+ 18Images
+ 5Colours
Mercedes-Benz GLE 450d 4Matic
GLE 450d 4Matic overview
| Engine | 2989 cc |
| Power | 362 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Top Speed | 250 kmph |
| Drive Type | AWD |
| Fuel | Diesel |
- Heads Up Display
- 360 Degree Camera
- Memory Function For Seats
- Adjustable Headrest
- Panoramic Sunroof
- ADAS
- Key Specifications
- Top Features
Mercedes-Benz GLE 450d 4Matic latest updates
Mercedes-Benz GLE 450d 4Matic Prices: The price of the Mercedes-Benz GLE 450d 4Matic in New Delhi is ₹1.12 Cr (Ex-showroom).
Mercedes-Benz GLE 450d 4Matic Colours: This variant is available in 6 colours: Gray, White, High Tech Silver, Blue, Black and Grey.
Mercedes-Benz GLE 450d 4Matic Engine and Transmission: It is powered by a 2989 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 2989 cc engine puts out 362bhp@4000rpm of power and 750Nm@1350-2800rpm of torque.
Mercedes-Benz GLE 450d 4Matic vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mercedes-Benz GLS 450d 4MATIC AMG Line, which is priced at Rs.1.34 Cr. BMW X5 xDrive30d M Sport, which is priced at Rs.1.05 Cr and Mercedes-Benz GLC 220d, which is priced at Rs.73.97 Lakh.
GLE 450d 4Matic Specs & Features:Mercedes-Benz GLE 450d 4Matic is a 5 seater Diesel car.GLE 450d 4Matic has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front, Passenger Airbag.
Mercedes-Benz GLE 450d 4Matic price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,12,00,000 |
| RTO | Rs.14,00,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.4,61,122 |
| Others TCS Charges:Rs.1,12,000 | Rs.1,12,000 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.2,15,000Accessories Charges:Rs.99,700 | Rs.3,14,700 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.1,34,87,822 |
GLE 450d 4Matic specifications & features
Engine & Transmission
| Displacement | 2989 cc |
| Max Power | 362bhp@4000rpm |
| Max Torque | 750Nm@1350-2800rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 9-Speed TRONIC |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Highway Mileage | 11.17 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 250 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Type | Electric |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 5.6 Sec |
| 0-100kmph | 5.6 Sec |
| Alloy Wheel Size Front | 20 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 20 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4926 mm |
| Width | 2157 mm |
| Height | 1797 mm |
| Boot Space | 630 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2995 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front & Rear |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | Full |
| Digital Cluster Size | 12.3 Inch |
| Upholstery | Leather |
| Ambient Light Colour (numbers) | 64 |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Wiper | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Projector Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Automatic |
| Puddle Lamps | |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 9 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 12.3 Inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 8 |
| Usb Ports | |
| Inbuilt Apps | Amazon Apple Spotfy Tidal Music Apps |
| Tweeters | 4 |
| Subwoofer | 1 |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Automatic Emergency Braking | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Immobiliser | |
| Digital Car Key | |
| Inbuilt Assistant | |
| Hinglish Voice Commands | |
| Navigation with Live Traffic | |
| Send POI to Vehicle From App | |
| Live Weather | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Save Route/Place | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Smartwatch App | |
| Remote Boot Open | |
| SOS / Emergency Assistance | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mercedes-Benz GLE
- Diesel
- Petrol
Mercedes-Benz GLE comparison with similar cars
Rs.1.32 - 1.34 Cr*
Rs.93.70 Lakh - 1.05 Cr*
Rs.73.97 Lakh*
Rs.85.90 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Mercedes-Benz GLE cars in New Delhi
GLE 450d 4Matic alternatives to consider
Rs.1.34 Cr*
Rs.1.05 Cr*
Rs.73.97 Lakh*
Rs.85.90 Lakh*
Rs.80.41 Lakh*
Rs.1.29 Cr*
Rs.1.20 Cr*
Rs.75 Lakh*- Start a new Car Comparison
GLE 450d 4Matic images
GLE 450d 4Matic user reviews
- All (20)
- Space (3)
- Interior (14)
- Performance (5)
- Looks (3)
- Comfort (11)
- Mileage (2)
- Engine (11)
- More...
- Latest
- Helpful
- Gaadi H BadiIt was wonderful experience Low mileage High maintenance Mostly too Costly Large body sturdy frame shine looks perfect and should try if you have crores in your pocket and want to ride luxury like the rich people of your city and want to feel rich on your car collection and feel your ego go on and buyRead More
- Mercedes Benz Gle Ek PrimiumMercedes Benz gle ek primium feel deti hai. Iska comfort acha hai. Long drive and city dono ride main smooth experience milta hai. Mujhe is mein sabse best interior design laga. Safety features bhi top class hai. Isko drive karte samay ek alag hi level ka royal feel aata hai. Meri all car main se ye best experience car hai.Read More
- Merc The BossVery good car comfort vey much good Safety well outstanding and featuers also outstanding well car is very nice and maintaince cost is not also very much i like this car very much i fell good in this car and when i sit in this car i feel royal this car is for me and i love those car i am very happy to have this carRead More
- Over All Car Is BestOver all car is best is every aspect. This car is good in this price point I can not believe tha company sell this car is this price point.A good car for company meeting and business proposeRead More
- FANTASTIC CARIt's really a dream car for many have much ahead of its competitors cars. Specially their interior and driving experience is amazing. Cons:- not many but it's milage is something not goodRead More
- View All GLE Reviews
Mercedes-Benz GLE news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Mercedes-Benz GLE 300d 4Matic has 4 cylinder engine and Mercedes-Benz 450 an...Read More
A ) The Mercedes-Benz GLE has All Wheel Drive (AWD) drive type.
A ) The Mercedes-Benz GLE has electric multi-functioning steering type.
A ) The Mercedes-Benz GLE has All-Wheel-Drive (AWD) system.
A ) The Mercedes-Benz GLE comes under the category of SUV (Sport Utility Vehicle) bo...Read More

Trending Mercedes-Benz cars
Mercedes-Benz GLSRs.1.32 - 1.34 Cr*
Mercedes-Benz GLCRs.73.97 Lakh*
Mercedes-Benz AMG GLC 43Rs.99.85 Lakh*
Mercedes-Benz E-ClassRs.78.51 - 91.66 Lakh*
Mercedes-Benz V-Class Extra LWBRs.1.40 Cr*
Top SUV Cars
Popular electric cars
MG CybersterRs.75 Lakh*
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh*
Tata Tiago EVRs.7.99 - 11.14 Lakh*
Kia EV6Rs.65.97 Lakh*
BMW i7Rs.2.05 - 2.58 Cr*

