+ 45Images
+ 9Colours
Kia Syros HTK Opt Diesel
107 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.10.14 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
This Variant has expired. Check available variants here.
Syros HTK Opt Diesel overview
| Engine | 1493 cc |
| Ground Clearance | 190 mm |
| Power | 114 bhp |
| Transmission | Manual |
| Drive Type | FWD |
| Mileage | 20.75 kmpl |
- Rear AC Vents
- Parking Sensors
- Sunroof
- Advanced Internet Features
- ADAS
- Key Specifications
- Top Features
Kia Syros HTK Opt Diesel price
| Ex-Showroom Price | Rs.10,13,979 |
| RTO | Rs.1,26,747 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.50,072 |
| Others TCS Charges:Rs.10,139 | Rs.10,139 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.24,400Accessories Charges:Rs.27,200 | Rs.51,600 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.12,52,537 |
EMI : Rs.23,846/month
Diesel
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Syros HTK Opt Diesel specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.5L CRDi VGT |
| Displacement | 1493 cc |
| Max Power | 114bhp@4000rpm |
| Max Torque | 250Nm@1500-2750rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6 Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 20.75 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 16 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 16 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3995 mm |
| Width | 1805 mm |
| Height | 1680 mm |
| Boot Space | 465 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 190 mm |
| Wheel Base | 2550 mm |
| Kerb Weight | 1350 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Integrated |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| KeyLess Entry | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Drive Modes | |
| Idle Start-Stop System | |
| Rear Window Sunblind | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Sunglass Holder |
| Drive Mode Types | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 4.2 |
| Upholstery | Leatherette |
| Ambient Light Colour (numbers) | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Boot Opening | Electronic |
| Puddle Lamps | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 215/60 R16 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 12.3 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple CarPlay |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Navigation with Live Traffic | |
| Live Weather | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Smartwatch App | |
| Inbuilt APPs | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Kia Syros
- Diesel
- Petrol
Kia Syros comparison with similar cars
Rs.7.30 - 14 Lakh*
Rs.11.49 - 21.29 Lakh*
Rs.10.99 - 19.99 Lakh*
Rs.8 - 15.82 Lakh*
Rs.7.37 - 14.22 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Kia Syros in New Delhi
Must read articles before buying Kia Syros
Syros HTK Opt Diesel images
Kia Syros videos
Mahindra Bolero Neo vs Tata Sierra vs Maruti Victoris vs Tata Punch vs Kia Syros vs MG Windsor28 days ago22.9K ViewsBy Harsh
18:09Kia Syros 4000KM Long Term Review: प्रीमियम जायज?6 months ago18.7K ViewsBy Harsh
21:55Kia Syros vs Seltos: Which Rs 17 Lakh SUV Is Better?1 year ago29.4K ViewsBy Harsh
15:10Kia Syros Detailed Review: It's Better Than You Think1 year ago29.7K ViewsBy Harsh
14:16Kia Syros Review: Chota packet, bada dhamaka!1 year ago135.6K ViewsBy Harsh
Syros HTK Opt Diesel user reviews
Based on107 User reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (107)
- Space (18)
- Interior (22)
- Performance (8)
- Looks (44)
- Comfort (40)
- Mileage (21)
- Engine (7)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- My Bestie Syros, Love You Most.I am owning kia syros from last 6 month, i'm really impressed with its interior, specially my parents and whole family including my brother love to travel in this car, its very impressive in city ride with effortless smooth drive, supreme in its segment, if any one want to buy syros they can go with confidence without keeping any doubt in mind, its value for money car. I love to rome in this car everywhere and any where.Read More
- Advanced Awesome SyrosSyros is the modern day SUV that stands out with its bold design and spacious interior. Premium cabin, large digital display and advanced connected features and seat comfort is strong pros. The turbo petrol and diesel engine provide smooth and and economical performance suitable for both city and highway.Read More1
- Achhi Or Asan Gadi Hai Chalane Ke LiyeMaine Kia syrocs chalayi or iska experience kafi achha hai car ka design or model styles lagta hai or city highway pr chalane me confidence milta hai iska interior bhi achha hai or iske features bhi achhe hai useful hai mileage bhi theek thak h or family use ke liye ye perfect lagti hai iski value ke hisab se ye best car hai.Read More
- Safety, Style, Comfort, Family Car, Highway Rides Great.From last 6 months with HTX+ Diesel automatic i am enjoying with safety and style. Good and Comfortable rides. Highway Mileage is 20-22kmpl good enough but in city it drop down to 12-13kmpl. Feature rich but some lags you may feel sometime like touchscreen hang, ambiemt light Hang & AC vents works on leg side even if you positioned it on front side.Read More
- Syros Car ExperienceI have seen this car with my friend. I purchased it in Dec 2025. This car gives me a mileage of 27 km / L on highway and 19 km / L in city. Higher mileage is possible if you drive in speed between 70-80 km/hr. The service is promt. It is better to replace halogen with LED. Suspension is smooth. Best suited for tall people.Read More1
- View All Syros Reviews
Kia Syros news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What are the specifications of Kia Syros HTK Opt Diesel?
A ) The specifications of Kia Syros HTK Opt Diesel are 20.75 kmpl ARAI Mileage,Diesel Fuel Type,1493 cc Engine Displacement,4 No. of Cylinders,114bhp@4000rpm Max Power.
Q ) What is the mileage of Kia Syros HTK Opt Diesel?
A ) The mileage of Kia Syros HTK Opt Diesel is 20.75 kmpl. Check mileage of Kia Syros on CarDekho.
Q ) What is the price of Kia Syros HTK Opt Diesel?
A ) The Kia Syros HTK Opt Diesel is a variant of Kia Syros. The on-road price of Kia Syros HTK Opt Diesel is ₹12,00,937 (exshowroomprice, rto, insurance, other charges).
Q ) What is the height of the Kia Syros?
By CarDekho Experts on 12 Feb 2025
A ) The height of the Kia Syros is 1,680 mm.
Reply on this answerView all Answer
Q ) Does the Kia Syros have driver’s seat height adjustment feature ?
By CarDekho Experts on 11 Feb 2025
A ) The height-adjustable driver’s seat is available in all variants of the Kia Syro...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the wheelbase of Kia Syros ?
By CarDekho Experts on 10 Feb 2025
A ) The wheelbase of the Kia Syros is 2550 mm.
Reply on this answerView all Answer
Q ) Does the Kia Syros come with hill-start assist?
By CarDekho Experts on 3 Feb 2025
A ) Yes, the Kia Syros comes with hill-start assist (HAC). This feature helps preven...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the torque power of Kia Syros ?
By CarDekho Experts on 2 Feb 2025
A ) The torque of the Kia Seltos ranges from 172 Nm to 250 Nm, depending on the engi...Read More
Reply on this answerView all Answer
Kia Syros brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Kia cars
- Popular
- Upcoming
Kia SeltosRs.10.99 - 19.99 Lakh*
Kia SonetRs.7.30 - 14 Lakh*
Kia CarensRs.11 - 12.86 Lakh*
Kia Carens ClavisRs.11.21 - 21.57 Lakh*
Kia CarnivalRs.59.42 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

