+ 126Images
+ 7Colours
Mahindra BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger
BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger overview
| Range | 557 km |
| Power | 228 bhp |
| Battery Capacity | 59 kWh |
| Charging Time DC | 20Min with 140 kW DC |
| Charging Time AC | 6 / 8.7Hour (11.2 kW / 7.2 kW charger) |
| Boot Space | 455 Litres |
- Digital Instrument Cluster
- Wireless Charging
- Auto Dimming IRVM
- Rear Camera
- KeyLess Entry
- Automatic Climate Control
- Rear AC Vents
- Air Purifier
- Cruise Control
- Parking Sensors
- Power Windows
- Sunroof
- Advanced Internet Features
- ADAS
- Key Specifications
- Top Features
Mahindra BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger latest updates
Mahindra BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger Prices: The price of the Mahindra BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger in New Delhi is ₹25 Lakh (Ex-showroom).
Mahindra BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger Colours: This variant is available in 8 colours: Everest White, Stealth Black, Desert Myst, Deep Forest, Tango Red, Firestorm Orange, Desert Myst Satin and Everest White Satin.
Mahindra BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mahindra XEV 9e Pack Two, which is priced at Rs.24.90 Lakh. Tata Harrier EV Fearless Plus 75, which is priced at Rs.24.99 Lakh and Maruti Suzuki e Vitara Alpha Dual Tone, which is priced at Rs.20.01 Lakh.
BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger Specs & Features:Mahindra BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger is a 5 seater Electric(Battery) car.BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Mahindra BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger price
| Ex-Showroom Price | Rs.25,00,000 |
| RTO | Rs.4,200 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.1,07,675 |
| Others TCS Charges:Rs.25,000FASTag:Rs.300 | Rs.25,300 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.49,999Accessories Charges:Rs.25,000 | Rs.74,999 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.27,12,174 |
BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 59 kWh |
| Motor Power | 170 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous |
| Max Power | 228bhp |
| Max Torque | 380Nm |
| Range | 557 km |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time (A.C) | 6 / 8.7Hour (11.2 kW / 7.2 kW charger) |
| Charging Time (D.C) | 20Min with 140 kW DC |
| Regenerative Braking | Yes |
| Regenerative Braking Levels | 4 |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Options | 13A (upto 3.0kW) | 7.2kW | 11.2kW | 180 kW DC |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | Single Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Acceleration 0-100kmph | 6.7 s |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 20Min with 140 kW DC |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Shock Absorbers Type | FDD & MTV-CL tech |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 5 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4371 mm |
| Width | 1907 mm |
| Height | 1627 mm |
| Boot Space | 455 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 207 mm |
| Wheel Base | 2775 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Battery Saver | |
| Drive Modes | 5 |
| Additional Features | Rear Parcel Shelf |
| Drive Mode Types | Range|Everyday|Race|Snow & Custom mode |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Additional Features | Parcel Tray |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Glass Antenna |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Hands-Free |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 245/55 R19 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | Frunk volume 45 litres |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| No. of Airbags | 7 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 12.3 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 16 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple CarPlay Compatibility |
| Speakers | Front & Rear |
| Dolby Atmos | |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | Full |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra BE 6
Mahindra BE 6 comparison with similar cars
Rs.21.90 - 31.25 Lakh*
Rs.21.49 - 30.23 Lakh*
Rs.15.99 - 20.01 Lakh*
Rs.16.99 - 19.49 Lakh*
Rs.14 - 18.50 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Mahindra BE 6 in New Delhi
BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger alternatives to consider
Rs.24.90 Lakh*
Rs.24.99 Lakh*
Rs.20.01 Lakh*
Rs.34.76 Lakh*
Rs.19.49 Lakh*
Rs.18.50 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Mahindra BE 6
BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger images
Mahindra BE 6 videos
26:40Mahindra BE 6 Review: Aam Aadmi Ki Sports Car!8 months ago26.8K ViewsBy Harsh
12:53Mahindra BE6 Variants Explained: Pack 1 vs Pack 2 vs Pack 31 year ago51.7K ViewsBy Harsh
36:47Mahindra BE 6e: The Sports Car We Deserve!1 year ago169.6K ViewsBy Harsh
14:08The Mahindra BE 6E is proof that EVs can be fun and affordable | PowerDrift1 year ago61.3K ViewsBy Harsh
49:18Mahindra BE 6 First Drive Impressions | India’s Whackiest Car, Period | ZigAnalysis1 year ago13.8K ViewsBy Harsh
BE 6 Pack Three Select 7.2kw Charger user reviews
- All (498)
- Space (21)
- Interior (78)
- Performance (82)
- Looks (230)
- Comfort (119)
- Mileage (29)
- Engine (12)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- BE 6 ReviewI have been opening this case since 6 months and have driven 7500+ kilometres. First of all is an EV hence I have saved a lot in fuel. The overall electronics of the car are superb and comfy. This car even have a sporty look and can be a first hand choice of car enthusiasts. Overall it's a 9 /10 car.Read More
- Best Of All TimeOverall very good car i personally loved it and best thing it goes very far in one charge i loved it alot and my family is very happy from me to make this decision and but this luxury car in the end i recommend all if you are looking for a reliable vehicle this is the best choicee for you thank you.Read More
- I Recently Checked Out TheI recently checked out the Mahindra be 6 and honestly it feels like a fresh step forward from Mahindra. The design is quite bold and futuristic, especially the front look which really stands out on the road. The interior also feels premium with clean dashboard and good use of space, performance wise, it seems smooth and responsive, and the electric steup makes it very silent and comfortable to drive features like large touch screen, connectivity options, and safety tech are impressive. overall, it looks like strong option if someone is planning to switch to an ev in the segment.Read More
- I Used This Car FromI used this car from last 3 month, and it's very good having very good experience with it, I love this car design and it's looks, which make it a sport car look, the car is very good in this price, mileage is also good, I have a great experience with it. I like this car very much and my family also love this car.Read More
- Lovee This CarThe car feels premium and aslo providing a good range with a significant colors the interior look luxury and exterior gives that perfect combo of style and comfort, also positive with a safety feature are excellent, it aslo beating the benchmarks car in that price range which aslo looks positive point of it.Read More
- View All BE 6 Reviews
Mahindra BE 6 news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The MAIA system in the Mahindra BE 6 enhances the in-car experience with a suite...Read More
A ) The Mahindra BE 6 delivers outstanding performance, achieving 0 to 100 km/h acce...Read More
A ) Yes, the Mahindra BE 6 is equipped with auto headlamps.
A ) The Mahindra BE 6 is currently offered in two variants: Pack 1 and Pack 3. ADAS ...Read More
A ) Yes, the Mahindra BE.6 supports fast charging through a DC fast charger, which s...Read More

Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra ScorpioRs.13 - 17 Lakh*
Mahindra Thar ROXXRs.12.39 - 22.82 Lakh*
Mahindra XUV 3XORs.7.54 - 14.88 Lakh*

