MG Hector 2019-2021 Sharp MT
1 ReviewRate & Win ₹1000
Rs.17.30 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
MG Hector 2019-2021 Sharp MT has been discontinued.
MG Hector 2019-2021 Sharp MT overview
| Engine | 1451 cc |
| Power | 141 bhp |
| Seating Capacity | 5 |
| Mileage | 14.16 kmpl |
| Fuel | Petrol |
- Powered Front Seats
- Height Adjustable Driver Seat
- Automatic Climate Control
- Cruise Control
- 360 Degree Camera
- Key Specifications
- Top Features
MG Hector 2019-2021 Sharp MT price
| Ex-Showroom Price | Rs.17,30,000 |
| RTO | Rs.1,73,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.76,423 |
| Others TCS Charges:Rs.17,300 | Rs.17,300 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.19,96,723 |
EMI : Rs.37,998/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
MG Hector 2019-2021 Sharp MT specifications & features
Engine & Transmission
| Displacement | 1451 cc |
| Max Power | 141bhp@5000rpm |
| Max Torque | 250Nm@1600-3600rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6 Speed |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 14.16 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 60 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Mcpherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4655 mm |
| Width | 1835 mm |
| Height | 1760 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance (Laden) | 192mm |
| Wheel Base | 2750 mm |
| Kerb Weight | 1525 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 0 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Remote Car Lock/Unlock, Remote Sunroof Open/Close, Remote Car Light Flashing & Honking |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Trunk Opener | Remote |
| Heated Wing Mirror | |
| Sun Roof | |
| Alloy Wheel Size | 17 Inch |
| Tyre Size | 215/55 R17 |
| Tyre Type | Radial |
| Wheel Size | R17 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Connectivity | Android Auto |
| Internal Storage | |
| No. of Speakers | 4 |
| Rear Entertainment System | |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of MG Hector 2019-2021
- Petrol
- Diesel
MG Hector 2019-2021 Sharp MT
Currently ViewingRs.17,30,000*EMI: Rs.37,998
14.16 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Style MT BSIVCurrently ViewingRs.12,48,000*EMI: Rs.27,49314.16 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Style MTCurrently ViewingRs.12,83,800*EMI: Rs.28,25515.81 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Super MT BSIVCurrently ViewingRs.13,28,000*EMI: Rs.29,22114.16 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Super MTCurrently ViewingRs.13,63,800*EMI: Rs.30,00515.81 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Hybrid Super MT BSIVCurrently ViewingRs.13,88,000*EMI: Rs.30,55015.81 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Hybrid Super MTCurrently ViewingRs.14,21,800*EMI: Rs.31,28515.81 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Hybrid Smart MT BSIVCurrently ViewingRs.14,98,000*EMI: Rs.32,94315.81 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Style ATCurrently ViewingRs.15,30,000*EMI: Rs.33,63413.96 kmplAutomatic
- MG Hector 2019-2021 Hybrid Smart MTCurrently ViewingRs.15,31,800*EMI: Rs.33,67815.81 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Smart AT BSIVCurrently ViewingRs.15,68,000*EMI: Rs.34,47113.96 kmplAutomatic
- MG Hector 2019-2021 Smart DCTCurrently ViewingRs.15,99,800*EMI: Rs.35,15813.96 kmplAutomatic
- MG Hector 2019-2021 Super ATCurrently ViewingRs.16,00,000*EMI: Rs.35,16314.16 kmplAutomatic
