+ 131Images
+ 4Colours
Tata Harrier Pure X Dark
Harrier Pure X Dark overview
| Engine | 1956 cc |
| Power | 167.62 bhp |
| Seating Capacity | 5 |
| Drive Type | FWD |
| Fuel | Diesel |
| No. of Airbags | 6 |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
- Height Adjustable Driver Seat
- Automatic Climate Control
- Cruise Control
- 360 Degree Camera
- Sunroof
- Key Specifications
- Top Features
Tata Harrier Pure X Dark latest updates
Tata Harrier Pure X Dark Prices: The price of the Tata Harrier Pure X Dark in New Delhi is ₹17.80 Lakh (Ex-showroom).
Tata Harrier Pure X Dark Colours: This variant is available in 14 colours: Nitro Crimson Dual Tone, Seaweed Green, Pristine White, Sunlit Yellow Dual Tone, Fearless Red Dual Tone, Daytona Grey Dual Tone, Oberon Black, Seaweed Green Dual Tone, Pristine White Dual Tone, Pure Grey-Dual Tone, Pure Grey, Matte Stealth Black, Carbon Black Red DARK and Daytona Grey.
Tata Harrier Pure X Dark Engine and Transmission: It is powered by a 1956 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1956 cc engine puts out 167.62bhp@3750rpm of power and 350Nm@1750-2500rpm of torque.
Tata Harrier Pure X Dark vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Tata Safari Pure X, which is priced at Rs.17.65 Lakh. Tata Sierra Adventure Plus Diesel, which is priced at Rs.17.19 Lakh and Mahindra Scorpio N Z4 Diesel E 4x4, which is priced at Rs.18.02 Lakh.
Harrier Pure X Dark Specs & Features:Tata Harrier Pure X Dark is a 5 seater Diesel car.Harrier Pure X Dark has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Tata Harrier Pure X Dark price
| Ex-Showroom Price | Rs.17,79,990 |
| RTO | Rs.2,22,498 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.97,863 |
| Others TCS Charges:Rs.17,799 | Rs.17,799 |
| Optional Accessories Charges:Rs.26,000 | Rs.26,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.21,44,150 |
Harrier Pure X Dark specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | Kryotec 2.0L |
| Displacement | 1956 cc |
| Max Power | 167.62bhp@3750rpm |
| Max Torque | 350Nm@1750-2500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 50 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt and Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 18 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Boot Space Rear Seat Folding | 815 Litres Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4605 mm |
| Width | 1922 mm |
| Height | 1718 mm |
| Boot Space | 445 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2741 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Drive Modes | |
| Glove Box light | |
| Rear Windscreen Sunblind | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Drive Mode Types | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 10.24 |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Foglamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Electronic |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 235/60/R18 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.24 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Wireless Android AutoTM & Apple CarPlayTM |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Oncoming Lane Mitigation | |
| Speed Assist System | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Lane Departure Prevention Assist | |
| Road Departure Mitigation System | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Tata Harrier
- Diesel
- Petrol
- Harrier SmartCurrently ViewingRs.13,99,990*EMI: Rs.32,726ManualPay ₹3,80,000 less to get
- LED projector headlights
- 17-inch alloy wheels
- Auto AC
- 6 airbags
- Recently LaunchedHarrier Fearless Ultra Red Dark ATCurrently ViewingRs.25,84,990*EMI: Rs.58,304Automatic
Tata Harrier comparison with similar cars
Rs.13.29 - 26.40 Lakh*
Rs.11.49 - 21.29 Lakh*
Rs.13.49 - 24.95 Lakh*
Rs.10.79 - 20.05 Lakh*
Rs.10.79 - 19.99 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Tata Harrier cars in New Delhi
Harrier Pure X Dark alternatives to consider
Rs.17.65 Lakh*
Rs.17.19 Lakh*
Rs.18.02 Lakh*
Rs.17.89 Lakh*
Rs.18.29 Lakh*
Rs.16.99 Lakh*
Rs.21.89 Lakh*
Rs.17.20 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Tata Harrier
Harrier Pure X Dark images
Tata Harrier videos
20:372026 Tata Harrier And Safari Petrol Review: Na Lene Ki Sirf Ek Vajah4 months ago14.5K ViewsBy Harsh
12:32Tata Harrier Review: A Great Product With A Small Issue1 year ago106K ViewsBy Harsh
3:12Tata Nexon, Harrier & Safari #Dark Editions: All You Need To Know2 years ago266.1K ViewsBy harsh
12:55Tata Harrier 2023 and Tata Safari Facelift 2023 Review in Hindi | Bye bye XUV700?2 years ago102.6K ViewsBy Harsh
12:58Tata Harrier 2023 Top Model vs Mid Model vs Base | Smart vs Pure vs Adventure vs Fearless!2 years ago49.7K ViewsBy Harsh
Harrier Pure X Dark user reviews
- All (300)
- Space (21)
- Interior (69)
- Performance (90)
- Looks (77)
- Comfort (126)
- Mileage (52)
- Engine (74)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Road DominenceThe Tata Harrier isn't just a car; it's a statement of dominance on the road. The "best experience" begins the moment you approach it. Its OmegaArc platform (derived from Land Rover's D8) gives it a wide, muscular stance that commands respect, but the true magic happens behind the wheel. Really its overall package.Read More1
- Very Comfortable And Lovely FeatureVery comfortable and lovely feature highly recommend who want to buy go for it very stylish feature and looks harrier very stylish and sexy i love the red colour is so beautiful and stylish i love the ride no jerk feel so smooth ride thanku tata sir for this lovely car come in market thanku to whole team.Read More
- Tata Harrier Damdaar Look Shandar Safety PowerfulTata harrier Bharat ki ek mid size SUV hai Jo Apne damdaar build quality aur majbut road performance ke liye jaani jaati Hai yah gadi khas taur per UN logon ke liye banai gai hai Jo power comfort and stylish ka achcha combination hai iske engine ki baat karein to ismein 2.0 litre ka kryotec Jo 170 ps power aur 350 Newton meter ka tark generate karta hi karta hai.Read More
- Well PackageWell package but need improvement in after sell service for Indian cities it is good but when it comes to ruler area performance feels not well tata should to work on diesel engines prices compares to petrol, varient in tata harier is adventure x plus diesel automatic. Again well made product from well brand.Read More1
- Tata HarrierTata harrier all things good engine, performance, design, mileage, interior, comfort and driving experience. if you driving the tata harrier just imagine this is not a car this is a tank build quality like a if you have budget of 18 lakh then you buy tata harrier blindly, stop thinking and just buy tata harrier and feel safe.Read More1
- View All Harrier Reviews
Tata Harrier news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Tata Harrier offers multiple voice assistance features, including Alexa inte...Read More
A ) The seating capacity of Tata Harrier is 5.
A ) The Tata Harrier compete against Tata Safari and XUV700, Hyundai Creta and Mahin...Read More
A ) The Tata Harrier features a Kryotec 2.0L with displacement of 1956 cc.
A ) The Tata Harrier has ARAI claimed mileage of 16.8 kmpl, for Manual Diesel and Au...Read More

Trending Tata cars
- Popular
- Upcoming
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Tata NexonRs.7.37 - 14.22 Lakh*
Tata SafariRs.13.29 - 26.40 Lakh*
Tata CurvvRs.9.70 - 19.10 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

