+ 12Images
+ 4Colours
Tata Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XE
1 ReviewRate & Win ₹1000
Rs.5.73 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Tata Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XE has been discontinued.
Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XE overview
| Engine | 1047 cc |
| Power | 69 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 24.7 kmpl |
| Fuel | Diesel |
Tata Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XE price
| Ex-Showroom Price | Rs.5,72,579 |
| RTO | Rs.28,628 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.33,827 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.6,35,034 |
EMI : Rs.12,077/month
Diesel
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XE specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | Revotorq Engine |
| Displacement | 1047 cc |
| Max Power | 69bhp@4000rpm |
| Max Torque | 140Nm@1800-3000rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | CRDi |
| Turbo Charger | Yes |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5 Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 24.7 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 35 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 24.31 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Independent, Lower Wishbone, Mcpherson Strut with Coil Spring |
| Rear Suspension | Semi-Independent, Twist Beam with Dual Path Strut |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Acceleration | 16.80 Seconds |
| Braking (100-0kmph) | 47.79m |
| 0-100kmph | 16.80 Seconds |
| Quarter Mile | 20.43 Seconds |
| Braking (60-0 kmph) | 29.06m |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3992 mm |
| Width | 1677 mm |
| Height | 1537 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 165 mm |
| Wheel Base | 2450 mm |
| Front Tread | 1400 mm |
| Rear Tread | 1420 mm |
| Kerb Weight | 1100 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 0 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Body Colored Bumper
Stylish 3Dimensional Headlamps LED High Mount Stop Lamps Front Wipers High,Low And 5 Intermittent Speed Integrated Rear Neck Rest Driver Footrest Tailgate Glass |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Trunk Opener | Lever |
| Heated Wing Mirror | |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | 155/80 R13 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| Wheel Size | 13 Inch |
| Additional Features | Body Colored Bumper
Stylish 3Dimensional Headlamps LED High Mount Stop Lamps Front Wipers High,Low And 5 Intermittent Speed Integrated Rear Neck Rest Driver Footrest Tailgate Glass |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Internal Storage | |
| Rear Entertainment System | |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Tata Tigor 2017-2020
- Diesel
- Petrol
Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XE
Currently ViewingRs.5,72,579*EMI: Rs.12,077
24.7 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XBCurrently ViewingRs.4,59,000*EMI: Rs.9,74127.28 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XMCurrently ViewingRs.6,05,333*EMI: Rs.13,20424.7 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XTCurrently ViewingRs.6,44,904*EMI: Rs.14,03924.7 kmplManual
- Tigor 2017-2020 Buzz DieselCurrently ViewingRs.6,57,000*EMI: Rs.14,30524.7 kmplManual
- Tigor 2017-2020 XE DieselCurrently ViewingRs.6,59,990*EMI: Rs.14,37724.7 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XZCurrently ViewingRs.6,88,341*EMI: Rs.14,96624.7 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XZ OptionCurrently ViewingRs.7,19,201*EMI: Rs.15,63624.7 kmplManual
- Tigor 2017-2020 XM DieselCurrently ViewingRs.7,24,994*EMI: Rs.15,75324.7 kmplManual
- Tigor 2017-2020 XZ DieselCurrently ViewingRs.7,54,994*EMI: Rs.16,40324.7 kmplManual
- Tigor 2017-2020 XZ Plus DieselCurrently ViewingRs.8,09,994*EMI: Rs.17,58424.7 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.2 Revotron XBCurrently ViewingRs.3,80,000*EMI: Rs.8,03523.84 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.2 Revotron XECurrently ViewingRs.4,84,296*EMI: Rs.10,17820.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.2 Revotron XMCurrently ViewingRs.5,19,874*EMI: Rs.10,90320.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 XECurrently ViewingRs.5,49,990*EMI: Rs.11,52620.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.2 Revotron XTCurrently ViewingRs.5,56,274*EMI: Rs.11,64820.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 Buzz PetrolCurrently ViewingRs.5,68,000*EMI: Rs.11,89420.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.2 Revotron XTACurrently ViewingRs.5,98,835*EMI: Rs.12,51120.3 kmplAutomatic
- Tigor 2017-2020 1.2 Revotron XZCurrently ViewingRs.5,99,999*EMI: Rs.12,53820.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 XMCurrently ViewingRs.6,19,994*EMI: Rs.13,30220.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.2 Revotron XZ OptionCurrently ViewingRs.6,31,298*EMI: Rs.13,54520.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 1.2 Revotron XZACurrently ViewingRs.6,47,641*EMI: Rs.13,88620.3 kmplAutomatic
- Tigor 2017-2020 XZCurrently ViewingRs.6,49,994*EMI: Rs.13,94120.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 XMACurrently ViewingRs.6,64,994*EMI: Rs.14,24920.3 kmplAutomatic
- Tigor 2017-2020 XZ PlusCurrently ViewingRs.6,99,994*EMI: Rs.14,98420.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 XZACurrently ViewingRs.7,15,809*EMI: Rs.15,31220.3 kmplAutomatic
- Tigor 2017-2020 JTPCurrently ViewingRs.7,49,000*EMI: Rs.16,02520.3 kmplManual
- Tigor 2017-2020 XZA PlusCurrently ViewingRs.7,49,994*EMI: Rs.16,04920.3 kmplAutomatic
Recommended used Tata Tigor 2017-2020 cars in New Delhi
Must read articles before buying Tata Tigor 2017-2020
Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XE images
Tata Tigor 2017-2020 videos
2:102018 Tata Tigor JTP, Tiago JTP | Expected Price, India Launch Date, Specs & More | #In2Mins7 years ago517 ViewsBy Irfan
6:25Tata Motors at Auto Expo 2018 | #First2Expo | Tigor JTP, Tiago JTP, H5X8 years ago6.6K ViewsBy CarDekho Team
6:15Which Tata Tigor Variant Should You Buy?9 years ago24.5K ViewsBy CarDekho Team
5:03Tata Tigor: Hits & Misses9 years ago45.6K ViewsBy Irfan
4:38TATA Tigor | Quick Review9 years ago22.6K ViewsBy CarDekho Team
Tigor 2017-2020 1.05 Revotorq XE user reviews
Popular Mentions
- All (511)
- Space (80)
- Interior (61)
- Performance (63)
- Looks (145)
- Comfort (142)
- Mileage (147)
- Engine (102)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- Compact Perfect Sedan!I always wanted to have this car as I loved Sedans from always, and trust me its a compact and perfect sedan for small families that looks really classy.I just loved owing it. Don't give a second thought before buying it.Its the best deal at this price range in terms of sedan. I have the blue color and it looks so pefect.Read More
- Car ExperienceI am impressed with look of this car According to prise of this car look and mileage is great And this car is perfect for a personeRead More2 3
- Nice family Car.I purchased Tata Tigor last 31 Dec. 2019. This is a family car, large boot space, comfortable seats, good mileage, and specially build quality and stylish look. Totaly good packageRead More2 5
- Nice CarIt is best in class and premium quality & looks. Most comfortable driving always, best to build quality, it gives a wonderful driving experience. I can say it is the best handling & comfortable (suspension) compact sedan in India . The only thing is it has little less pickup in its segment.Read More1
- Great Car.The car is so good, the comfort, safety, and looks are great.1
- View All Tigor 2017-2020 Reviews
Tata Tigor 2017-2020 news
Trending Tata cars
- Popular
- Upcoming
Tata TiagoRs.4.60 - 7.92 Lakh*
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Tata NexonRs.7.37 - 14.22 Lakh*
Tata HarrierRs.12.89 - 25.85 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

