+ 13Images
+ 4Colours
Range Rover Evoque Autobiography Diesel
Range Rover Evoque Autobiography Diesel overview
| Engine | 1997 cc |
| Power | 201 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Top Speed | 213 kmph |
| Drive Type | AWD |
| Fuel | Diesel |
- 360 Degree Camera
- Memory Function For Seats
- Adjustable Headrest
- Panoramic Sunroof
- ADAS
- Valet Mode
- Key Specifications
- Top Features
Range Rover Evoque Autobiography Diesel latest updates
Range Rover Evoque Autobiography Diesel Prices: The price of the Range Rover Evoque Autobiography Diesel in New Delhi is ₹64.86 Lakh (Ex-showroom).
Range Rover Evoque Autobiography Diesel Colours: This variant is available in 4 colours: Carpathian Grey DT, Fuji White DT, Santorini Black and Tribeca Blue DT.
Range Rover Evoque Autobiography Diesel Engine and Transmission: It is powered by a 1997 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1997 cc engine puts out 201bhp@3750rpm of power and 430Nm@1750rpm of torque.
Range Rover Evoque Autobiography Diesel vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Land Rover Discovery Sport Dynamic SE Diesel, which is priced at Rs.63.37 Lakh. Kia Carnival Limousine Plus, which is priced at Rs.59.42 Lakh and MG Cyberster GT, which is priced at Rs.75 Lakh.
Range Rover Evoque Autobiography Diesel Specs & Features:Range Rover Evoque Autobiography Diesel is a 5 seater Diesel car.Range Rover Evoque Autobiography Diesel has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front.
Range Rover Evoque Autobiography Diesel price
| Ex-Showroom Price | Rs.64,86,000 |
| RTO | Rs.8,10,750 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.2,79,339 |
| Others TCS Charges:Rs.64,860 | Rs.64,860 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.1,93,900Accessories Charges:Rs.1,49,800 | Rs.3,43,700 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.79,84,649 |
Range Rover Evoque Autobiography Diesel specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 2.0L Diesel |
| Displacement | 1997 cc |
| Max Power | 201bhp@3750rpm |
| Max Torque | 430Nm@1750rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Twin |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Highway Mileage | 14.71 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 213 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 5.8 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 8.5 s |
| 0-100kmph | 8.5 s |
| Alloy Wheel Size Front | 18 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4371 mm |
| Width | 1996 mm |
| Height | 1649 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 212 mm |
| Wheel Base | 2681 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Boot Space | 472 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front & Rear |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 40:20:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Cigarette Lighter | |
| Additional Features | FULL EXTENDED LEATHER UPGRADE SUEDECLOTH HEADLINING CLOUD / EBONY INTERIOR IN WINDSOR LEATHER INTERACTIVE DRIVER DISPLAY 14-WAY ELECTRICALLY ADJUSTABLE FRONT SEATS CLEARSIGHT INTERIOR REAR-VIEW MIRROR CONFIGURABLE CABIN LIGHTING |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Sunroof | Panoramic |
| Tyre Size | 235/60 R18 |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | BURNISHED COPPER BONNET AND TAILGATE LETTERING PIXEL LED HEADLINING WITH SIGNATURE DRL CONTRASTING BLACK OR CORINTHIAN BRONZE ROOF |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 7 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 11.4 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 14 |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Lane Departure Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Immobiliser | |
| Unauthorised Vehicle entry | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| Inbuilt Assistant | |
| Navigation with Live Traffic | |
| Send POI to Vehicle From App | |
| Live Weather | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Save Route/Place | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Tow Away Alert | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Remote Boot Open | |
| SOS / Emergency Assistance | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Range Rover Evoque
Range Rover Evoque comparison with similar cars
Rs.63.37 Lakh*
Rs.59.42 Lakh*
Rs.75 Lakh*
Rs.50.90 - 52.20 Lakh*
Rs.64.58 - 70.31 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Range Rover Evoque in New Delhi
Range Rover Evoque Autobiography Diesel alternatives to consider
Rs.63.37 Lakh*
Rs.59.42 Lakh*
Rs.75 Lakh*
Rs.52.20 Lakh*
Rs.64.58 Lakh*
Rs.65.97 Lakh*
Rs.74.50 Lakh*
Rs.80.41 Lakh*- Start a new Car Comparison
Range Rover Evoque Autobiography Diesel images
Range Rover Evoque videos
3:21New Launch Alert: 2016 Range Rover Evoque : PowerDrift10 years ago135.3K ViewsBy CarDekho Team
Range Rover Evoque Autobiography Diesel user reviews
- All (41)
- Space (4)
- Interior (9)
- Performance (13)
- Looks (19)
- Comfort (18)
- Mileage (5)
- Engine (9)
- More...
- Latest
- Helpful
- Range Rover Evoque PowerOnce upon a time me and my cousins are travelling in our range rover evoque in forest region indirect we say that off roading with my range rover evoque infront of me a huge pothole. I see this didn't understand what can I do I'll continue my driving and surprisingly I cross the pothole easily we didn't stuck in the pothole.Read More1
- Best Car In 70 LakhsI like most this car because of it's performance, styling, design, looks and it's comfort. It is the best car in this budget. Every person with budget of 70 lakhs should go with this car. It is the king of cars in this range. It is the only car with best service of Range Rover. I am the biggest fan of Land Rover.Read More
- Range Rover EvoqueCar is good in almost every aspect range rover is a brand. Having such a great luxury in this car gives it one of the best variants in this price range. I loved the design and mileage of the range rover Evoque very much. One of the cars which everyone should try and drive this gives you definition of what a true luxury means.Read More1 1
- Good Cars 1Amazing car, great experience it's fully comfortable. I never seen this type of car before it's driving experience is fully enjoyed and I suggest this car to my friends for better experience and better comfort. I drived this car and feel very well me and my family member feel very happy to see this car.Read More
- Features Of This CarVery good and very comfortable and look very pretty I am very happy because I have seen safety features of this car very amazing and satisfying mileage is also good it is very powerful car I want buy this car but unfortunately I don't have to much money to pay that much money but I will buy it in futureRead More2 1
- View All Range Rover Evoque Reviews
Range Rover Evoque news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Range Rover Evoque offers an unladen ground clearance of 212 mm, providing e...Read More
A ) The 0–100 km/h acceleration time of the Range Rover Evoque is 7.6 seconds, deliv...Read More
A ) Yes, the Range Rover Evoque comes with advanced driver-assistance systems (ADAS)
A ) Land Rover Range Rover Evoque is 4 cylinder engine.
A ) The Land Rover Range Rover Evoque comes with 1997 cc diesel and petrol engine op...Read More

Trending Land Rover cars
DefenderRs.1.03 - 2.62 Cr*
Land Rover Discovery SportRs.63.37 Lakh*
Range RoverRs.2.31 - 4.25 Cr*
Range Rover VelarRs.85.90 Lakh*
Range Rover SportRs.1.38 - 2.75 Cr*
Top SUV Cars
Popular electric cars
MG CybersterRs.75 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*
Tata Tiago EVRs.7.99 - 11.14 Lakh*

