
Hyundai Aura Specifications
The Hyundai Aura has 1 Petrol Engine and 1 CNG Engine on offer. The Petrol engine is 1197 cc while the CNG engine is 1197 cc . It is available with Automatic & Manual transmission.Depending upon the variant and fuel type the Aura has a mileage of 17 kmpl. The Aura is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 3995 mm, width of 1680 mm and a wheelbase of 2450 mm.
Standout features of Hyundai Aura

Wireless Phone Charger

Rear spoiler adds a dose of sportiness to the design

Electrically adjustable and folding outside mirrors make adjustments easier on the go

Rear AC vents make sure passenegrs at the back get enough cooling
Key specifications of Hyundai Aura
| ARAI Mileage | 22 km/kg |
| Secondary Fuel Type | Petrol |
| Fuel Type | CNG |
| Engine Displacement | 1197 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 68bhp@6000rpm |
| Max Torque | 95.2Nm@4000rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Tank Capacity | 65 Litres |
| Body Type | Sedan |
| Service Cost | Rs.3,990 Avg. of 5 years |
Key features of Hyundai Aura
| Power Steering | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
Hyundai Aura specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2 L Bi-Fuel |
| Displacement | 1197 cc |
| Max Power | 68bhp@6000rpm |
| Max Torque | 95.2Nm@4000rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | CNG |
| CNG Mileage ARAI | 22 km/kg |
| CNG Fuel Tank Capacity | 65 Litres |
| Secondary Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity (Litres) | 37.0 |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Shock Absorbers Type | Gas Type |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 15 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 15 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3995 mm |
| Width | 1680 mm |
| Height | 1520 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2450 mm |
| No. of Doors | 4 |
| Reported Boot Space | 402 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Lighting | Footwell Lamp |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 3.5 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Garnish | |
| Projector Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 175/60 R15 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 8 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Hyundai Aura
- Petrol
- CNG
- Aura ECurrently ViewingRs.5,99,990*EMI: Rs.12,89517 kmplManualKey Features
- Dual airbags
- Front power windows
- LED tail lamps
- Aura SCurrently ViewingRs.6,85,500*EMI: Rs.15,04917 kmplManualPay ₹85,510 more to get
- LED DRLs
- Rear AC vents
- Audio system
- Aura S AMTCurrently ViewingRs.7,38,821*EMI: Rs.16,59017 kmplAutomaticPay ₹1,38,831 more to get
- LED DRLs
- Rear AC vents
- Audio system
- Aura SXCurrently ViewingRs.7,64,000*EMI: Rs.16,69617 kmplManualPay ₹1,64,010 more to get
- 8 inch touchscreen
- Engine push button start
- 15 inch alloys
- Aura SX OptionCurrently ViewingRs.8,09,990*EMI: Rs.17,73017 kmplManualPay ₹2,10,000 more to get
- Leather wrapped steering
- Cruise control
- 15 inch alloys
- Aura SX Plus AMTCurrently ViewingRs.8,29,000*EMI: Rs.18,09117 kmplAutomaticPay ₹2,29,010 more to get
- Wireless phone charger
- Automatic climate control
- Projector headlamps
Hyundai Aura videos
8:352023 Maruti Dzire Vs Hyundai Aura: Old Rivals, New Rivalry2 years ago151.7K ViewsBy Harsh
3:35Honda City vs Hyundai Aura | Drag Race | Episode 5 | PowerDrift5 years ago123.7K ViewsBy Rohit
Compare specs of Aura alternatives
Comfort user reviews of Hyundai Aura
- All (226)
- Comfort (98)
- Mileage (79)
- Engine (43)
- Space (36)
- Power (16)
- Performance (48)
- Seat (38)
- More...
- Latest
- Helpful
- Desing CarAura car chalane me bahut maza aata hai bethne me bhi comfort hai isliye hyundai aura car achhi hai. Overall, the Aura is for buyers who want sedan styling, a feature-loaded cabin, and stress-free driving. It's smart for the city, comfortable for the highway, and easy on the pocket. That's why driving it is so enjoyable.Read More
