
MG ERX5 Specifications
It is available with the Automatic transmission. The MG ERX5 is a car and has length of 4554mm, width of 1855mm and a wheelbase of 2700mm.
3 ViewsShare your Views
Shortlist
Rs.25 Lakh*
Key specifications of MG ERX5
| Max Power | 114bhp |
| Max Torque | 255Nm |
| Body Type | SUV |
MG ERX5 specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Max Power | 114bhp |
| Max Torque | 255Nm |
| Turbo Charger | No |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Fast Charging | No |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4554 mm |
| Width | 1855 mm |
| Height | 1716 mm |
| Wheel Base | 2700 mm |
| Kerb Weight | 1710 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Top Suv cars
Electric cars
- Popular
- Upcoming
MG ERX5 videos
9:04MG Motor : Their plan for India : PowerDrift7 years ago12.5K ViewsBy CarDekho Team
Comfort user views of MG ERX5
Share your Views
Popular Mentions
- All (3)
- Comfort (1)
- Engine (1)
- Power (1)
- Looks (2)
- Price (1)
- Powerful engine (1)
- Latest
- Helpful
- Amazing carI have seen the MG cars in America, one of the best comfort cars which also gives smooth functioning from your phone. Good powerful engine and eye-catching design.Read More4
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What is the estimated launch date of MG ERX5?
A ) The estimated launch date of MG ERX5 is Not Yet Announced.
Q ) What are the expected key specifications of MG ERX5?
A ) MG ERX5 will be a suv available in Automatic transmission & Electric Range options.
Q ) What are the alternatives/competitors of MG ERX5?
A ) MG ERX5 will be competed with Tata Curvv EV, VinFast VF MPV 7, Tata Harrier EV, Kia Carens Clavis EV and Mahindra XEV 9S.
Q ) Does the MG ERX5 have a sunroof?
A ) Yes, Accomplished X 55, Fearless Plus QWD 75 & 2 other variant(s) of MG ERX5 are having sunroof.
Q ) Is MG Motor ERX5 5 or 7 seater?
By CarDekho Experts on 20 May 2020
A ) It would be too early to give any verdict as MG Motor ERX5 is not launched yet. ...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) Is MG ERX5 is launched in India?
By CarDekho Experts on 25 Aug 2019
A ) The MG ERX5 has not been launched in India yet. Stay tuned.
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Trending MG Motor cars
- Popular
- Upcoming
MG HectorRs.11.99 - 19.19 Lakh*
MG AstorRs.9.79 - 15.50 Lakh*
MG Hector PlusRs.17.49 - 19.69 Lakh*
MG GlosterRs.38.33 - 43.16 Lakh*

- New Variant

Other upcoming cars
×
We need your city to customize your experience