+ 43Images
Mercedes-Benz AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus
AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus overview
| Engine | 3982 cc |
| Power | 603 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | AWD |
| Fuel | Petrol |
| No. of Airbags | 8 |
Mercedes-Benz AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus latest updates
Mercedes-Benz AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus Prices: The price of the Mercedes-Benz AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus in New Delhi is ₹3.65 Cr (Ex-showroom).
Mercedes-Benz AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus Engine and Transmission: It is powered by a 3982 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 3982 cc engine puts out 603bhp of power and 850Nm of torque.
Mercedes-Benz AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Rolls-Royce Cullinan Series II, which is priced at Rs.10.50 Cr. Rolls-Royce Ghost Series II Standard, which is priced at Rs.8.95 Cr and Rolls-Royce Phantom Series II, which is priced at Rs.8.99 Cr.
AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus Specs & Features:Mercedes-Benz AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus is a 4 seater Petrol car.
Mercedes-Benz AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus price
| Ex-Showroom Price | Rs.3,65,00,000 |
| RTO | Rs.36,50,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.14,36,750 |
| Others TCS Charges:Rs.3,65,000 | Rs.3,65,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.4,19,51,750 |
AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 4.0L V8 Biturbo |
| Displacement | 3982 cc |
| Max Power | 603bhp |
| Max Torque | 850Nm |
| No. of Cylinders | 8 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | -1 |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4728 mm |
| Width | 1984 mm |
| Height | 1354 mm |
| Seating Capacity | 4 |
| Wheel Base | 2700 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| No. of Airbags | 8 |
| Side Airbag | |
| Curtain Airbag | |
| Knee Airbags | Driver and Passenger |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mercedes-Benz AMG GT Coupe
Mercedes-Benz AMG GT Coupe comparison with similar cars
Rs.10.50 - 12.25 Cr*
Rs.8.95 - 10.52 Cr*
Rs.8.99 - 10.48 Cr*
Rs.10.37 Cr*
Rs.8.89 Cr*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Mercedes-Benz AMG GT Coupe in New Delhi
AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus images
AMG GT Coupe 63 Pro 4MATIC Plus user reviews
- All (10)
- Interior (2)
- Performance (3)
- Looks (4)
- Comfort (6)
- Mileage (1)
- Engine (5)
- Price (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Pros And ConsThe best thing is in this car is comfortable and stylish. Along with this it can also give to Sporty experience. It is not one of those which are only high in price but it gives all around experience. The engine is is powerfull you can trust on its power. The road presence is also very good overall it is a car to purchase. But the maintenance cost and its mileage is going to borther you, but it does not matter.Read More
- Amazing Driving Experience - Truly A Dream CarHonestely, Mercedes-Benz AMG GT Coupe ko dhekte hi samajh aa gya ki ye koi normal car nhi hai iska design kaffi sporty aur premium lgta hai jb ye car road pe chalti hai to saare logon ka dhyaan bs is car pe hota hai is car ke engine ka power or acceleration jbardast hai drive karte wakt hi alg confidence feel hota hai.Read More
- Luxury And Performance All In OneGreat car excellent for a person who loves a great time in experiencing luxury and performance all at the same time and it is out at an affordable price, the looks are outstanding and classy which will elevate your respect among people, great comfort and you will never want any other car is ride this oneRead More
- MERCEDES BENZ GT Coupe This Car Has Four TiresMERCEDES BENZ Gt coupe is my favorite car in my life so luckily when you think now buy a this car your budget is over than 3 Crore Buya a this carRead More
- Very Good.This very nice car. This car very nice comfortable,This car very safety,very very advance Fechars, This car is very good hospitalty, This car's colour is very shine and very clean.Read More
- View All AMG GT Coupe Reviews
Mercedes-Benz AMG GT Coupe news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Mercedes-Benz AMG GT Coupe accelerates from 0 to 100 km/h in just 3.2 second...Read More
A ) The Mercedes-Benz AMG GT Coupé is equipped with an AMG 4.0-litre V8 biturbo engi...Read More

Trending Mercedes-Benz cars
- Popular
- Upcoming
Mercedes-Benz AMG GT 4 Door CoupeRs.3.27 Cr*
Mercedes-Benz GLSRs.1.32 - 1.34 Cr*
Mercedes-Benz S-ClassRs.1.78 - 1.80 Cr*
Mercedes-Benz Maybach GLSRs.3.17 - 4.10 Cr*
Mercedes-Benz Maybach SL 680Rs.4.12 Cr*
Top Coupe Cars
Popular electric cars
BMW i7Rs.2.05 - 2.58 Cr*
Mahindra XUV400 EVRs.15.49 - 17.69 Lakh*
Mercedes-Benz EQARs.67.20 Lakh*
Kia Carens Clavis EVRs.17.99 - 24.99 Lakh*
Volvo EX30Rs.41 Lakh*

