+ 13Images
+ 3Colours
Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus Dual Tone
Wagon R ZXI Plus Dual Tone overview
| Engine | 1197 cc |
| Power | 88.50 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 23.56 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 341 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 1 Star |
- Android Auto/Apple CarPlay
- Key Specifications
- Top Features
Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus Dual Tone latest updates
Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus Dual Tone Prices: The price of the Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus Dual Tone in New Delhi is ₹6.50 Lakh (Ex-showroom).
Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus Dual Tone mileage : It returns a certified mileage of 23.56 kmpl.
Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus Dual Tone Colours: This variant is available in 9 colours: Pearl Metallic Nutmeg Brown, Pearl Metallic Gallant Red, Metallic Silky Silver, Pearl Bluish Black Mettalic With Magma Grey, Solid White, Pearl Metallic Poolside Blue, Pearl Bluish Black Metallic With Gallant Red, Pearl Bluish Black and Metallic Magma Grey.
Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus Dual Tone Engine and Transmission: It is powered by a 1197 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1197 cc engine puts out 88.50bhp@6000rpm of power and 113Nm@4400rpm of torque.
Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus Dual Tone vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Maruti Suzuki Celerio ZXI Plus, which is priced at Rs.6.28 Lakh. Maruti Suzuki Swift VXi, which is priced at Rs.6.59 Lakh and Tata Tiago XZ, which is priced at Rs.6.46 Lakh.
Wagon R ZXI Plus Dual Tone Specs & Features:Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus Dual Tone is a 5 seater Petrol car.Wagon R ZXI Plus Dual Tone has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front, Passenger Airbag, Driver Airbag.
Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus Dual Tone price
| Ex-Showroom Price | Rs.6,49,900 |
| RTO | Rs.47,293 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.32,694 |
| Others MCD Charges:Rs.4,000Smart Card Charges:Rs.885Other Charges:Rs.1,500FASTag:Rs.600 | Rs.6,985 |
| Optional Accessories Charges:Rs.6,300 | Rs.6,300 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.7,43,172 |
Wagon R ZXI Plus Dual Tone specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | K12N |
| Displacement | 1197 cc |
| Max Power | 88.50bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113Nm@4400rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 23.56 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 32 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Column | Tilt |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 4.7 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 14 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 14 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3655 mm |
| Width | 1620 mm |
| Height | 1675 mm |
| Boot Space | 341 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2435 mm |
| Kerb Weight | 845 kg |
| Gross Weight | 1340 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Gear Shift Indicator | |
| Luggage Hook & Net | |
| Idle Start-Stop System | |
| Additional Features | Rear Parcel Tray, |
| Power Windows | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Halogen Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Roof Antenna |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 165/70 R14 |
| Tyre Type | Radial & Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Global NCAP Safety Rating | 1 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 7 Inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Smartplay Studio With Smartphone Navigation |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Maruti Suzuki Wagon R
- Petrol
- CNG
- 7-inch touchscreen
- Front fog lamps
- 14-inch alloy wheels
- Rear wiper and washer
- Wagon R LXICurrently ViewingRs.4,98,900*EMI: Rs.10,61224.35 kmplManualPay ₹1,51,000 less to get
- Idle Start/Stop
- Front power windows
- Dual front airbags
- Electronic stability control
- Central locking
- Wagon R VXICurrently ViewingRs.5,51,900*EMI: Rs.11,70324.35 kmplManualPay ₹98,000 less to get
- Tilt adjustable steering
- Keyless entry
- All four power windows
- Wagon R ZXICurrently ViewingRs.5,95,900*EMI: Rs.12,68523.56 kmplManualPay ₹54,000 less to get
- Steering mounted controls
- Electrically adjustable ORVMs
- Tilt adjustable steering
- Wagon R VXI ATCurrently ViewingRs.5,96,900*EMI: Rs.12,61425.19 kmplAutomaticPay ₹53,000 less to get
- Tilt adjustable steering
- Keyless entry
- Hill hold assist
- All four power windows
- Wagon R ZXI PlusCurrently ViewingRs.6,38,900*EMI: Rs.13,93623.56 kmplManualPay ₹11,000 less to get
- 7-inch touchscreen
