
BMW Z4 Specifications
The BMW Z4 has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 2998 cc . It is available with Manual & Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the Z4 has a mileage of 8.5 kmpl & Ground clearance of Z4 is 114 mm. The Z4 is a 2 seater 6 cylinder car and has length of 4324 mm, width of 1864 mm and a wheelbase of 2740 mm.
Key specifications of BMW Z4
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 2998 cc |
| No. of Cylinders | 6 |
| Max Power | 335bhp@5000-6500rpm |
| Max Torque | 500Nm@1600-4500rpm |
| Seating Capacity | 2 |
| Transmission Type | Manual |
| Boot Space | 281 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 52 Litres |
| Body Type | Convertible |
| Ground Clearance Unladen | 114 mm |
Key features of BMW Z4
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
BMW Z4 specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | TwinPower Turbo 6-cylinder |
| Displacement | 2998 cc |
| Max Power | 335bhp@5000-6500rpm |
| Max Torque | 500Nm@1600-4500rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Twin |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 52 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 250 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Multi-link suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Turning Radius | 5.5 m |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Acceleration | 4.5 s |
| 0-100kmph | 4.5 s |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4324 mm |
| Width | 1864 mm |
| Height | 1304 mm |
| Boot Space | 281 Litres |
| Seating Capacity | 2 |
| Ground Clearance Unladen | 114 mm |
| Wheel Base | 2740 mm |
| Rear Tread | 1616 mm |
| Kerb Weight | 1610 kg |
| Gross Weight | 1860 kg |
| No. of Doors | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 3 |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Brake Energy Regeneration |
| Power Windows | Front Only |
| Cup Holders | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Additional Features | Fully Digital 10.25” Instrument cluster with individual character design for Drive modes., M Seat Belts(O), M Sport seats for driver and passenger, Storage Compartment Package , Multifunction M leather steering wheel, Ambient Lights(O), Interior rear-view mirror with automatic anti-dazzle function, Instrument panel in Sensatec, Floor mats in velour, |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Automatic Headlamps | |
| Tyre Size | 255/35 ZR19 |
| Tyre Type | Radial, Run flat |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Additional Features | (M light alloy wheels Double-spoke style, Bicolour with mixed tyres, M light alloy wheels Double-spoke style, Bicolour with mixed tyres, M light alloy wheels Double-spoke style, Jet Black with mixed tyres (F: 255/35 R19, R: 275/35 R19) (O))3rd brake light, Dynamic braking lights, Lights Package, Soft top in Black, BMW Kidney Grille in Mesh Design, Interior and exterior mirror package (Exterior mirror on Driver side with anti-dazzle function, fold-in function of exterior mirrors, electric, mirror memory for exterior mirrors, automatic parking function on front passenger's exterior mirror) (O), Soft top anthracite silver effect(O), BMW Individual High-Gloss Shadow Line with extended contents (All Cerium Grey parts in black except Exterior badging)(O), M Aerodynamic Package, Exclusive content in Cerium Grey finish (Blades on Air intakes, Mirror Caps, Kidney Grille (frame and mesh), Roll-bar, Exhaust Tailpipe, Exterior Badging), Mirror Caps Black High-Gloss (only with BMW Individual High Gloss Finish with Extended Content)(O), High-Beam assistant (only with Adaptive LED headlights)(O), Adaptive LED headlights (only with High beam Assistant + Driving Assistant/ Active Cruise Control with Stop&Go) (O),Wind Deflector, Rear Fog Lights, LED Rear lights, LED headlights with Daytime Running Lights and turn indicators in LED |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 4 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.25 inch |
| Connectivity | Android Auto |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Internal Storage | |
| No. of Speakers | 12 |
| Rear Entertainment System | |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Optional (Harman Kardon Surround system (408 W, 7 channels, 12 loudspeakers), Wireless Charging), HiFi Loudspeaker system (205 W), iDrive Controller, BMW Live Cockpit Professional (BMW Operating System 7.0, Navigation with 3D Maps, 10.25” Display screen with touch functionality, Configurable user interface), Wireless Apple CarPlay, Bluetooth with audio streaming, hands-free and USB connectivity |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | Full |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of BMW Z4
Compare specs of Z4 alternatives
Comfort user reviews of BMW Z4
- All (121)
- Comfort (50)
- Mileage (11)
- Engine (40)
- Space (12)
- Power (37)
- Performance (39)
- Seat (21)
- More...
