+ 30Images
+ 4Colours
Mahindra Marazzo M2
Marazzo M2 overview
| Engine | 1497 cc |
| Power | 120.96 bhp |
| Seating Capacity | 7, 8 |
| Transmission | Manual |
| Fuel | Diesel |
| Boot Space | 190 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 4 Star |
- Parking Sensors
- Rear AC Vents
- Rear Charging Sockets
- Rear Seat Armrest
- Tumble Fold Seats
- Key Specifications
- Top Features
Mahindra Marazzo M2 latest updates
Mahindra Marazzo M2 Prices: The price of the Mahindra Marazzo M2 in New Delhi is ₹14.06 Lakh (Ex-showroom).
Mahindra Marazzo M2 mileage : It returns a certified mileage of 17.3 kmpl.
Mahindra Marazzo M2 Colours: This variant is available in 4 colours: Shimmering Silver, Iceberg White, Aqua Marine and Oceanic Black.
Mahindra Marazzo M2 Engine and Transmission: It is powered by a 1497 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1497 cc engine puts out 120.96bhp@3500rpm of power and 300Nm@1750-2500rpm of torque.
Mahindra Marazzo M2 vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mahindra Bolero Neo N10 Opt, which is priced at Rs.10.49 Lakh and Toyota Innova Crysta 2.4 GX 8Str Platinum White Pearl, which is priced at Rs.18.99 Lakh.
Marazzo M2 Specs & Features:Mahindra Marazzo M2 is a 7 seater Diesel car.Marazzo M2 has, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Rear, Power Windows Front, Wheel Covers, Passenger Airbag.
Mahindra Marazzo M2 price
| Ex-Showroom Price | Rs.14,05,900 |
| RTO | Rs.1,75,737 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.64,495 |
| Others TCS Charges:Rs.14,059 | Rs.14,059 |
| Optional Accessories Charges:Rs.35,000 | Rs.35,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.16,95,191 |
Marazzo M2 specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | D15 1.5L |
| Displacement | 1497 cc |
| Max Power | 120.96bhp@3500rpm |
| Max Torque | 300Nm@1750-2500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 17.3 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 145 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Rear Suspension | Twist Beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 5.25 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4585 mm |
| Width | 1866 mm |
| Height | 1774 mm |
| Boot Space | 190 Litres |
| Seating Capacity | 7 |
| Wheel Base | 2760 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 200 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 2nd Row Captain Seats Tumble Fold |
| KeyLess Entry | |
| USB Charger | Rear |
| Central Console Armrest | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | Semi |
| Digital Cluster Size | 4.2 inch |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Halogen Headlamps | |
| Cornering Headlamps | |
| Fog Lights | |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Manual |
| Tyre Size | 215/65 R16 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Wheel Size | 16 Inch |
| LED Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Global NCAP Safety Rating | 4 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 2 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | inch |
| Rear Touchscreen | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra Marazzo
Mahindra Marazzo comparison with similar cars
Rs.8.85 - 10.49 Lakh*
Rs.8 - 9.90 Lakh*
Rs.18.99 - 25.98 Lakh*
Rs.11.52 - 14.47 Lakh*
Rs.10.99 - 12.77 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Mahindra Marazzo cars in New Delhi
Marazzo M2 alternatives to consider
Rs.10.49 Lakh*
Rs.18.99 Lakh*
Rs.13.12 Lakh*
Rs.12.77 Lakh*
Rs.14.49 Lakh*
Rs.13.99 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Mahindra Marazzo
Marazzo M2 images
Mahindra Marazzo videos
12:30Mahindra Marazzo vs Tata Hexa vs Toyota Innova Crysta vs Renault Lodgy: Comparison7 years ago15.9K ViewsBy CarDekho Team
6:08Mahindra Marazzo Quick Review: Pros, Cons and Should You Buy One?7 years ago21.5K ViewsBy CarDekho Team
1:56Mahindra Marazzo (U321) MPV | Launch Date, Price, Features and More! | #In2Mins7 years ago778.9K ViewsBy CarDekho Team
7:59Mahindra Marazzo : Like never seen before 100% clickbait : PowerDrift7 years ago15K ViewsBy CarDekho Team
14:07Mahindra Marazzo Review | Can it better the Toyota Innova?7 years ago6K ViewsBy CarDekho Team
Marazzo M2 user reviews
- All (495)
- Space (98)
- Interior (89)
- Performance (84)
- Looks (118)
- Comfort (255)
- Mileage (102)
- Engine (135)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- Holding On Still To A MarazzoThe marazzo is an underated car and I still don't understand why it didn't sell well and had to be eventually discontinued. I'm holding on to my marazzo, it's so spacious and comfortable to drive as well as to travel in. Parts are a bit scare so have to depend on bodmo. And labour is expensive as the engine bay is cramped. On hill one has to drive in normal mode to get enough power but then most of the time I drive in eco mode getting 16-17 kmpl on highway hills.Read More
- 8233787972Best car and best service, average 20, 8 seater comfortable gadi bahut achi hai. Gadi ka mileage bhi acha hai aur gadi comforatable hai aur running bhi achi engine bhi power cargo 80 plus Le Jaate Hain To 20 ka average Nikalti Hai. Best services gadi Ki aur best choice bhi hai very nice car.Read More1
- A Better Car In This BudjetNice vehicle. I like this vehicle very much most spacious interior, comfortable seats, best mileage in this vehicle. Little boot space and third throw side window was small i thought this is my minus point in this vehicle otherwise best safety in this vehicle, a big family can travel easily every where in this vehicle.Read More2
- Unknown LegendVery good car but due to its looks it didn't able to give compitition most importantly it's horse power was too low for the car . The comfort was good with cool surround ac system and cool hand break . It has a cool conversation mirror . Spacious interior with 7 seater One touch tumble middle row captain seat was fire .Read More1 1
- Car ExperienceNice car and affordable price very very nice vehicle like shark structure good pick up good milage5 1
- View All Marazzo Reviews
Mahindra Marazzo news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Mahindra Marazzo has maximum torque of 300Nm@1750-2500rpm.
A ) The Mahindra Marazzo has boot space of 190 Litres.
A ) The Mahindra Marazzo has a boot space of 190 L.
A ) For the availability and waiting period, we would suggest you to please connect ...Read More
A ) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary de...Read More

Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra ScorpioRs.13 - 17 Lakh*
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Mahindra BoleroRs.8 - 9.90 Lakh*
Mahindra Thar ROXXRs.12.39 - 22.82 Lakh*
Top MUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