- Aura Is Best CarEngine: 1.2L Kappa Petrol engine (Manual and AMT options). Fuel Types: Available in both Petrol and Factory-fitted CNG variants. Mileage: Offers a competitive fuel economy of approximately 17-20 kmpl (Petrol) and 22-28 km/kg (CNG).Infotainment: 8-inch touchscreen display with Apple CarPlay and Android Auto connectivity. Charging: Equipped with a wireless phone charger and Type-C fast USB charging ports. Convenience: Features like Cruise Control, Smart Key with Push Button Start/Stop, and Rear AC Vents for passenger comfort. Storage: A generous 402-liter boot space (the trunk), which is quite large for this segment.Read More1
- Hyundai Aura Sx Very Nice Car And Good AverageVery good car mileage also very nice safety also good sound system ekdam bdhiya hai full voice karke maza aajata hai dj wali feeling hai is price range mai sabse best car aura hi hai comfortable car hai space bhi boht hai rear ac vents rear cup holders sab features hain maza aagya agar family car chayiye to Boht bdhiya haiRead More3
- Value For Money, Budget-friendlyAmazing, fabulous, and stunning, as well as descriptive terms focusing on key attributes like comfortable, reliable, fuel-efficient, and value for money Aura is best car in this price segment with the compare of maruti Swift Dzire. and in this car Air ventilation is so good, and it has six airbags which gives you solid safety with the child safety. In this car we get good mileage and good boot space and it is spacious enough for five person and in this car good ground clearance is nice.Read More2
- Look And StyleThis car sporty look and seats are comfortable overall look beautiful 🥰 my 1st dream car Aura in my life journey mileage are good to the middelclass family favorite car i m belong to middle class family this car specially favourite to middle class person thanks to aura my dream car specifications are good and beautifulRead More
- Review Of AuraI have own and driven aura it is very good car. it is very comfortable and very easy to drive. its handelling is very smooth. if i compare it with maruti cars it is far much better and it is very reliable car compare to maruti. i suggest everyone to buy hyundai cars because it is very comfortable and good safety.Read More1
- Good For Driving When I Drive This Feel ComforDrive comfortabluly safety is good suspension system is good when is drive this car feel comfortable and stylish design. Mileage is also good city. But going highway mileage will increased. Multimedia option is ok and I navigate map through this car very easy boot space is also good and ground clearence is niceRead More1 2
- About The CarI am having a very good experience with this car and this car is very comfortable and the mileage is also good and its AC is very good and it cools well. And its boot space is also very good and the speaker is also awesome And the experience of driving it is also very nice, the handling is also very smooth and the gear shifting is also greatRead More1
- View All Aura Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) To obtain a vehicle with a commercial (yellow) number plate, we recommend connec...Read More
A ) Yes, Electronic Stability Control (ESC) is available in the Hyundai Aura. It enh...Read More
A ) Yes, Hill-start Assist Control (HAC) is available in the Hyundai Aura, enhancing...Read More
A ) The Hyundai Aura SX and SX (O) petrol variants come with cruise control. Cruise ...Read More
A ) Yes, the Hyundai Aura supports Apple CarPlay and Android Auto on its 8-inch touc...Read More

Trending Hyundai cars
- Popular
- Upcoming
Hyundai VernaRs.10.98 - 18.40 Lakh*
Hyundai Prime SDRs.6.90 Lakh*
Hyundai CretaRs.10.79 - 20.05 Lakh*
Hyundai i20Rs.5.99 - 10.44 Lakh*
Hyundai VenueRs.8 - 15.82 Lakh*


- New Variant



Popular Sedan cars
- Trending
- Latest
Maruti Suzuki DzireRs.6.26 - 9.31 Lakh*
Volkswagen VirtusRs.10.50 - 19 Lakh*
Honda AmazeRs.7.51 - 10 Lakh*
Skoda SlaviaRs.10 - 17.99 Lakh*
Maruti Suzuki CiazRs.9.09 - 11.88 Lakh*
Tata XpresRs.5.59 - 6.49 Lakh*- New Variant
Tata TigorRs.5.55 - 8.84 Lakh*
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*