+ 68Images
+ 5Colours
Tata Nexon EV Empowered Plus 45
Nexon EV Empowered Plus 45 overview
| Range | 489 km |
| Power | 142 bhp |
| Battery Capacity | 45 kWh |
| Charging Time DC | 60kW - 10 to 100% - 40 mins |
| Charging Time AC | 7.2kW - 10 to 100% - 6 hrs 36 mins |
| Boot Space | 350 Litres |
- Digital Instrument Cluster
- Wireless Charging
- Auto Dimming IRVM
- Rear Camera
- KeyLess Entry
- Automatic Climate Control
- Rear AC Vents
- Air Purifier
- Voice Commands
- Cruise Control
- Parking Sensors
- Power Windows
- Sunroof
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Tata Nexon EV Empowered Plus 45 latest updates
Tata Nexon EV Empowered Plus 45 Prices: The price of the Tata Nexon EV Empowered Plus 45 in New Delhi is ₹16.99 Lakh (Ex-showroom).
Tata Nexon EV Empowered Plus 45 mileage : It returns a certified mileage of 17.44 km/full charge.
Tata Nexon EV Empowered Plus 45 Colours: This variant is available in 7 colours: Pure Grey Black Roof, Pristine White Dual Tone, Empowered Oxide Dual Tone, Ocean Blue DT, Dark Edition, Daytona Grey With Black Roof and Dark Red Edition.
Tata Nexon EV Empowered Plus 45 vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Tata Punch EV Empowered Plus S 40kWh, which is priced at Rs.12.59 Lakh. MG Windsor EV Exclusive Pro, which is priced at Rs.17.38 Lakh and Maruti Suzuki e Vitara Alpha Dual Tone, which is priced at Rs.20.01 Lakh.
Nexon EV Empowered Plus 45 Specs & Features:Tata Nexon EV Empowered Plus 45 is a 5 seater Electric(Battery) car.Nexon EV Empowered Plus 45 has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Tata Nexon EV Empowered Plus 45 price
| Ex-Showroom Price | Rs.16,99,000 |
| RTO | Rs.7,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.72,159 |
| Others TCS Charges:Rs.16,990 | Rs.16,990 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.17,95,149 |
Nexon EV Empowered Plus 45 specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 45 kWh |
| Motor Power | 110 kW |
| Motor Type | Permanent magnet synchronous AC motor |
| Max Power | 142bhp |
| Max Torque | 215Nm |
| Range | 489 km |
| Battery Warranty | 8 Years or 160000 km |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Charging Time (A.C) | 7.2kW - 10 to 100% - 6 hrs 36 mins |
| Charging Time (D.C) | 60kW - 10 to 100% - 40 mins |
| Regenerative Braking | Yes |
| Regenerative Braking Levels | 4 |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Options | 3.3 kW AC Wall Box, 7.2 kW AC Wall Box, 60kW DC Fast Charger, 15A plug point |
| Charger Type | 3.3 kW AC Wall Box |
| Charging Time (15 A Plug Point) | 10 to 100% - 17 hrs 36 mins |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Electric Mileage ARAI | 17.44 km/full charge |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Acceleration 0-100kmph | 8.9 s |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 60kW - 10 to 100% - 40 mins |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Turning Radius | 5.3 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3995 mm |
| Width | 1802 mm |
| Height | 1625 mm |
| Boot Space | 350 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 190 mm |
| Wheel Base | 2498 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Battery Saver | |
| Drive Modes | 3 |
| Glove Box light | |
| Voice assisted sunroof | |
| Vechicle to Vehicle Charging | |
| Vehicle to Load Charging | |
| Drive Mode Types | Eco-City-Sport |
| Power Windows | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Additional Features | Rear parcel tray |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 10.25 |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Foglamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Electronic |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 215/60 R16 |
| Tyre Type | Tubeless Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.25 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 4 |
| Additional Features | WIRELESS ANDROID AUTO APPLE CARPLAY |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Inbuilt Assistant | |
