+ 4Colours
Hyundai Verna 2017-2020 CRDi 1.6 E
654 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.9.20 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Hyundai Verna 2017-2020 CRDi 1.6 E has been discontinued.
Verna 2017-2020 CRDi 1.6 E overview
| Engine | 1582 cc |
| Power | 126.2 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 22 kmpl |
| Fuel | Diesel |
Hyundai Verna 2017-2020 CRDi 1.6 E price
| Ex-Showroom Price | Rs.9,19,900 |
| RTO | Rs.80,491 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.64,696 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.10,65,087 |
EMI : Rs.20,262/month
Diesel
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Verna 2017-2020 CRDi 1.6 E specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | U2 VGT Diesel Engine |
| Displacement | 1582 cc |
| Max Power | 126.2bhp@4000rpm |
| Max Torque | 259.87nm@1500-3000rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | CRDi |
| Turbo Charger | Yes |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6 Speed |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 22 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | McPherson Strut with Coil Spring |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle Type |
| Shock Absorbers Type | Gas Filled |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4440 mm |
| Width | 1729 mm |
| Height | 1475 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 165 mm |
| Wheel Base | 2600 mm |
| Kerb Weight | 1215 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 0 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Front seat Adjustable Headrest
Clutch Footrest Steering Mounted Tripmeter Controls Auto Down Driver Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Premium Dual Tone Beige &Â Black
Front & Rear Door Map Pockets Seat Back Pocket Metal Finish Inside Door Handles Chrome Coated Parking Lever Tip Blue Interior Illumination Central Room Lamp, Front Map Lamp |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Trunk Opener | Lever |
| Heated Wing Mirror | |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | 185/65 R15 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | 15 Inch |
| Additional Features | B Pillar Black Out Tape
Body Coloured Bumper Body Coloured Outside Door Mirrors Body Coloured Outside Door Handles Dual Tone Rear Bumper Intermittent Variable Front Wiper |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Internal Storage | |
| Rear Entertainment System | |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Hyundai Verna 2017-2020
- Diesel
- Petrol
Verna 2017-2020 CRDi 1.6 E
Currently ViewingRs.9,19,900*EMI: Rs.20,262
22 kmplManual
- Verna 2017-2020 CRDi 1.4 ECurrently ViewingRs.9,42,867*EMI: Rs.20,42624 kmplManual
- Verna 2017-2020 CRDi 1.4 EXCurrently ViewingRs.9,99,900*EMI: Rs.21,63424 kmplManual
- Verna 2017-2020 CRDi 1.6 EXCurrently ViewingRs.9,99,900*EMI: Rs.21,97722 kmplManual
- Verna 2017-2020 CRDi 1.6 AT EXCurrently ViewingRs.11,39,900*EMI: Rs.26,01218 kmplAutomatic
- Verna 2017-2020 CRDi 1.6 SXCurrently ViewingRs.11,72,544*EMI: Rs.26,73822 kmplManual
- Verna 2017-2020 CRDi 1.6 SX OptionCurrently ViewingRs.13,01,881*EMI: Rs.29,63122 kmplManual
- Verna 2017-2020 Anniversary Edition DieselCurrently ViewingRs.13,03,413*EMI: Rs.29,66924.75 kmplManual
- Verna 2017-2020 CRDi 1.6 AT SX PlusCurrently ViewingRs.13,28,545*EMI: Rs.30,22922 kmplAutomatic
- Verna 2017-2020 CRDi 1.6 AT SXCurrently ViewingRs.14,07,871*EMI: Rs.32,00822 kmplAutomatic
- Verna 2017-2020 CRDi 1.6 SX Option ATCurrently ViewingRs.16,79,000*EMI: Rs.38,06022 kmplAutomatic
- Verna 2017-2020 VTVT 1.6 ECurrently ViewingRs.7,99,900*EMI: Rs.17,42617.7 kmplManual
- Verna 2017-2020 VTVT 1.4 ECurrently ViewingRs.8,17,867*EMI: Rs.17,46819.1 kmplManual