- Front fog lamps
- 14-inch alloy wheels
- Rear wiper and washer
- Wagon R ZXI ATCurrently ViewingRs.6,40,900*EMI: Rs.13,96424.43 kmplAutomaticPay ₹9,000 less to get
- Steering mounted controls
- Electrically adjustable ORVMs
- Tilt adjustable steering
- Hill hold assist
- Wagon R ZXI Plus ATCurrently ViewingRs.6,83,900*EMI: Rs.14,87724.43 kmplAutomaticPay ₹34,000 more to get
- 7-inch touchscreen
- 14-inch alloy wheels
- Hill hold assist
- Wagon R ZXI Plus AT Dual toneCurrently ViewingRs.6,94,900*EMI: Rs.15,09324.43 kmplAutomaticPay ₹45,000 more to get
- 7-inch touchscreen
- 14-inch alloy wheels
- Hill hold assist
- Wagon R LXI CNGCurrently ViewingRs.5,88,900*EMI: Rs.12,59234.05 km/kgManualPay ₹61,000 less to get
- Factory Fitted CNG Kit
- Air Conditioner with Heater
- Central Locking (i-CATS)
- Wagon R VXI CNGCurrently ViewingRs.6,41,900*EMI: Rs.14,02334.05 km/kgManualPay ₹8,000 less to get
- Tilt adjustable steering
- Keyless entry
- All four power windows
Maruti Suzuki Wagon R comparison with similar cars
Rs.4.70 - 6.73 Lakh*
Rs.5.79 - 8.80 Lakh*
Rs.5.65 - 10.60 Lakh*
Rs.4.60 - 7.92 Lakh*
Rs.5.35 - 7.55 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Maruti Suzuki Wagon R cars in New Delhi
Wagon R ZXI Plus Dual Tone alternatives to consider
Rs.6.28 Lakh*
Rs.6.59 Lakh*
Rs.6.46 Lakh*
Rs.6.50 Lakh*
Rs.5 Lakh*
Rs.7.99 Lakh*
Rs.6.80 Lakh*
Rs.4.80 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Maruti Suzuki Wagon R
Wagon R ZXI Plus Dual Tone images
Maruti Suzuki Wagon R videos
9:15Maruti WagonR Review In Hindi: Space, Features, Practicality, Performance & More2 years ago262.7K ViewsBy Harsh
Wagon R ZXI Plus Dual Tone user reviews
- All (517)
- Space (130)
- Interior (86)
- Performance (117)
- Looks (97)
- Comfort (229)
- Mileage (220)
- Engine (66)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Favourite Of 2 GenerationsThe 'not anymore tall boy' wagon R is probably the only of its kind, having confidence of 2 human generations. Mostly because of its ease of entry and egress for senior citizens and comfortable driving stance for younger drivers. Light on wallet but okay to perform. Not a tank of armour but not bad. Engine is refined and less noise to cabin. Wider than previous generation but wobbly too. Costlier though than previous generation. A good starting point for new car buyers.Read More
- Go For WagonrGood comfort for night trips. Accurate speed confident to drive. So much fuel efficient. No doubt go for extra long journey so smooth drawing experience just tyre pressure 32 all wheels suspension are so comfortable on bad road. So my last opinion is this car make a history for every family first car wagonr.Read More
- Review Of Maruti Suzuki Wagon R 2018 VXiI am using the Maruti Suzuki Wagon R 2018 VXi for quite some time now. The car is very practical, fuel-efficient, and perfect for daily city driving. The tall-boy design gives good headroom and comfortable seating. Mileage is impressive, maintenance cost is low, and it's very easy to handle in traffic. However, build quality could be better and high-speed stability is average. Overall, a great budget-friendly family car.Read More1
- Wagon R ExperienceThe best part of Wagon R is the sitting comfort especially for senior citizens and tall individuals Getting in and out of the car is easy. At present I have bought auto last month It is quite good but not happy with the average. This is my 4th WagonR😃 Overall a good city car Hopefully we will have an EV WagonR car soon.Read More
- Best Car For Middle Class FamilyBest car for middle class family and the average good for going far and part, picnic adventure also mileage is good but safety is not in this car safety may be problem if anyone want to go away from this earth than they must be but this maruti Wagnor R and overall this car is best for a first time car buy.Read More1
- View All Wagon R Reviews
Maruti Suzuki Wagon R news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary de...Read More
A ) The Maruti Suzuki Wagon R is priced from ₹ 5.54 - 7.42 Lakh (Ex-showroom Price i...Read More
A ) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service centr...Read More
A ) As of now, there is no official update from the brand's end regarding this, ...Read More
A ) Passenger safety is ensured by dual front airbags, ABS with EBD, rear parking se...Read More

Trending Maruti Suzuki cars
- Popular
- Upcoming
Maruti Suzuki SwiftRs.5.79 - 8.80 Lakh*
Maruti Suzuki BalenoRs.5.99 - 9.10 Lakh*
Maruti Suzuki Alto K10Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
Maruti Suzuki CelerioRs.4.70 - 6.73 Lakh*
Maruti Suzuki S-PressoRs.3.50 - 5.25 Lakh*
Top Hatchback Cars
Popular electric cars
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*
Tata Tiago EVRs.7.99 - 11.14 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*
MG CybersterRs.75 Lakh*
Kia EV6Rs.65.97 Lakh*

