+ 28Images
+ 4Colours
Hyundai IONIQ 5 Long Range RWD
IONIQ 5 Long Range RWD overview
| Range | 631 km |
| Power | 214.56 bhp |
| Battery Capacity | 72.6 kWh |
| Charging Time DC | 18Min-350 kW DC-(10-80%) |
| Charging Time AC | 6H 55Min-11 kW AC-(0-100%) |
| Boot Space | 584 Litres |
- Digital Instrument Cluster
- Wireless Charging
- Auto Dimming IRVM
- Rear Camera
- KeyLess Entry
- Automatic Climate Control
- Rear AC Vents
- Cruise Control
- Parking Sensors
- Sunroof
- Advanced Internet Features
- ADAS
- Key Specifications
- Top Features
Hyundai IONIQ 5 Long Range RWD latest updates
Hyundai IONIQ 5 Long Range RWD Prices: The price of the Hyundai IONIQ 5 Long Range RWD in New Delhi is ₹46.30 Lakh (Ex-showroom).
Hyundai IONIQ 5 Long Range RWD Colours: This variant is available in 4 colours: Gravity Gold Matte, Midnight Black Pearl, Optic White and Titan Grey.
Hyundai IONIQ 5 Long Range RWD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Isuzu MU-X 4x4 AT, which is priced at Rs.37.71 Lakh. Jeep Meridian Track Edition 4x4 AT, which is priced at Rs.37.82 Lakh and Toyota Fortuner Neo Drive, which is priced at Rs.43.12 Lakh.
IONIQ 5 Long Range RWD Specs & Features:Hyundai IONIQ 5 Long Range RWD is a 5 seater Electric(Battery) car.IONIQ 5 Long Range RWD has Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Hyundai IONIQ 5 Long Range RWD price
| Ex-Showroom Price | Rs.46,30,000 |
| RTO | Rs.6,300 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.2,10,069 |
| Others TCS Charges:Rs.46,300FASTag:Rs.600 | Rs.46,900 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.63,247Accessories Charges:Rs.34,500 | Rs.97,747 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.49,91,016 |
IONIQ 5 Long Range RWD specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 72.6 kWh |
| Motor Power | 160 kW |
| Motor Type | Permanent magnet synchronous |
| Max Power | 214.56bhp |
| Max Torque | 350Nm |
| Range | 631 km |
| Range - Tested | 432 |
| Battery Warranty | 8 Years or 160000 km |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Charging Time (A.C) | 6H 55Min-11 kW AC-(0-100%) |
| Charging Time (D.C) | 18Min-350 kW DC-(10-80%) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Charging Port | CCS-I |
| Charging Options | 11 kW AC | 50 kW DC | 350 kW DC |
| Charger Type | 3.3 kW AC | 11 kW AC Wall Box Charger |
| Charging Time (7.2 kW AC Fast Charger) | 6H 10Min(0-100%) |
| Charging Time (50 kW DC Fast Charger) | 57min(10-80%) |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 6H 55Min 11 kW AC |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Braking (100-0kmph) | 38.59 s |
| City driveability (20-80kmph) | 4.33 s |
| Braking (80-0 kmph) | 23.50 s |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4635 mm |
| Width | 1890 mm |
| Height | 1625 mm |
| Boot Space | 584 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 3000 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| KeyLess Entry | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Idle Start-Stop System | |
| Rear Window Sunblind | |
| Vehicle to Load Charging | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 12.3 Inch |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Electronic |
| Heated Outside Rear View Mirror | |
| Tyre Size | 255/45 R20 |
| Tyre Type | Tubeless & Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Additional Features | Active air flap (AAF) |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Assist | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 12.3 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 8 |
| Usb Ports | |
| Inbuilt Apps | Bluelink |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Report Incorrect Specs | |