- Verna 2017-2020 VTVT 1.6 EXCurrently ViewingRs.9,06,900*EMI: Rs.19,70217.7 kmplManual
- Verna 2017-2020 VTVT 1.4 EXCurrently ViewingRs.9,33,182*EMI: Rs.19,89319.1 kmplManual
- Verna 2017-2020 VTVT 1.6 SXCurrently ViewingRs.9,99,900*EMI: Rs.21,64917 kmplManual
- Verna 2017-2020 VTVT 1.6 AT EXCurrently ViewingRs.11,51,994*EMI: Rs.25,74617 kmplAutomatic
- Verna 2017-2020 VTVT 1.6 AT SX PlusCurrently ViewingRs.11,62,875*EMI: Rs.25,98917 kmplAutomatic
- Verna 2017-2020 VTVT 1.6 SX OptionCurrently ViewingRs.11,72,999*EMI: Rs.26,19217 kmplManual
- Verna 2017-2020 Anniversary Edition PetrolCurrently ViewingRs.11,78,894*EMI: Rs.26,33617.7 kmplManual
- Verna 2017-2020 Anniversary Edition Petrol ATCurrently ViewingRs.12,83,413*EMI: Rs.28,62115.92 kmplAutomatic
- Verna 2017-2020 VTVT 1.6 AT SX OptionCurrently ViewingRs.12,87,999*EMI: Rs.28,71117 kmplAutomatic
Recommended used Hyundai Verna 2017-2020 cars in New Delhi
Must read articles before buying Hyundai Verna 2017-2020
Hyundai Verna 2017-2020 videos
4:38Hyundai Verna Hits & Misses8 years ago20.7K ViewsBy CarDekho Team
10:23Hyundai Verna vs Honda City vs Maruti Suzuki Ciaz - Variants Compared8 years ago3.4K ViewsBy CarDekho Team
8:12Hyundai Verna Variants Explained8 years ago3.6K ViewsBy CarDekho Team
3:56Hyundai 4S Fluidic Verna 1.6 Diesel | Expert Review | CarDekho.com11 years ago15.1K ViewsBy CarDekho Team
4:29Hyundai 4S Fluidic Verna I Review of Features | CarDekho.com11 years ago2.5K ViewsBy CarDekho Team
Verna 2017-2020 CRDi 1.6 E user reviews
Popular Mentions
- All (655)
- Space (43)
- Interior (95)
- Performance (113)
- Looks (202)
- Comfort (190)
- Mileage (127)
- Engine (129)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- Amaze Might Be A Honda But Hyundai Is AMAZINGWay far in terms of features than any other car in same segment in it's time. Where other brands avoid giving premium features in most of their models hyundai believes in customer satisfaction with features like cornering lamps, auto dimming IRVM, ventilated seats. Hyundai also made sure to provide highest level of safety by not comprising with law mandated minimum airbags but instead provided maximum airbags in all it's variants of verna.Read More
- Verna 4starAmazing experience with the Verna. Beast car and so smooth driving experience and the quality of the drive is good, handling exceptional, you will feel the power and the design is amazingRead More3 1
- Very Low MileageJabardast performance and everything was good in Verna 1.6 SX(o) next-gen. Milage is very bad maintenance is depended on your usage.Read More2 2
- Very Good CarVery good car and very stylish look, good all features and performance, and safety is too good and I have my own car Verna top model SX option.Read More1 1
- Great CarThe car delivery experience was excellent. All the staff is very kind and generous. Talking about the car, it's just amazing. All the things I dreamt about my new car are there, whether it is comfort, features to engine performance with on an average ok mileage according to the type of car. Not only the car but also the first service was also very amazing. They provide us pick and drop service of the car on service day absolutely free. They charged nothing. Not taking much longer, I am 100 percent satisfied with the product as well as the service provided to us even after the product is being purchased.Read More1 1
- View All Verna 2017-2020 Reviews
Hyundai Verna 2017-2020 news
Trending Hyundai cars
- Popular
- Upcoming
Hyundai AuraRs.6 - 8.54 Lakh*
Hyundai Prime SDRs.6.90 Lakh*
Hyundai i20Rs.5.99 - 10.44 Lakh*
Hyundai VenueRs.8 - 15.82 Lakh*
Hyundai ExterRs.5.80 - 9.57 Lakh*


- New Variant


*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience
