+ 39Images
+ 3Colours
MG Comet EV Exclusive FC
MG Comet EV Exclusive FC overview
| Range | 230 km |
| Power | 41.42 bhp |
| Battery Capacity | 17.4 kWh |
| Seating Capacity | 4 |
| No. of Airbags | 2 |
- Digital Instrument Cluster
- Auto Dimming IRVM
- Rear Camera
- KeyLess Entry
- Voice Commands
- Parking Sensors
- Power Windows
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
MG Comet EV Exclusive FC latest updates
MG Comet EV Exclusive FC Prices: The price of the MG Comet EV Exclusive FC in New Delhi is ₹7.60 Lakh (Ex-showroom).
MG Comet EV Exclusive FC Colours: This variant is available in 3 colours: Starry Black, Aurora Silver and Candy White.
MG Comet EV Exclusive FC vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Tata Tiago EV XE MR, which is priced at Rs.7.99 Lakh and Tata Punch EV Smart 30kWh, which is priced at Rs.9.69 Lakh.
MG Comet EV Exclusive FC Specs & Features:MG Comet EV Exclusive FC is a 4 seater Electric(Battery) car.MG Comet EV Exclusive FC has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Front, Wheel Covers, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
MG Comet EV Exclusive FC price
| Ex-Showroom Price | Rs.7,60,300 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.32,642 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.19,600Accessories Charges:Rs.23,000 | Rs.42,600 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.8,35,542 |
MG Comet EV Exclusive FC specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 17.4 kWh |
| Motor Power | 41.42 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Max Power | 41.42bhp |
| Max Torque | 110Nm |
| Range | 230 km |
| Range - Tested | 182 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Charging Port | Type-2 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 7.4kW 3.5H(0-100%) |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 4.2 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| City driveability (20-80kmph) | 10.14 s |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 2974 mm |
| Width | 1505 mm |
| Height | 1640 mm |
| Seating Capacity | 4 |
| Wheel Base | 2010 mm |
| No. of Doors | 2 |
| Reported Boot Space | 350 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Parking Sensors | Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 50:50 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front |
| Luggage Hook & Net | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Power Windows | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Digital Cluster | Embedded LCD Screen |
| Digital Cluster Size | 10.25 |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Wheel Covers | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Halogen Headlamps | |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 145/70 R12 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 12 Inch |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.25 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | Type-A: 3 |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple Car Play |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Immobiliser | |
| Engine Start Alarm | |
| Digital Car Key | |
| Hinglish Voice Commands | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Over Speeding Alert | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Geo-fence Alert | |
| Inbuilt APPs | i-Smart |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of MG Comet EV
MG Comet EV comparison with similar cars
Rs.7.99 - 11.14 Lakh*
Rs.9.69 - 12.59 Lakh*
Rs.4.60 - 7.82 Lakh*
Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
Rs.4.99 - 6.95 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for MG Comet EV in New Delhi
MG Comet EV Exclusive FC alternatives to consider
Rs.7.99 Lakh*
Rs.9.69 Lakh*
Rs.8.15 Lakh*
Rs.8.82 Lakh*
Rs.10.60 Lakh*
Rs.11.20 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying MG Comet EV
MG Comet EV Exclusive FC images
MG Comet EV videos
15:57Living With The MG Comet EV | 3000km Long Term Review1 year ago73.3K ViewsBy Harsh
23:34MG Comet Detailed Review: Real World Range, Features And Comfort Review2 years ago76.3K ViewsBy Harsh
5:12MG Comet EV Vs Tata Tiago EV Vs Citroen eC3 | Price, Range, Features & More |Which Budget EV To Buy?2 years ago45.4K ViewsBy Harsh
4:54MG Comet: Pros, Cons Features & Should You Buy It?2 years ago27.9K ViewsBy Harsh
8:22MG Comet EV Variants Explained: Pace, Play, And Plush | Price From Rs 7.98 Lakh | Cardekho.com2 years ago5.7K ViewsBy Tarun
MG Comet EV Exclusive FC user reviews
- All (235)
- Space (37)
- Interior (48)
- Performance (39)
- Looks (66)
- Comfort (73)
- Mileage (28)
- Engine (9)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Excellent Super App And Very Good ResponseThe app is very excellent and the best part is all the things are shown are very easy to read and the response is very much better than the other apps one of the best platform of all the time it shows the onroad price of car and bike it's qualities mileage and the features of the car like mg cornet it is very beautiful and very much compact and perfect for family car good.Read More
- Premium Car Rich Look.Rich look and brand image, the car is easy to drive and non-trafficking issue. Especially doctors and people of high profile must buy, a 5-star rating for ambience and exterior look. Now GST also decreased so it's easy to buy this car, a crazy car on a low budget and for the rich car. I love this car.Read More
- Comfort And MileageI bought MG comet last year and it gave me a super mileage with comfort, I would suggest to go for it if you want a cool and affordable ride. I wanted it for couple basis but its four seater so it can easily take a friend group to places. The looks and the display is amazing. Trunk might be a little not huge but its still good.Read More
- I Like It CarHame car pasand he I like this 🚗 .🔥 Ye car bhot logo ki pasand he MG company is very grateful company. I like it car ka mileage bhot he acha hai, this car looks very nice and beautiful for long drives safe car has many features, clutches and battary guarantee safe drives no polution problem.Read More
- The Mini AvengerMy friend recently bought mg comet ev and it looks cute Cute and modern, he says it's very easy to drive and park it super simple because of its compact size. The car is completely electric so there is no petrol cost and the running cost is very low inside. It has cool features like dual screen, smart connectivity which makes it feel advanced for its price, however, the car is quite small, so it's not very comfortable for long trips or big families.Read More
- View All MG Comet EV Reviews
MG Comet EV news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The MG Comet EV comes with a battery warranty of 8 years or 1,20,000 km, whichev...Read More
A ) The MG Comet EV offers Wi-Fi connectivity, supporting both Home Wi-Fi and Mobile...Read More
A ) Yes! The MG Comet EV, except for its base Executive variant, features a smart 10...Read More
A ) The MG 4 EV is offered in two battery pack options of 51kWh and 64kWh. The 51kWh...Read More
A ) MG Comet EV is available in 6 different colours - Green With Black Roof, Starry ...Read More

Trending MG Motor cars
- Popular
- Upcoming
MG HectorRs.11.99 - 19.19 Lakh*
MG AstorRs.9.79 - 15.50 Lakh*
MG GlosterRs.38.33 - 43.16 Lakh*
MG Hector PlusRs.17.49 - 19.69 Lakh*

- New Variant