Hyundai IONIQ 5 comparison with similar cars
Rs.49.40 - 54.90 Lakh*
Rs.41 Lakh*
Rs.50.90 Lakh*
Rs.54.90 - 60.70 Lakh*
Rs.24.99 - 33.99 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Hyundai IONIQ 5 in New Delhi
IONIQ 5 Long Range RWD alternatives to consider
Rs.37.71 Lakh*
Rs.37.82 Lakh*
Rs.43.12 Lakh*
Rs.52.98 Lakh*
Rs.33.99 Lakh*
Rs.43.16 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Hyundai IONIQ 5
IONIQ 5 Long Range RWD images
Hyundai IONIQ 5 videos
5:12Hyundai Exter, Verna & IONIQ 5: Something In Every Budget2 years ago118.9K ViewsBy Harsh
2:51Hyundai Ioniq 5 India Launch Confirmed! | Battery, Range, Charging Time — Most Expensive Hyundai!2 years ago393 ViewsBy Harsh
12:33Hyundai Ioniq 5 India 1000km Review: Real World Range, Space, Practicality & More TESTED!2 years ago291 ViewsBy Harsh
3:48Hyundai Goes Electric @ Auto Expo 2023? | Ioniq 5 Launch, Hydrogen Fuel Cell and More!2 years ago6.2K ViewsBy Sonny
IONIQ 5 Long Range RWD user reviews
- All (85)
- Space (12)
- Interior (33)
- Performance (23)
- Looks (29)
- Comfort (25)
- Mileage (4)
- Engine (5)
- More...
- Latest
- Helpful
- Love U HyundaiThis car has very comfortable seats and it feels good to drive. When it takes to the road, it feels like a VIP car. It is a very good car, I give it full rating, it is a very comfortable car and the lights are also good, the front and rear lights of the car are also very good. The steering and display inside it are also very good.Read More
- All About The Car InfoThis car comes with more comfortable and relaxed mode their white colour is most beautiful in car their exterior and interior very nice we can buy this car for value for money hyundai can't west the money which we invested in this car who planing the buy the car they can buy absolutely buy and we can say thank you to hyundaiRead More1
- CAR IS VERY COMFORTABLE ANDCAR IS VERY COMFORTABLE AND LUXURIOUS. A NICE FAMILY CAR . MY BROTHER HAD JUST BOUGHT . LIKE ITS DESIGN PERFORMENCE COMFORT EVERYTHINGS WAO. IT'S LOOK IS COOL AND CLASSY. A GOOD GROUND CLEARANCE VERY GOOD BOOT SPACE . IT CAN TRAVEL AROUND 600-650 KM . ITS BEST COLOUR VARIENT IS WHITE THAT'S I THINK.Read More
- This Is A More Comfortable Car Nowadays.This is a more comfortable car that I have experienced , It is the only car which give more range under 50 lakhs. I seems Hyundai is making good and efficient cars till now.Read More
- A Revolutionary EVThe Hyundai Ioniq 5 is a fantastic ev with a futuristic design and top notch performance. The simple and minimalistic interiors are spacious and filled with latest tech, connected dual touchscreen for infotainment and driver information. The ride quality is smooth and silent and has an effective driving range of about 400 km on a single charge. The fast charging capability is very helpful on the highway. On the performance front, the Ioniq 5 is quick and responsive. It is a brilliant all rounder EV.Read More
- View All IONIQ 5 Reviews
Hyundai IONIQ 5 news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Hyundai Ioniq 5 can charge from 10% to 80% in about 18 minutes with DC fast ...Read More
A ) The Hyundai Ioniq 5 has ARAI claimed range of 631 km. But the driving range depe...Read More
A ) The Hyundai IONIQ 5 has boot space of 584 litres.
A ) The Hyundai Ioniq 5 rivals the Kia EV6 and BYD Seal while also being an alternat...Read More
A ) The Hyundai IONIQ 5 has top speed of 185 km/h.

Trending Hyundai cars
- Popular
- Upcoming
Hyundai CretaRs.10.79 - 20.20 Lakh*
Hyundai AuraRs.6 - 8.54 Lakh*
Hyundai VenueRs.8 - 15.69 Lakh*
Hyundai VernaRs.10.98 - 18.40 Lakh*
Hyundai i20Rs.5.99 - 10.44 Lakh*


- New Variant



-90.jpg?imwidth=420&impolicy=resize)