstorRs.9.79 - 15.50 Lakh*
MG Hector PlusRs.17.49 - 20 Lakh*
MG GlosterRs.38.33 - 43.16 Lakh*

- New Variant


