+ 8Images

Land Rover Discovery 2.0 S
50 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.97 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
This Variant has expired. Check available variants here.
Discovery 2.0 S overview
| Engine | 1997 cc |
| Power | 296.36 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | AWD |
| Fuel | Petrol |
| No. of Airbags | 8 |
Land Rover Discovery 2.0 S price
| Ex-Showroom Price | Rs.97,00,000 |
| RTO | Rs.9,70,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.4,03,278 |
| Others TCS Charges:Rs.97,000 | Rs.97,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.1,11,70,278 |
EMI : Rs.2,12,614/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Discovery 2.0 S specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 2.0 L 4-cylinder |
| Displacement | 1997 cc |
| Max Power | 296.36bhp@4000rpm |
| Max Torque | 400Nm@1500-2500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Highway Mileage | 8.9 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Air suspension |
| Rear Suspension | Air suspension |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4970 mm |
| Width | 2000 mm |
| Height | 1800 mm |
| Boot Space | 123 Litres |
| Seating Capacity | 7 |
| Kerb Weight | 2035 kg |
| Reported Boot Space | 258 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| No. of Airbags | 8 |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Land Rover Discovery
Land Rover Discovery comparison with similar cars
Rs.1.03 - 2.62 Cr*
Rs.1.20 - 1.30 Cr*
Rs.1.26 - 1.32 Cr*
Rs.1.32 - 1.34 Cr*
Rs.1.38 - 2.35 Cr*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Land Rover Discovery in New Delhi
Discovery 2.0 S images
Land Rover Discovery videos
2:25Land Rover Discovery : Launch Alert : Powerdrift8 years ago32.2K ViewsBy CarDekho Team
Discovery 2.0 S user reviews
Based on50 User reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (50)
- Space (14)
- Interior (21)
- Performance (17)
- Looks (6)
- Comfort (34)
- Mileage (7)
- Engine (16)
- More...
- Latest
- Helpful
- Is Known For Its ExcellentIs known for its excellent off-roading capabilities, premium interior, and comfortable ride quality, making it a great 7-seater family car smooth automatic gearbox premium qulity loang trip ke liye accha large touchscreen infotantment high seating podition long trip ke liye accha car hai serivice parts bus thoda mehanga hai.Read More
- My OpinionGreat car with off-road DNA. Practical if well driven and maintained. A perfect all rounder. Handels the road perfectly, makes you feel british with minimal tech and bold character, great driving experience. Decent mileage for an heavy car like this. In short the discovery is a great car to people who understand the car and practicality a lot versatile car available in todays market, a true under-rated gem in the car industry.Read More
- Fantastic CarIt's a amazing machine car that provide a great experience with that and it's looking good and hits different than other car it's price is moderate as compare to other car and give safety and mileage that's a amazing car drift is so good as compare to bmw one of the best car company on the earth.Read More1
- Do Not Buy This CarWe have purchased a Land Rover Discovery in 2024 and it has been a very bad experience. The battery had to be replaced within 6 months of purchase. Thereafter, one of the tyres was punctured and recently two of the tyres burst simultaneously. The car has proved to be very unreliable within 10,000 km.Read More1
- Land Rover Discovery! Naam HiLand Rover Discovery! Naam hi kaafi hain Maine isse 3 month se use kar rha hun unbeatable in this price range. If you are looking for Comfort, Crazy Driving Experience, for family, Premium, etc then go for it. I am sure that If you want 3 cars then 1 car should be this Land Rover. Combination Fortuner Legender Land Rover Discovery Defender Unbeatable Combination... Just Achieve your Aim that you want. Thankyou.Read More1
- View All Discovery Reviews
Land Rover Discovery news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What are the specifications of Land Rover Discovery 2.0 S?
A ) The specifications of Land Rover Discovery 2.0 S are 6.1 kmpl City Mileage,Petrol Fuel Type,1997 cc Engine Displacement,4 No. of Cylinders,296.36bhp@4000rpm Max Power.
Q ) What is the mileage of Land Rover Discovery 2.0 S?
A ) The mileage of Land Rover Discovery 2.0 S is 6.1 kmpl. Check mileage of Land Rover Discovery on CarDekho.
Q ) What is the price of Land Rover Discovery 2.0 S?
A ) The Land Rover Discovery 2.0 S is a variant of Land Rover Discovery. The on-road price of Land Rover Discovery 2.0 S is ₹1,11,70,278 (exshowroomprice, rto, insurance, other charges).
Q ) Does the Discovery offer off-road driving modes?
By CarDekho Experts on 18 Dec 2024
A ) Yes, the Land Rover Discovery has off-road driving modes
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the boot space of Land Rover Discovery?
By CarDekho Experts on 24 Jun 2024
A ) The Land Rover Discovery has boot space of 123 litres.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the drive type of Land Rover Discovery?
By CarDekho Experts on 8 Jun 2024
A ) The Land Rover Discovery has All Wheel Drive (AWD) drive type.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the price of the Land Rover Discovery in Pune?
By CarDekho Experts on 5 Jun 2024
A ) The Land Rover Discovery Sport price in Pune start at ₹ 67.90 Lakh (Ex-showroom ...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the Transmission Type of Land Rover Discovery?
By CarDekho Experts on 28 Apr 2024
A ) The Land Rover Discovery comes with 8-Speed Automatic Transmission.
Reply on this answerView all Answer
Land Rover Discovery brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Land Rover cars
DefenderRs.1.03 - 2.62 Cr*
Range Rover VelarRs.85.90 Lakh*
Range Rover SportRs.1.38 - 2.35 Cr*
Range RoverRs.2.31 - 3.83 Cr*
Range Rover EvoqueRs.64.86 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Mercedes-Benz EQSRs.1.30 - 1.63 Cr*
Lexus ESRs.89.99 Lakh*
Mercedes-Benz EQS SUVRs.1.33 - 1.48 Cr*
Tesla Model YRs.59.89 - 67.89 Lakh*
Mercedes-Benz G-Class ElectricRs.3.10 Cr*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

-90.jpg?imwidth=420&impolicy=resize)