+ 14Images
Hyundai Accent GLX
Rs.5 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Hyundai Accent GLX has been discontinued.
Accent GLX overview
| Engine | 1495 cc |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 13.2 kmpl |
| Fuel | Petrol |
Hyundai Accent GLX price
| Ex-Showroom Price | Rs.4,99,903 |
| RTO | Rs.19,996 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.31,152 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.5,51,051 |
EMI : Rs.10,491/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Accent GLX specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | In-Line Engine |
| Displacement | 1495 cc |
| Max Power | 94 @ 5,550 (PS@rpm) |
| Max Torque | 12.5 @ 3,500 (kgm@rpm) |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Fuel Supply System | MPFI |
| Turbo Charger | No |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5 Speed |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 13.2 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage III |
| Top Speed | 170 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | McPherson Strut with coil spring & Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Dual Link with Coil Spring & Anti-roll Bar |
| Shock Absorbers Type | Gas Filled |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Energy Absorbing |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.0 meters |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Acceleration | 13.1 seconds |
| 0-100kmph | 13.1 seconds |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4250 mm |
| Width | 1670 mm |
| Height | 1370 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 172 mm |
| Wheel Base | 2440 mm |
| Front Tread | 1435 mm |
| Rear Tread | 1425 mm |
| Kerb Weight | 1039 kg |
| Gross Weight | 1525 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| KeyLess Entry | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Sun Roof | |
| Alloy Wheel Size | 13 Inch |
| Tyre Size | 175/70 R13 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| Wheel Size | 13 x 5J Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Hyundai Accent
- Petrol
- Diesel
- CNG
Accent GLX
Currently ViewingRs.4,99,903*EMI: Rs.10,491
13.2 kmplManual
- Accent GvsCurrently ViewingRs.4,50,000*EMI: Rs.9,46013.2 kmplManual
- Accent GLECurrently ViewingRs.4,99,903*EMI: Rs.10,49113.2 kmplManual
- Accent GLE 1Currently ViewingRs.4,99,903*EMI: Rs.10,49113.2 kmplManual
- Accent GLE 2Currently ViewingRs.4,99,903*EMI: Rs.10,49113.2 kmplManual
- Accent GLSCurrently ViewingRs.4,99,903*EMI: Rs.10,49113.2 kmplManual
- Accent ExecutiveCurrently ViewingRs.5,17,866*EMI: Rs.10,85816.36 kmplManual
- Accent GLS 1.6Currently ViewingRs.6,04,029*EMI: Rs.13,29914.4 kmplManual
- Accent GLS 1.6 ABSCurrently ViewingRs.6,25,869*EMI: Rs.13,76914.4 kmplManual
- Accent VIVACurrently ViewingRs.6,25,894*EMI: Rs.13,76913.1 kmplManual
- Accent VIVA ABSCurrently ViewingRs.6,46,320*EMI: Rs.14,18513.1 kmplManual
- Accent GTX TornadoCurrently ViewingRs.7,49,910*EMI: Rs.16,38113.1 kmplManual
- Accent VIVA CRDiCurrently ViewingRs.6,99,143*EMI: Rs.15,20213.1 kmplManual
- Accent CRDiCurrently ViewingRs.7,16,007*EMI: Rs.15,56013.1 kmplManual
- Accent DLSCurrently ViewingRs.7,16,007*EMI: Rs.15,56013.1 kmplManual
- Accent Executive CNGCurrently ViewingRs.5,55,287*EMI: Rs.11,62513.2 km/kgManual
- Accent GLE CNGCurrently ViewingRs.5,56,401*EMI: Rs.11,65113.2 km/kgManual
Recommended used car alternatives for Hyundai Accent in New Delhi
Accent GLX images
Hyundai Accent videos
0:42The New Hyundai Accent GLE13 years ago6.3K ViewsBy CarDekho Team
0:25Hyundai Accent Executive commercial13 years ago5.4K ViewsBy CarDekho Team
Hyundai Accent news
Trending Hyundai cars
- Popular
- Upcoming
Hyundai ExterRs.5.80 - 9.57 Lakh*
Hyundai Grand i10 NiosRs.5.55 - 8.03 Lakh*
Hyundai CretaRs.10.79 - 20.20 Lakh*
Hyundai VenueRs.8 - 15.69 Lakh*
Hyundai VernaRs.10.98 - 18.40 Lakh*


- New Variant

*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