- Latest
- Helpful
- Living With The Z4 M40iLiving with the Z4 M40i felt less like driving a compromised sports car and more like owning a pocket-sized GT. The real surprise wasn't the explosive power of the straight-six, which is addictive, but, how effortless it was to live with daily; the adaptive suspension is shockingly plush in Comfort mode, and the cabin remains quiet enough at 70 mph for a normal conversation. Even with my heavy right foot, I was seeing a respectable 24-26 mpg on mixed commutes, which is wild considering the performance on tap. It's the kind of car that's civil enough for a grocery run but transforms the second you find an open tunnel and drop the top.Read More
- The BMW Z4The BMW Z4 is widely reviewed as a versatile luxury roadster that balances daily comfort with sporty performance. While it faces stiff competition from the Porsche Boxster, it is often praised for its superior interior technology and luggage practicality. Quality & Craftsmanship: Use of superior materials and meticulous attention to detail, often involving traditional or artisanal techniques.Read More
- Amazingly Beautiful CarThis car is amazing. I have driven this car more than 7000km at first I can feel the speed of the car. Very good acceleration. Services are expensive but worth it. But once you drive u feel comfortable and hell fast. Speed 10/10 Comfort 9/10 Looks 10/10 Mileage 7/10 At this price bmw z4 is best coupe car. Best for long rides and drift.Read More1
- BMW Fan BoyBMW Z4 is a standout choice. It scores highly in design and styling, with its head-turning aesthetics and classic roadster proportions. Performance is consistently praised, especially in the M40i variant, offering a truly exhilarating drive. Comfort and space are also rated well, making it a practical luxury car. While the cost of ownership and stiffer ride might be noted as downsides, the overall experience is overwhelmingly positive.Read More
- This Is Very Comfortable CarThis is very comfortable car in sitting and it's come with luxury and it's has very good music system there expenses are very very less compared to other luxury car and there mileage are very good in this price range and in this car seat are very soft and there leg space are really larger than other carsRead More
- BMW Z4 Series Is Stylish And BestBMW z4 series is stylish and sporty convertible that offers a fun and thrilling driving experience. It has a sleek design with a long hood and a soft top to fold down for open air driving.The car Handel well specially on curves and offers strong performance with powerful engines options overall the z4 is a great choice for anyone looking for a luxury sports car that both fun to drive and comfortable for everyday useRead More
- PerformanceGood looking and best performance with good mileage and high speed performance and seat is very comfortable and the design of car is absolutely good and very good performance . The price is little bit high but good as compared to others . Bmw z4 is one of best car in open seater car with very good performanceRead More1
- Love At First SightBeast and beauty, top notch it contains high class features the colour of car , and the car sound make u crazy and when u start the car the way it sounds its amazing and when u drive it will give you unbelievable experience the engine it have thats crazy and comfortable of this car is amazing overall its a top notch..Read More
- View All Z4 Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The BMW Z4 comes with useful features like bright LED headlights and taillights ...Read More
A ) The BMW Z4 M40i offers electrically adjustable seats for both the driver and fro...Read More
A ) The BMW Z4 can go from 0-60 mph is about 4.5 seconds, which is equivalent to 0 t...Read More
A ) The BMW Z4 has 1 Petrol Engine on offer of 2998 cc and it is available in Automa...Read More
A ) For waiting period, we would suggest you to please connect with the nearest auth...Read More
Trending BMW cars
BMW X7Rs.1.26 - 1.32 Cr*
BMW X5Rs.93.70 Lakh - 1.05 Cr*
BMW X3Rs.72.50 - 74.50 Lakh*
BMW 5 SeriesRs.74.80 Lakh*
BMW 3 SeriesRs.72.85 - 75.40 Lakh*
Popular Luxury Cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Maserati GranCabrioRs.2.46 - 2.69 Cr*
Porsche 911Rs.2 - 3.80 Cr*
DefenderRs.1.03 - 2.60 Cr*
Toyota VellfireRs.1.20 - 1.30 Cr*
Range Rover VelarRs.85.90 Lakh*
Mercedes-Benz AMG A 45 SRs.87 - 94.80 Lakh*
Mercedes-Benz AMG GLE 53Rs.1.52 - 1.88 Cr*
Lexus ESRs.89.99 Lakh*
BMW M2Rs.1.02 - 1.66 Cr*
Ferrari AmalfiRs.5.59 Cr*
- New Variant





Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*