- MG Hector 2019-2021 Hybrid Sharp MT BSIVCurrently ViewingRs.16,28,000*EMI: Rs.35,77815.81 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Smart MTCurrently ViewingRs.16,50,000*EMI: Rs.36,27014.16 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Hybrid Sharp MTCurrently ViewingRs.16,63,800*EMI: Rs.36,56215.81 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Hybrid Sharp DualtoneCurrently ViewingRs.16,83,800*EMI: Rs.37,00515.81 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Sharp AT BSIVCurrently ViewingRs.17,18,000*EMI: Rs.37,75013.96 kmplAutomatic
- MG Hector 2019-2021 Sharp DCTCurrently ViewingRs.17,55,800*EMI: Rs.38,56113.96 kmplAutomatic
- MG Hector 2019-2021 Sharp DCT DualtoneCurrently ViewingRs.17,75,800*EMI: Rs.39,00413.96 kmplAutomatic
- MG Hector 2019-2021 Style Diesel MT BSIVCurrently ViewingRs.13,48,000*EMI: Rs.30,67017.41 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Style Diesel MTCurrently ViewingRs.13,99,800*EMI: Rs.31,82817.41 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Super Diesel MT BSIVCurrently ViewingRs.14,48,000*EMI: Rs.32,89817.41 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Super Diesel MTCurrently ViewingRs.14,99,800*EMI: Rs.34,05717.41 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Smart Diesel MT BSIVCurrently ViewingRs.15,88,000*EMI: Rs.36,03417.41 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Smart Diesel MTCurrently ViewingRs.16,49,800*EMI: Rs.37,39917.41 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Sharp Diesel MT BSIVCurrently ViewingRs.17,28,000*EMI: Rs.39,14917.41 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Sharp Diesel MTCurrently ViewingRs.17,88,800*EMI: Rs.40,51017.41 kmplManual
- MG Hector 2019-2021 Sharp Diesel DualtoneCurrently ViewingRs.18,08,800*EMI: Rs.40,96417.41 kmplManual
Recommended used MG Hector 2019-2021 cars in New Delhi
Must read articles before buying MG Hector 2019-2021
MG Hector 2019-2021 is featured in
MG Hector 2019-2021 videos
6:35MG Hector: Should You Wait Or Buy Tata Harrier, Mahindra XUV500, Jeep Compass Instead? | #BuyOrHold5 years ago96.2K ViewsBy CarDekho Team
6:0110 Upcoming SUVs in India in 2019 with Prices & Launch Dates - Kia SP2i, Carlino, MG Hector & More!5 years ago127.1K ViewsBy CarDekho Team
6:31MG Hector SUV for India | First Look Review in Hindi | CarDekho.com6 years ago1.4K ViewsBy CarDekho Team
2:25MG Hector India Expected Price, Launch, Features, Specifications and More! #In2Mins6 years ago17.5K ViewsBy CarDekho Team
7:29MG Hector Now In Dealerships | Showroom Walkaround | Bookings Open in India | CarDekho.com6 years ago3.5K ViewsBy CarDekho Team
MG Hector 2019-2021 Sharp MT user reviews
Popular Mentions
- All (1094)
- Space (102)
- Interior (153)
- Performance (91)
- Looks (332)
- Comfort (178)
- Mileage (75)
- Engine (112)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- Car ExperienceThis locking is very cool and nice car this car is a beatiful car that is very powerful and very good milageRead More1
- Hector is a car which you drive around for comfortHector is a car which you drive around for comfort, luxury and style. I don't feel that you would like driving this if you want to drive very aggressively or if you are very heavy footedRead More1
- Poor TyresTyres are like Maruti Eartiga, they look cheap on such a huge body. Its height should be more. The company should have more tyre optionsRead More7
- Best SUV In IndiaVery best car with good looks and space. Its performance is excellent on road. I am very satisfied with this luxurious vehicle.Read More5
- Good CarGood car to drive daily.2
- View All MG Hector 2019-2021 Reviews
MG Hector 2019-2021 news
Trending MG Motor cars
- Popular
- Upcoming
MG HectorRs.11.99 - 19.19 Lakh*
MG AstorRs.9.79 - 15.50 Lakh*
MG Hector PlusRs.17.49 - 19.69 Lakh*
MG GlosterRs.38.33 - 43.16 Lakh*
- New Variant


*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience
