
Porsche Cayenne Specifications
The Porsche Cayenne has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 2894 cc . It is available with Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the Cayenne has a mileage of 10.8 kmpl. The Cayenne is a 4 seater 6 cylinder car and has length of 4930 mm, width of 1983 mm and a wheelbase of 2500 mm.
Shortlist
Rs.1.39 - 1.94 Cr*
EMI starts @ âč3.63Lakh
Key specifications of Porsche Cayenne
| City Mileage | 6.1 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 2894 cc |
| No. of Cylinders | 6 |
| Max Power | 348.66bhp |
| Max Torque | 500Nm |
| Seating Capacity | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Boot Space | 770 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 75 Litres |
| Body Type | SUV |
Key features of Porsche Cayenne
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
Porsche Cayenne specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | 3.0-litre turbocharged V6 engine |
| Displacement | 2894 cc |
| Max Power | 348.66bhp |
| Max Torque | 500Nm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8-Speed |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 75 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 10.7 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 248 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Air suspension |
| Rear Suspension | Air suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 6.0 s |
| 0-100kmph | 6.0 s |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Dimensions & Capacity
| Length | 4930 mm |
| Width | 1983 mm |
| Height | 1698 mm |
| Boot Space | 770 Litres |
| Seating Capacity | 4 |
| Wheel Base | 2500 mm |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 192 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Boot | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front & Rear |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Digital Clock | |
| Additional Features | Standard Interior / Partial Leather Seats, Sports rear seat system, Central rev counter with Black dial, Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black, Roof lining and A-/B-/ C-pillar trims in fabric, Front and rear door sill guards in Aluminium with model logo at front and 'Cayenne' model logo on rear, Sun visors for driver and front passenger, Fixed luggage compartment cover, For single-tone interiors in matching interior colour, for two-tone interiors in the darker interior colour, with 'PORSCHE' logo, A choice of seven colored light schemes for the ambient lighting in(overhead console, front and rear door panels, door compartments, the front and rear footwell, including illumination of the front cupholder) |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Alloy Wheels | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Projector Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Heated Wing Mirror | |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Additional Features | Cayenne Design wheels, Wheels painted silver, Wheel Arch Cover in Black, Sideskirts, Lower Valance, Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black, Exterior package Black (high-gloss), Preparation for towbar system, Rear Diffusor in Louvered Design, Door handles painted in exterior colour, Silver coloured model designation, Matrix LED Headlights, LED taillights including light strip, Automatically dimming interior and exterior mirrors, Electrically adjustable and heatable electrically folding exterior mirrors (also via remote key), aspherical on driverâs side, including ambient lighting, Panoramic Roof, fixed incl. electrically operated roller blind, Green-tinted thermally insulated glass, TPM Valve in Silver |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Compass | |
| Touchscreen | |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 10 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Sound Package Plus with 10 Speakers and a total Output of 150 Watts |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Compare variants of Porsche Cayenne
Porsche Cayenne videos
6:33Porsche Cayenne~ Macan : OffRoad Experience : PowerDrift9 years ago71.4K ViewsBy CarDekho Team
Compare specs of Cayenne alternatives
Comfort user reviews of Porsche Cayenne
Based on9 User Reviews
Write a Review & Win âč1000
Popular Mentions
- All (9)
- Comfort (2)
- Mileage (2)
- Engine (3)
- Power (4)
- Performance (5)
- Interior (1)
- Looks (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Very Good Car OverallI recently had the opportunity to experience to a drive with this car and overall it was a very satisfying and enjoyable ride from the movement I started a engine the car felt smooth refined and comfortable the driving experience was surprising pleasent especially during longer stretches on the road good good good đđ»đRead More
- Porsche CayIt is a car for speed or performance enthusiasts. If you prioritize comfort, the Panamera would be a better option. ÂRead More
- View All Cayenne Comfort Reviews
More car options to consider
FAQs on Porsche Cayenne
Q ) How much CC is Porsche Cayenne?
A ) The Porsche Cayenne is available with Petrol engine of 2894 cc.
Q ) What is the power & torque of the Porsche Cayenne?
A ) The max power & torque of Porsche Cayenne is 348.66bhp & 500Nm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Porsche Cayenne?
A ) The Porsche Cayenne is available with AWD drivetrain. Check out the list of cars with AWD on Cardekho.
Q ) What is the fuel consumption of Porsche Cayenne?
A ) The fuel capacity of the Porsche Cayenne is 75.0 L.
Q ) Does Porsche Cayenne have cruise control?
A ) Yes, Porsche Cayenne comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Porsche Cayenne?
A ) Porsche Cayenne comes with many safety features & have 6 airbags. Choose cars with 6 airbags on CarDekho.
Did you find this information helpful?
Porsche Cayenne brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Porsche cars
Porsche MacanRs.89.65 Lakh*
Porsche 911Rs.2 - 3.80 Cr*
Porsche PanameraRs.1.71 - 2.33 Cr*
Porsche Cayenne CoupeRs.1.44 - 1.95 Cr*
Popular Luxury Cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Bentley BentaygaRs.5 - 6.75 Cr*
DefenderRs.1.03 - 2.62 Cr*
Porsche 911Rs.2 - 3.80 Cr*
Toyota VellfireRs.1.20 - 1.30 Cr*
BMW X7Rs.1.26 - 1.32 Cr*
Range Rover SportRs.1.38 - 2.35 Cr*
Mercedes-Benz C-ClassRs.58.65 - 64.32 Lakh*
Mercedes-Benz AMG A 45 SRs.87 - 94.80 Lakh*
Mercedes-Benz AMG GLE 53Rs.1.52 - 1.88 Cr*
Lexus ESRs.89.99 Lakh*
Latest Luxury Cars




- New Variant

Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
Ă
We need your city to customize your experience