+ 126Images
+ 7Colours
Mahindra BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger
BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger overview
| Range | 557 km |
| Power | 228 bhp |
| Battery Capacity | 59 kWh |
| Charging Time DC | 20Min with 140 kW DC |
| Charging Time AC | 6 / 8.7Hour (11.2 kW / 7.2 kW charger) |
| Boot Space | 455 Litres |
- Digital Instrument Cluster
- Wireless Charging
- Auto Dimming IRVM
- Rear Camera
- KeyLess Entry
- Automatic Climate Control
- Rear AC Vents
- Cruise Control
- Parking Sensors
- Power Windows
- Sunroof
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Mahindra BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger latest updates
Mahindra BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger Prices: The price of the Mahindra BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger in New Delhi is ₹21 Lakh (Ex-showroom).
Mahindra BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger Colours: This variant is available in 8 colours: Everest White, Stealth Black, Desert Myst, Deep Forest, Tango Red, Firestorm Orange, Desert Myst Satin and Everest White Satin.
Mahindra BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mahindra XEV 9e Pack One, which is priced at Rs.21.90 Lakh. Tata Harrier EV Adventure 65, which is priced at Rs.21.49 Lakh and Maruti Suzuki e Vitara Alpha Dual Tone, which is priced at Rs.20.01 Lakh.
BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger Specs & Features:Mahindra BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger is a 5 seater Electric(Battery) car.BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Wheel Covers, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Mahindra BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger price
| Ex-Showroom Price | Rs.21,00,000 |
| RTO | Rs.4,200 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.95,334 |
| Others TCS Charges:Rs.21,000FASTag:Rs.300 | Rs.21,300 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.39,999Accessories Charges:Rs.25,000 | Rs.64,999 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.22,85,833 |
BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 59 kWh |
| Motor Power | 170 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous |
| Max Power | 228bhp |
| Max Torque | 380Nm |
| Range | 557 km |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time (A.C) | 6 / 8.7Hour (11.2 kW / 7.2 kW charger) |
| Charging Time (D.C) | 20Min with 140 kW DC |
| Regenerative Braking | Yes |
| Regenerative Braking Levels | 4 |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Options | 13A (upto 3.0kW) | 7.2kW | 11.2kW | 180 kW DC |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | Single Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Acceleration 0-100kmph | 6.7 s |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 20Min with 140 kW DC |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Shock Absorbers Type | FDD & MTV-CL tech |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 5 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4371 mm |
| Width | 1907 mm |
| Height | 1627 mm |
| Boot Space | 455 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 207 mm |
| Wheel Base | 2775 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Battery Saver | |
| Drive Modes | 5 |
| Drive Mode Types | Range|Everyday|Race|Snow & Custom mode |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | |
| Antenna | Glass Antenna |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Electronic |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered |
| Tyre Size | 245/55 R19 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 19 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | Frunk volume 45 litres |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 12.3 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 6 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple CarPlay Compatibility |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra BE 6
Mahindra BE 6 comparison with similar cars
Rs.21.90 - 31.25 Lakh*
Rs.21.49 - 30.23 Lakh*
Rs.15.99 - 20.01 Lakh*
Rs.17.49 - 22.24 Lakh*
Rs.14 - 18.50 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Mahindra BE 6 in New Delhi
BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger alternatives to consider
Rs.21.90 Lakh*
Rs.21.49 Lakh*
Rs.20.01 Lakh*
Rs.34.76 Lakh*
Rs.21.25 Lakh*
Rs.18.50 Lakh*
Rs.19.19 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Mahindra BE 6
BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger images
Mahindra BE 6 videos
26:40Mahindra BE 6 Review: Aam Aadmi Ki Sports Car!7 months ago24.7K ViewsBy Harsh
12:53Mahindra BE6 Variants Explained: Pack 1 vs Pack 2 vs Pack 31 year ago51.3K ViewsBy Harsh
36:47Mahindra BE 6e: The Sports Car We Deserve!1 year ago169.5K ViewsBy Harsh
14:08The Mahindra BE 6E is proof that EVs can be fun and affordable | PowerDrift1 year ago61.3K ViewsBy Harsh
49:18Mahindra BE 6 First Drive Impressions | India’s Whackiest Car, Period | ZigAnalysis1 year ago13.8K ViewsBy Harsh
BE 6 Pack One Above 7.2kw Charger user reviews
- All (491)
- Space (20)
- Interior (74)
- Performance (80)
- Looks (222)
- Comfort (116)
- Mileage (27)
- Engine (12)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Unbelievable Experience With Mahindra Be6I buy mahindra be6 few weeks before and my experience is good but i am not very good in English so sorry 🥲 car is very smooth and pickup is great in city also easy to drive design is very attractive many people asking me about it inside feel premium and very good comfortable for long drive. Suspension is good but on bad roads little jump feel mileage is average not too high not too low overall I'm happy with this car thanks to rohit bhai who told me about this car.Read More
- Very Beautiful CarMahindra be6 good car and good mileage great services, nice features and good car looking, dusri electric cars se bahut achi car h mahindra BE6 best Led lights, and best sound system, and red colour most popular h, build quality very good, mahindra BE6 car best comfortable car h, or usme High ac cooling h or ye car aapko jarur purchase karni chaiye.Read More1
- Sandar Car In Cv RangeShandar car in ev range best quality and best features that to all features are very good 😊and attractive car to all publicity iss ev car se badhiya koi nhi dekhne m bhi chalne m bhi aur jada costly bhi nhi h koi bhi purchase kr skta h aur petrol bachat bhi mahegayi k hisab se quality is best.Read More
- REVIEW ON THIS BEASTThe range in this car t's fair to be honest for an ev especially it is claimed to be 557km but in the real world you'll get upto 480 to 450 kms depending on the driving style but really the performance on this car is just cherry on the top which makes it a perfect ev for a daily and it's so comfortable.The interior of this car in inside is just spaceship bro literally when you drive it you already driving a spaceship which is cool the whoever idea it is Salute to that guy.Read More
- Fantastic CarIt was good and spacious look wise no car matches in this range. A very good road presence with stylish curves. Impressive Interior and very comfortable. Mad about the mate finishing black colour one. Charging is good and fast like other cars in higher range. Mahindra is doing all the great work for the competition from outside India card companies by keeping is more affordable and reliable.Read More
- View All BE 6 Reviews
Mahindra BE 6 news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The MAIA system in the Mahindra BE 6 enhances the in-car experience with a suite...Read More
A ) The Mahindra BE 6 delivers outstanding performance, achieving 0 to 100 km/h acce...Read More
A ) Yes, the Mahindra BE 6 is equipped with auto headlamps.
A ) The Mahindra BE 6 is currently offered in two variants: Pack 1 and Pack 3. ADAS ...Read More
A ) Yes, the Mahindra BE.6 supports fast charging through a DC fast charger, which s...Read More

Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra ScorpioRs.13 - 17 Lakh*
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Mahindra Thar ROXXRs.12.39 - 22.82 Lakh*
Mahindra XUV 3XORs.7.54 - 14.88 Lakh*

