
MG Windsor EV Specifications
The MG Windsor EV has 1 Electric Engine on offer. It is available with the Automatic transmission. The MG Windsor EV is a 5 seater and has length of 4295 mm, width of 2126 mm and a wheelbase of 2700 mm.
Standout features of MG Windsor EV

15.6-inch Touchscreen: Largest screen in its segment, supports wireless Android Auto & Apple CarPlay

Reclining Rear Seats: Offers a very relaxing position for long drives

Panoramic Glass Roof: Brings in additional light into the cabin for a more airy feel

Vehicle-to-load (V2L) and vehicle-to-vehicle (V2V): Allows you to use small aplliances and charge other EVs

Level-2 ADAS features: Well tuned for Indian driving conditions
Key specifications of MG Windsor EV
| Charging Time | 9.5 H-7.4kW (0-100%) |
| Battery Capacity | 52.9 kWh |
| Max Power | 134bhp |
| Max Torque | 200Nm |
| Seating Capacity | 5 |
| Range | 449 km |
| Boot Space | 579 Litres |
| Body Type | MUV |
| Ground Clearance Unladen | 186 mm |
Key features of MG Windsor EV
| Power Steering | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Wheel Covers | No |
MG Windsor EV specifications
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 52.9 kWh |
| Motor Power | 100 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous |
| Max Power | 134bhp |
| Max Torque | 200Nm |
| Range | 449 km |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time (A.C) | 9.5 H-7.4kW (0-100%) |
| Charging Time (D.C) | 50 Min-60kW (0-80%) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Options | 3.3 kW AC Wall Box | 7.4 kW AC Wall Box | 55 kW DC Fast Charger |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 50 Min-DC-60kW (0-80%) |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4295 mm |
| Width | 2126 mm |
| Height | 1677 mm |
| Boot Space | 579 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 186 mm |
| Wheel Base | 2700 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Hands-Free Tailgate | |
| Battery Saver | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Additional Features | Inside Rear View Mirror-Auto Dimming |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 8.8 |
| Upholstery | Leatherette |
| Ambient Light Colour (numbers) | 256 |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Rear |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Electronic |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 215/55 R18 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | Smart Flush Door Handles |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 15.6 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Inbuilt Apps | JioSaavn |
| Tweeters | 4 |
| Subwoofer | 1 |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple Car Play |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Lane Departure Prevention Assist | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Engine Start Alarm | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| Digital Car Key | |
| Hinglish Voice Commands | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of MG Windsor EV
- MG Windsor EV ExciteCurrently ViewingRs.13,99,800*EMI: Rs.29,083AutomaticKey Features
- All LED Lighting
- 10.1-inch touchscreen
- 7-inch driver display
- 135 °Recline For Rear Seats
- 6-speaker music system
- MG Windsor EV ExclusiveCurrently ViewingRs.15,52,900*EMI: Rs.32,156AutomaticPay ₹1,53,100 more to get
- 18-inch alloy wheels
- 15.6-inch touchscreen
- 8.8-inch driver display
- Wireless phone charger
- 360-degree camera
- MG Windsor EV EssenceCurrently ViewingRs.16,52,900*EMI: Rs.34,221AutomaticPay ₹2,53,100 more to get
- Panoramic glass roof
- Ventilated front seats
- PM 2.5 air filter
- 256-color ambient lighting
- 9-speaker music system
Electric cars
- Popular
- Upcoming
Must read articles before buying MG Windsor EV
MG Windsor EV videos
Mahindra Bolero Neo vs Tata Sierra vs Maruti Victoris vs Tata Punch vs Kia Syros vs MG Windsor25 days ago21.7K ViewsBy Harsh
MG Windsor EV Long-Term Review | Real-World Range, Running Costs & Ownership Experience!2 months ago29.3K ViewsBy Harsh
12:07MG Windsor EV Pro: Review | Best Family EV For India?1 year ago19.3K ViewsBy Harsh
