+ 45Images

Tata Tigor XZA Plus AMT
Tigor XZA Plus AMT overview
| Engine | 1199 cc |
| Power | 85 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 19.6 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 419 Litres |
- Engine Start/Stop Button
- Automatic Climate Control
- Parking Sensors
- Cup Holders
- Android Auto/Apple CarPlay
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Tata Tigor XZA Plus AMT latest updates
Tata Tigor XZA Plus AMT Prices: The price of the Tata Tigor XZA Plus AMT in New Delhi is ₹7.90 Lakh (Ex-showroom).
Tata Tigor XZA Plus AMT mileage : It returns a certified mileage of 19.6 kmpl.
Tata Tigor XZA Plus AMT Engine and Transmission: It is powered by a 1199 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1199 cc engine puts out 85bhp@6000rpm of power and 113Nm@3300rpm of torque.
Tata Tigor XZA Plus AMT vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Tata Tiago XZA AMT, which is priced at Rs.6.91 Lakh. Tata Punch Pure Plus S AMT, which is priced at Rs.7.95 Lakh and Honda Amaze 2nd Gen S CVT, which is priced at Rs.7.80 Lakh.
Tigor XZA Plus AMT Specs & Features:Tata Tigor XZA Plus AMT is a 5 seater Petrol car.Tigor XZA Plus AMT has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Tata Tigor XZA Plus AMT price
| Ex-Showroom Price | Rs.7,89,990 |
| RTO | Rs.55,299 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.41,828 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.19,900Accessories Charges:Rs.12,100 | Rs.32,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.9,19,117 |
Tigor XZA Plus AMT specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2L Revotron |
| Displacement | 1199 cc |
| Max Power | 85bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113Nm@3300rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 5-Speed AMT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 19.6 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 35 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 15 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 15 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3995 mm |
| Width | 1677 mm |
| Height | 1532 mm |
| Boot Space | 419 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance (Laden) | 170 mm |
| Wheel Base | 2450 mm |
| No. of Doors | 4 |
| Reported Boot Space | 419 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Central Console Armrest | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Automatic Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Boot Opening | Electronic |
| Puddle Lamps | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 175/60 R15 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.35 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 4 |
| Additional Features | Wireless Apple CarPlay™ /Android Auto™ Connectivity |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Oncoming Lane Mitigation | |
| Speed Assist System | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Lane Departure Prevention Assist | |
| Road Departure Mitigation System | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Immobiliser | |
| Unauthorised Vehicle entry | |
| Engine Start Alarm | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| PUC Expiry | |
| Insurance Expiry | |
| E-Manual | |
| Digital Car Key | |
| Inbuilt Assistant | |
| Hinglish Voice Commands | |
| Navigation with Live Traffic | |
| Send POI to Vehicle From App | |
| Live Weather | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Save Route/Place | |
| Crash Notification | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Tow Away Alert | |
| In Car Remote Control App | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Remote Vehicle Ignition Start/Stop | |
| Remote Boot Open | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Tata Tigor
- Petrol
- CNG
Tata Tigor comparison with similar cars
Rs.4.60 - 7.92 Lakh*
Rs.5.65 - 10.60 Lakh*
Rs.6.98 - 7.80 Lakh*
Rs.6.26 - 9.31 Lakh*
Rs.6.30 - 10.77 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Tata Tigor cars in New Delhi
Tigor XZA Plus AMT alternatives to consider
Rs.6.91 Lakh*
Rs.7.95 Lakh*
Rs.7.80 Lakh*
Rs.7.62 Lakh*
Rs.7.97 Lakh*
Rs.8.29 Lakh*
Rs.7.99 Lakh*- Start a new Car Comparison
Tigor XZA Plus AMT images
Tata Tigor videos
3:28Tata Tigor Facelift Launched | Changes Walkaround | CarDekho.com6 years ago39.4K ViewsBy Rohit
7:35Tata Tiago JTP Walkaround (+ Exhaust Note) & Tigor JTP | CarDekho. Com7 years ago30.5K ViewsBy CarDekho Team
9:12Tata Tigor : Is AMT really an automatic : PowerDrift8 years ago117.2K ViewsBy CarDekho Team
3:27Tata Tigor JTP~ Tiago JTP @ Auto Expo 2018 : Home Made Pocket Rockets: PowerDrift8 years ago325K ViewsBy CarDekho Team
8:08A Day With The Tata Tigor : PowerDrift8 years ago191.3K ViewsBy CarDekho Team
Tigor XZA Plus AMT user reviews
- All (351)
- Space (60)
- Interior (63)
- Performance (101)
- Looks (84)
- Comfort (150)
- Mileage (111)
- Engine (74)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Best Family Car Of IndiaVery nice car I used to drive my car it gives very nice experience for me, the system is very good and comfort is also good my wife likes this car beacuse this car is budget friendly and gives experience like expensive cars overall performance is best at this price, mileage is also good, driving experience is excellent.Read More3
- Best For First Time Car Buyers.Tata Tigor Xz our first car! It was during the intial cars when Infotainment screens were introduced. However, after 1 year, Tata tigor Increased their display size of Infotainment which was disappointing as it could have provided it in a bigger size from the beginning itself when it introduced the Tata tigor in the market. So here's the Review. Trust me its very Reliable and Strong and performance wise Its best of best.Read More
- Tata Tigor, A Safe Car For A Family PersonTata Tigor is a best family car, it has good controls, it's performance so good. It's my personal experience as my brother in law has it. It provides good boot space fo a family to have Long trip. It's seats are comfortable enough for an old person. I like about this car is safety under budget. As it's really safe for family when planning for drive on highway.Read More
- Best CAR In This SegmentOverall one of the best car in this segment in terms of look, performance, safety and mileage. I have review this car as per my 2 years of experience. Engine pick up is very good with decent mileage and good comfort also. I am super happy and recommend you all to buy this car without any hasitation.Read More1 1
- My Experience With TigorIt's amazing to drive this car and it's feature are very morden and it's seats are so comfortable and also its driving experience is very good and also Tata's safety and tigor's performance and it is affordable for middle class families and it's road performance and city performance is goodRead More
- View All Tigor Reviews
Tata Tigor news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Yes, the Tata Tigor offers automatic climate control in select variants, enhanci...Read More
A ) The Tata Tigor has two engine options: a 1.2-liter petrol engine and a 1.05-lite...Read More
A ) Yes, the Tata Tigor has rear AC vents.
A ) The Tata Tigor iCNG is designed to run on compressed natural gas (CNG) and not e...Read More
A ) SUVs and sedans differ in size, design, and performance. Sedans are more compact...Read More

Trending Tata cars
- Popular
- Upcoming
Tata XpresRs.5.59 - 6.49 Lakh*
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Tata NexonRs.7.37 - 14.22 Lakh*
Tata TiagoRs.4.60 - 7.92 Lakh*
Top Sedan Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

