
Honda Amaze Specifications
The Honda Amaze has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 1199 cc . It is available with Manual & Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the Amaze has a mileage of 18.65 to 19.46 kmpl & Ground clearance of Amaze is 172 mm. The Amaze is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 3995 mm, width of 1733 mm and a wheelbase of 2470 mm.
Standout features of Honda Amaze

8-inch touchscreen: Runs smoothly, easy to use, and supports wireless Android Auto & Apple CarPlay

7-inch digital driver’s display: Easy to navigate, crisp resolution, neatly displays drive information

ADAS: Segment first feature which offers adaptive cruise control, lane keep assist, and autonomous emergency braking
Key specifications of Honda Amaze
| ARAI Mileage | 19.46 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 1199 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 89bhp@6000rpm |
| Max Torque | 110Nm@4800rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Boot Space | 416 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 35 Litres |
| Body Type | Sedan |
| Ground Clearance Unladen | 172 mm |
Key features of Honda Amaze
| Power Steering | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
Honda Amaze specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2L i-VTEC |
| Displacement | 1199 cc |
| Max Power | 89bhp@6000rpm |
| Max Torque | 110Nm@4800rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7-Speed CVT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 19.46 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 35 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Shock Absorbers Type | Telescopic Hydraulic Nitrogen Gas-filled |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 4.9 m |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 15 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 15 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3995 mm |
| Width | 1733 mm |
| Height | 1500 mm |
| Boot Space | 416 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 172 mm |
| Wheel Base | 2470 mm |
| Front Tread | 1493 mm |
| Rear Tread | 1488 mm |
| Kerb Weight | 952-986 kg |
| Gross Weight | 1380 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Hands-Free Tailgate | |
| Gear Shift Indicator | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 7 |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Boot Opening | Electronic |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered,Powered & Folding |
| Tyre Size | 185/60 R15 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 4 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 8 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | Wireless Smartphone Connectivity (Android Auto, Apple CarPlay) |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Lane Keep Assist | |
| Road Departure Mitigation System | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Google / Alexa Connectivity | |
| Smartwatch App | |
| Remote Vehicle Ignition Start/Stop | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Honda Amaze
Must read articles before buying Honda Amaze
Honda Amaze videos
17:23Maruti Dzire vs Honda Amaze Detailed Comparison: Kaafi close ki takkar!1 year ago30.5K ViewsBy Harsh
8:29Honda Amaze Variants Explained | पैसा वसूल variant कोन्सा?1 year ago93K ViewsBy Harsh
15:26Honda Amaze 2024 Review: Perfect Sedan For Small Family? | CarDekho.com1 year ago79.6K ViewsBy Harsh
13:09New Honda Amaze : All variants explained : PowerDrift8 years ago165.6K ViewsBy CarDekho Team
9:19New Honda Amaze : What’s new in it : PowerDrift8 years ago201.3K ViewsBy CarDekho Team
Compare specs of Amaze alternatives
Comfort user reviews of Honda Amaze
- All (107)
- Comfort (36)
- Mileage (21)
- Engine (21)
- Space (13)
- Power (11)
- Performance (25)
- Seat (9)
- More...
- Latest
- Helpful
- Must Buy Car Fit This GenerationNice car and nice comfort it is very good stylish car and easy to drive and it is very must buy car for this generation and the colours are all good but I think some of the cars should not given to taxis because our car is seen many now a days on taxis so that there no body buying that but the fact is it is an amazing car.Read More1
- Amazing Performance And Style.Really it's amazing in performance, features, comfort and service. Feels premium, great ac, no ground clearance issue, good handling, smooth engine, quick to go, lane camera feature is awesome, premium sound quality with good base, the alloy wheels looks fabulous making it different from others, braking is next level at this price segment.Read More
- Very Nice Car With Good PerformanceVery happy with amaze car Good experience with this car. Good mileage Nice comfortable feel My experience with Hyundai amaze car very very good i heartly suggest for all indian buy this car because this is superb car.... Honestly good comfortable seat nice colour varient and all features are very good in this car.Read More
- Design Of CarIts design is very futuristic... performance is good and jb aap ye gaadi lekr jaoge to log mud mud ke dekhenge orr ye kaafi comfortable bhi hai. Iska boot space bhi kaafi bada hai orr isko chlane mei bhi bohot maza aayega aapko mujhe isko khridne ka bilkul bhi regret nhin hai milega bhi iski thik thak hii hai.Read More1
- 2nd Gen Honda Amaze (Personal Experience)Have owned a 2nd Gen Honda Amaze since 2023, usually gets mileage around 17kmph. On Highway even 18 soemtimes, the car it self feels fun to drive and is comfortable, the annual maintenance isn't that much usually around 6k. However there's one issue if you are going 80km/hr on a highway and want to overtake, you'll need to downshift to 4th first as in 5th it feels like it lacks power. Rest the drive feels smooth and pretty good.Read More2
- Amazing CarGood comfort and cozy car. Even the suspension is very good and very smooth. I am not feeling any rubberband effect as well. Average is good. Looks are very nice. I satisfied with the results. In this era SUV cars are overrated. After driving this Sedan all will forget SUVs. Rear seats are very comfortable .Read More
- Economic And Budget FriendlyFor middle class family and regular travel best car, comfortable for long journey global NCAP 5 star ? safety vehicle budget friendly for middle class family members lastest version of this vehicle was super features myself driven many times and complete satisfaction build quality was good sedan compact best vehicleRead More1
- Honda Amaze 2018 Superb..I bought Honda Amaze on January 2018 Diesel second variant. Its now 7 years, 1,28,000 km. Till Corona used to drive 80km everyday , after corona 20 kms per day. Touchwood, I have never changed the clutch , neither timing chain. Power has been great , my house has a slop almost 20-30 degree and 30 meters long, i dont have to use acceleration, it just pulls me also my home is in Idukki a hilly region near to moolamattom power house, no issues. But yes there are some disadvantages like you cannot keep the window door half open and drive. Speed above 110 you have to think twice. The boot space and comfort inside is really awesome.Read More
- View All Amaze Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Yes, the Honda Amaze is equipped with multi-angle rear camera with guidelines (n...Read More
A ) Yes, the Honda Amaze comes with a 8 inch touchscreen infotainment system. It inc...Read More
A ) Honda Amaze is complies with the E20 (20% ethanol-blended) petrol standard, ensu...Read More
A ) The starting price of the Honda Amaze in India is ₹7,99,900
A ) No, the Honda Amaze is not available with a diesel engine variant.

Trending Honda cars
- Popular
- Upcoming
Honda CityRs.12 - 16.07 Lakh*
Honda Amaze 2nd GenRs.6.98 - 7.80 Lakh*
Honda ElevateRs.11.60 - 16.67 Lakh*
Honda City HybridRs.20 Lakh*
Popular Sedan cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Hyundai AuraRs.6 - 8.54 Lakh*
Maruti Suzuki DzireRs.6.26 - 9.31 Lakh*
Hyundai VernaRs.10.98 - 18.40 Lakh*
Volkswagen VirtusRs.10.50 - 19 Lakh*
Skoda SlaviaRs.10 - 17.99 Lakh*
Tata XpresRs.5.59 - 6.49 Lakh*
Hyundai Prime SDRs.6.90 Lakh*- New Variant
Tata TigorRs.5.55 - 8.84 Lakh*
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*