| Navigation with Live Traffic | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| In Car Remote Control App | |
| Smartwatch App | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| SOS / Emergency Assistance | |
| Inbuilt APPs | iRA.ev |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Tata Nexon EV
Tata Nexon EV comparison with similar cars
Rs.9.69 - 12.59 Lakh*
Rs.15.99 - 20.01 Lakh*
Rs.16.99 - 19.49 Lakh*
Rs.18.02 - 24.70 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Tata Nexon EV cars in New Delhi
Nexon EV Empowered Plus 45 alternatives to consider
Rs.12.59 Lakh*
Rs.17.38 Lakh*
Rs.20.01 Lakh*
Rs.16.99 Lakh*
Rs.14.88 Lakh*
Rs.18.02 Lakh*
Rs.17.08 Lakh*
Rs.14.22 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Tata Nexon EV
Nexon EV Empowered Plus 45 images
Tata Nexon EV videos
24:08Tata Nexon EV vs MG Windsor EV | Which One Should You Pick? | Detailed Comparison Review1 year ago26K ViewsBy Harsh
11:17Tata Nexon EV: 5000km+ Review | Best EV In India?1 year ago69.1K ViewsBy Harsh
16:14Tata Curvv EV vs Nexon EV Comparison Review: Zyaada VALUE FOR MONEY Kaunsi?1 year ago87.6K ViewsBy Harsh
14:05Tata Nexon EV Detailed Review: This Is A BIG Problem!1 year ago38K ViewsBy Harsh
17:19Tata Nexon EV vs Mahindra XUV400: यह कैसे हो गया! 😱1 year ago28.2K ViewsBy Harsh
Nexon EV Empowered Plus 45 user reviews
- All (236)
- Space (25)
- Interior (51)
- Performance (46)
- Looks (51)
- Comfort (72)
- Mileage (26)
- Engine (7)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Nexon Ev Fearless 45One of the best ev under 20 lakh its is most practical in the segment and the actual range is around 360 to 370 km in city and in highways it goes till 290 to 310 km the ac's are also fantastic it just takes 1kw/h for 1 hour of continuous ac and the main highlight speakers are amazing i enjoy driving it.Read More
- Tata Nexon Ev Fearless 45Smoothing car and good economic and best everything like ac, touch screen, seat style, etc. Stylish car and smooth driving with large inner boot space with large legroom with wide dickky, wide tyre, good music system, good looking glass like everything best made for every person who has this type of ev nexon car.Read More1
- I Need Car Only TataBohot acha laga iss gadi service achi hai company acha hai build quality bohot acha hai maine ek hi baar chalaya tha first time mai hi yeh bohot pasand agaya I hope ki company se ek hi request hai nexon ka price thoda sa Kam kare toh better hota or baki sab thik aane wale dino mai mai yeh hi gadi lena chahta hoon bas or kuch nhi chahiyeRead More3
- Tata Nexon Is Best Cv Car In IndiaWonderful ev in Indian climate tata nexon is better than other ev i love it tata ev car my family first priority tata nexon looking wise better than other ev tata safety wise wonderful ev car in india i love tata motors and family trust long time tata cv car colour varient best other ev in india i love it tata ev.Read More1
- Price PointColour options, Safety, Range, warranty all good but price point disappointed move on next gen Rare earth free motor & Battery make more affordable & import free means all good, add matte colour more costumers will happy, otherwise next gen 2027 new look model with flush doors make more clear cut design.Read More
- View All Nexon EV Reviews
Tata Nexon EV news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) It is priced between Rs.12.49 - 17.19 Lakh (Ex-showroom price from Ernakulam).
A ) The ground clearance (Unladen) of Tata Nexon EV is 205 in mm, 20.5 in cm, 8.08 i...Read More
A ) The Tata Nexon EV has maximum torque of 215Nm.
A ) Tata Nexon EV is available in 6 different colours - Pristine White Dual Tone, Em...Read More
A ) For the availability and waiting period, we would suggest you to please connect ...Read More

Trending Tata cars
- Popular
- Upcoming
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Tata NexonRs.7.37 - 14.22 Lakh*
Tata SafariRs.13.29 - 26.40 Lakh*
Tata HarrierRs.12.89 - 25.85 Lakh*

