+ 148Images
+ 4Colours
BMW 5 Series 530Li
5 Series 530Li overview
| Engine | 1998 cc |
| Power | 255 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 10.9 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| No. of Airbags | 8 |
- Height Adjustable Driver Seat
- Wireless Android Auto/Apple CarPlay
- Key Specifications
- Top Features
BMW 5 Series 530Li latest updates
BMW 5 Series 530Li Prices: The price of the BMW 5 Series 530Li in New Delhi is ₹74.80 Lakh (Ex-showroom).
BMW 5 Series 530Li Colours: This variant is available in 4 colours: Carbon Black, Mineral White, Phytonic Blue and Sparkling Copper Grey Metallic.
BMW 5 Series 530Li Engine and Transmission: It is powered by a 1998 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1998 cc engine puts out 255bhp@4500rpm of power and 400Nm@1600rpm of torque.
BMW 5 Series 530Li vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Audi A6 45 TFSI Technology, which is priced at Rs.71.66 Lakh. Mercedes-Benz E-Class E 200, which is priced at Rs.78.51 Lakh and BMW 3 Series M340i xDrive, which is priced at Rs.75.40 Lakh.
5 Series 530Li Specs & Features:BMW 5 Series 530Li is a 5 seater Petrol car.5 Series 530Li has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Rear, Power Windows Front, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering, Air Conditioner.
BMW 5 Series 530Li price
| Ex-Showroom Price | Rs.74,80,000 |
| RTO | Rs.7,48,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.3,17,670 |
| Others TCS Charges:Rs.74,800 | Rs.74,800 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.65,800Accessories Charges:Rs.61,300 | Rs.1,27,100 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.87,47,570 |
5 Series 530Li specifications & features
Engine & Transmission
| Displacement | 1998 cc |
| Max Power | 255bhp@4500rpm |
| Max Torque | 400Nm@1600rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Highway Mileage | 15.7 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt & telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5165 mm |
| Width | 2156 mm |
| Height | 1518 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 3105 mm |
| No. of Doors | 4 |
| Reported Boot Space | 500 Litres |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 158 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Idle Start-Stop System | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 8 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
BMW 5 Series comparison with similar cars
Rs.64.81 - 71.66 Lakh*
Rs.78.51 - 91.66 Lakh*
Rs.72.85 - 75.40 Lakh*
Rs.59.42 Lakh*
Rs.75 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used BMW 5 Series cars in New Delhi
5 Series 530Li alternatives to consider
Rs.71.66 Lakh*
Rs.78.51 Lakh*
Rs.75.40 Lakh*
Rs.59.42 Lakh*
Rs.75 Lakh*
Rs.85.90 Lakh*
Rs.87.17 Lakh*
Rs.70.31 Lakh*- Start a new Car Comparison
5 Series 530Li images
BMW 5 Series videos
3:16BMW 5 Series (2017) : Launch Alert : PowerDrift8 years ago48K ViewsBy CarDekho Team
4:01BMW 5 Series (2017) : Geneva Motor Show : PowerDrift9 years ago63K ViewsBy CarDekho Team
5 Series 530Li user reviews
- All (40)
- Space (2)
- Interior (9)
- Performance (19)
- Looks (11)
- Comfort (20)
- Mileage (7)
- Engine (7)
- More...
- Latest
- Helpful
- Best Therapist CarI recently bought this car. This is 1 of the best experience I had. For me Driving is therapy and as of now this is best therapist. This car is complete package of luxury and comfort. I must say this is the best car in this price range. You can gift this to your loved one. I have gifted this to my fiancé.Read More1
- I Bought 5 Series For Performance And LooksI bought 5 series for its look and performance it is my dream to buy bmw and it is very comfortable and classy. Car pickup is super and stearing is very smooth and car went 0 to 100 in just 5 seconds which is fabulous and interior is so rich classy and premium seat quality finishing is very top class.Read More1
- Buying Experience Is GoodThe Journey to buy the bmw 520d was driven by a need for a perfect blend of luxury and driving dynamic. After testing rivals like the mercedes-benz e-class and audi a6. I specifically shortlisted it for its reputation as a "reliable beast" that provides the vibe of a 7 Series on a relatively smaller budget.Read More
- A Perfect Blend Of Luxury And PerformanceThe BMW 5 series has long been known as perfect blend of luxury, performance, and advance technology and the latest generation continue to uphold reputation with confidence. Design for those who appreciate elegance without compromising on driving pleasure, the 5 series stands out as one of the most refine exclusive sedans in class.Read More
- The Dream CarIts is the best car and performance is very excellence.The price is also very comfort according to the car. It is very special and comfortable and its looks luxury and colour also very good in car. Compare to other it is the best in all rounder. Mileage is also better based on performance.Read More1
- View All 5 Series Reviews
BMW 5 Series news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Yes, the 2025 BMW 5 Series has an optional head-up display (HUD)
A ) The BMW 5 Series has 8-speed automatic transmission.
A ) The upcoming model of BMW 5 Series eDrive40 will be a hybrid car. It would be un...Read More
A ) The BMW 5 Series is available in Carbon Black and Sparkling Copper Grey Metallic...Read More
A ) The BMW 5 Series has wheelbase of 2975mm.

Trending BMW cars
BMW 3 SeriesRs.72.85 - 75.40 Lakh*
BMW X5Rs.93.70 Lakh - 1.05 Cr*
BMW Z4Rs.90.50 - 95.20 Lakh*
BMW X3Rs.72.50 - 74.50 Lakh*
BMW 3 Series Long WheelbaseRs.60.60 - 62.90 Lakh*
Top Sedan Cars
Popular electric cars
MG CybersterRs.75 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*
Tata Tiago EVRs.7.99 - 11.14 Lakh*