21:32MG Windsor Review: Sirf Range Ka Compromise?1 year ago30.9K ViewsBy Harsh
24:08Tata Nexon EV vs MG Windsor EV | Which One Should You Pick? | Detailed Comparison Review1 year ago26.1K ViewsBy Harsh
Compare specs of MG Windsor EV alternatives
Comfort user reviews of MG Windsor EV
- All (115)
- Comfort (37)
- Mileage (7)
- Space (17)
- Power (9)
- Performance (24)
- Seat (20)
- Interior (30)
- More...
- Latest
- Helpful
- Windsor Ev ReviewMG Windsor is a practical and feature which electric vehicle that focuses on comfort, space and every day usability than outright performance. Making it a strong choice for city and family use. It stands out with its spacious interior, especially the recliner, rear seats and Premier cabin loaded tech giving it relaxed, comfortable drive experience power is smooth, quiet and easy to drive with a real world range of 300 km which is efficient for communicating, isn't without flow. Quality can feel bad roads.Read More
- Windsor CarNice and smooth and ride quality is good and smooth let you be your self staff is cooperative and service cost is negligible and good for city ride and spacious with a big boot space and second seats are spacious and very much comfortable abd gives boss feeling however the company should increase its reach to customers in rural areas as well.Read More1
- Best Car For The PriceOne feature missing. Extent of mileage deduction when Ac is on. Its creating confusion in distances while driving. Otherwise too good a vehicle. And in my opinion may be back suspension to be improved a bit, in the sense smoother. A very good vehicle and very comfortable for driving.Read More2
- MG IS THE BESTI guess this is best in class in this price segment, pleasure driving and comfortable one of the bEST SUV car. MG is back in the game because of windsor. Its a people choice car which each and every user is loving it. I would highly recommend everyone to buy Mg windsor as your first electric vehicle.Read More2
- Truly Amazing Experience With MG Windsor EvThe car was truly fantastic.... I love the space in side the car. And interior and infotainment system is amazing..... Seats seat cushioning are very comfortable for long drives. The MG Windsor EV Pro has a boot space of 579 litres this amazing guys. If you are finding a ev car this the best car in this budget segment.Read More4
- Very Comfortable Best Ev Car Thanks MGWonderful car best car very comfortable car my experience magazine I suggest people choose EV MG windsor fantastic drive very soft steering high comfortable seat when awesome driving best features amazing music beautiful sounds charging is very fast MG windsor fantastic looking big boot space very comfortableRead More4 1
- Best Segment Car Love U MGGood car best car osm car aur kya khe kuch bacha hi nhi bolne ko car mai bhut hi acha design hai and look mai bhut achi hai aur bhut sari khubiya hai is car mai car ki seat bhut comfortable hai music system mai bhut acha sound clearity hai alloy wheel ka design bhi bhut acha hai allaover ki car bhut achi hai love u MG.Read More2 1
- Windsor ExclusiveIt was so comfortable millange not much as per mentioned car interior is ok but car exterior or shape is not so good Overall 10/6.5 Car maintenance is good Overall it's good for local or one day travelling. Charging should be lil bit fast Overall it's a family car and best for small family..........Read More3 1
- View All MG Windsor EV Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The MG Windsor EV is expected to offer exceptional comfort with its first-in-seg...Read More
A ) Yes, the MG Windsor supports advanced V2V (Vehicle-to-Vehicle) charging technolo...Read More
A ) The MG Windsor EV offers an unladen ground clearance of 186 mm, providing ample ...Read More
A ) The MG Windsor’s V2L feature allows you to power devices during outdoor trips or...Read More
A ) Yes, the MG Windsor EV is equipped with ventilated front row seats, enhancing co...Read More
Trending MG Motor cars
- Popular
- Upcoming
MG HectorRs.11.99 - 19.19 Lakh*
MG AstorRs.9.79 - 15.50 Lakh*
MG Hector PlusRs.17.49 - 19.69 Lakh*
MG GlosterRs.38.33 - 43.16 Lakh*

- New Variant
