+ 13Images
+ 1Colour
Mini Countryman Electric S
Countryman Electric S overview
| Range | 462 km |
| Power | 313 bhp |
| Battery Capacity | 66.4 kWh |
| Charging Time DC | 30Min-130kW |
| No. of Airbags | 2 |
- Wireless Android Auto/Apple CarPlay
- Key Specifications
- Top Features
Mini Countryman Electric S latest updates
Mini Countryman Electric S Prices: The price of the Mini Countryman Electric S in New Delhi is ₹54.90 Lakh (Ex-showroom).
Mini Countryman Electric S Colours: This variant is available in 1 colours: Grey.
Mini Countryman Electric S vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Skoda Octavia RS STD, which is priced at Rs.49.99 Lakh. Mini Cooper S JCW Pack, which is priced at Rs.55.15 Lakh and BYD Sealion 7 Performance Anniversary Edition, which is priced at Rs.54.90 Lakh.
Countryman Electric S Specs & Features:Mini Countryman Electric S is a 5 seater Electric(Battery) car.Countryman Electric S has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front, Passenger Airbag.
Mini Countryman Electric S price
| Ex-Showroom Price | Rs.54,90,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.2,30,608 |
| Others TCS Charges:Rs.54,900 | Rs.54,900 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.57,75,508 |
Countryman Electric S specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 66.4 kWh |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Max Power | 313bhp |
| Max Torque | 494Nm |
| Range | 462 km |
| Charging Time (D.C) | 30Min-130kW |
| Regenerative Braking | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Type | Power |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4445 mm |
| Width | 2069 mm |
| Height | 1635 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Boot Space | 460 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Glove Box light | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Automatic Headlamps | |
| Tyre Size | 175/65 R15 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mini Countryman Electric
Mini Countryman Electric comparison with similar cars
Rs.55.70 Lakh*
Rs.55 - 64 Lakh*
Rs.59.89 - 67.89 Lakh*
Rs.49.40 - 54.90 Lakh*
Rs.41 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Mini Countryman Electric in New Delhi
Countryman Electric S alternatives to consider
Rs.49.99 Lakh*
Rs.55.15 Lakh*
Rs.54.90 Lakh*
Rs.53.71 Lakh*
Rs.49 Lakh*
Rs.48.29 Lakh*
Rs.48.20 Lakh*- Start a new Car Comparison
Countryman Electric S images
Countryman Electric S user reviews
- All (3)
- Price (1)
- Experience (1)
- Lights (1)
- Seat (1)
- Latest
- Helpful
- Pro VehicleThis car is such a good buy in this segment this is segment killer car i love it bmw is doing well mini is the legend company i love itRead More
- I Want To Buy This CarThis car is very nice and I like it very much so nice soo light and price list afortebl I see bmw wow boom I rate 10/10 so luxurious .Read More1
- Most Comfortable And Classic CarIt was a great experience in the mini cooper. The seating is marvellous. You'll get an unforgettable experience. I'd prefer a convertible for the immense pleasure of Cooper.Read More1
- View All Countryman Electric Reviews
Mini Countryman Electric news
Questions & answers

Trending Mini cars
- Popular
- Upcoming
Mini Cooper SRs.44.45 - 57.50 Lakh*
Mini CountrymanRs.65.65 Lakh*
Mini Cooper ConvertibleRs.58.50 - 61.50 Lakh*
- New Variant


