
Force Gurkha Specifications
The Force Gurkha has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 2596 cc . It is available with Manual transmission.Depending upon the variant and fuel type the Gurkha has a mileage of 9.5 kmpl & Ground clearance of Gurkha is 233 mm. The Gurkha is a 4 seater 4 cylinder car and has length of 3965 mm, width of 1865 mm and a wheelbase of 2400 mm.
Standout features of Force Gurkha

Manual locking differentials

7" touchscreen

Stock snorkel

Tyre pressure monitoring system
Key specifications of Force Gurkha
| City Mileage | 9.5 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 2596 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 138bhp@3200rpm |
| Max Torque | 320Nm@1400-2600rpm |
| Seating Capacity | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Boot Space | 500 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 63.5 Litres |
| Body Type | SUV |
| Ground Clearance Unladen | 233 mm |
Key features of Force Gurkha
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
Force Gurkha specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | FM 2.6L CRDi |
| Displacement | 2596 cc |
| Max Power | 138bhp@3200rpm |
| Max Torque | 320Nm@1400-2600rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 63.5 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 12 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Multi-link suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Hydraulic |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 5.65 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3965 mm |
| Width | 1865 mm |
| Height | 2080 mm |
| Boot Space | 500 Litres |
| Seating Capacity | 4 |
| Ground Clearance Unladen | 233 mm |
| Wheel Base | 2400 mm |
| Front Tread | 1547 mm |
| Rear Tread | 1490 mm |
| Approach Angle | 39° |
| Break-over Angle | 28° |
| Departure Angle | 37° |
| No. of Doors | 3 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| USB Charger | Front |
| Lane Change Indicator | |
| Idle Start-Stop System | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | HVAC,Multi Direction AC Vents,Dual USB Socket On Dashboard,Dual USB Socket For Rear Passenger,,Variable Speed Intermittent Wiper, Independent Entry & Exit |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Additional Features | Door Trims With Dark Grey Theme,Floor Console With Bottle Holders,Moulded Floor Mat,Seat Upholstery With Dark Grey Theme |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Alloy Wheels | |
| Fog Lights | Front |
| Boot Opening | Manual |
| Tyre Size | 255/65 R18 |
| Tyre Type | Radial, Tubeless |
| Wheel Size | 18 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| Additional Features | All-Black Bumpers,Bonnet Latches,Wheel Arch Cladding,Side Foot Steps (Moulded),Tailgate mounted Spare Wheel, Gurkha branding (Chrome Finish),4x4x4 badging (Chrome Finish) |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 9 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | USB cable mirroring |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| E-Call & I-Call | |
| Over Speeding Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Force Gurkha
Must read articles before buying Force Gurkha
Force Gurkha videos
8:10Force Gurkha : Review : PowerDrift12 years ago294.7K ViewsBy CarDekho Team
Compare specs of Gurkha alternatives
Comfort user reviews of Force Gurkha
- All (87)
- Comfort (33)
- Mileage (10)
- Engine (16)
- Space (2)
- Power (21)
- Performance (26)
- Seat (11)
- More...
- Latest
- Helpful
- Car ReviewI really like this car to drive this car like more comfortable and good experience Its really good for office reading and long travel too the car brand also super and looking awesome rhe seats and interior of this car is awesome and looking beautiful then the safety also five star and good to purchase this carRead More1
- A Honest Gurkha ReviewI had bought Force Gurkha in 2022, I like it but the off-road capability of Gurkha impressed me Gurkha is truly an underrated and powerful SUV. Gurkha's water wading capacity is also amazing. I only felt the lack of comfort and features in Gurkha, which is very less. When you sit in Gurkha, looking at its interior it feels like you are sitting in a truck. This is the only thing that I don't like about GurkhaRead More1
- True Off-Road Beast With A Rugged SoulThe Force Gurkha has established a niche of its own in the off-road SUV market, for those looking for adventure and not comfort and roughness rather than The Force Gurkha has established a niche of its own in the off-road SUV market, for those looking for adventure and not comfort and roughness.Read More
- Comfortable CarThe car is very good and comfortable car is 4by 4 and performance is very good and it's a offroader's king and it's milege is very very good and adventuresRead More1
- Overall PerformanceThis should be more compatative in comparison to thar and scorpion N. It's road presence is good bit sitting comfort is compromised. Some digital features should be added so long driving become more enhanced.Read More1
- Actor BittuGurkha only Indian bodybuilder men favourite car this car is a divine and most expensive car a Gurkha and Indian market so low cost and comfortable car love ?you GurkhaRead More1
- One Of Best Off RoadingOne of best off roading and adventure car. With the milage around 15-20 KM . Has good torque and power . Comfort is not as good as thar but has more power and ability than that. Service is not available at most of the cities. Spare parts are costlyRead More
- Driving Experience Is Top NotchDriving experience is top-notch with exceptional comfort, safety, and excellent performance on muddy terrain. Plus, it boasts good mileage with an appealing aesthetic.Read More
- View All Gurkha Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) As of now, there is no official update available from the brand's end. We wo...Read More
A ) Force Gurkha features a seating capacity of 4 persons. The new seats with fabric...Read More
A ) The Gurkha is probably the most comfortable ladder-frame SUV on broken roads. Th...Read More
A ) It would be unfair to give a verdict here as Force Gurkha hasn't launched. S...Read More
A ) It would be too early to give any verdict as Force Motors Gurkha 2020 is not lau...Read More
Trending Force cars
Force Gurkha 5 DoorRs.17.27 Lakh*
Force UrbaniaRs.26.34 - 31.83 Lakh*
Popular SUV cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Hyundai CretaRs.10.79 - 20.20 Lakh*
Tata NexonRs.7.32 - 14.15 Lakh*
Maruti Suzuki FRONXRs.6.85 - 11.98 Lakh*
- New Variant
Maruti Suzuki VictorisRs.10.50 - 19.99 Lakh*
Skoda KushaqRs.10.69 - 18.99 Lakh*
Renault DusterRs.10.49 - 18.69 Lakh*- New Variant
Maruti Suzuki Grand VitaraRs.10.77 - 19.72 Lakh* - New Variant
Kia SonetRs.7.30 - 14 Lakh*
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*